4 min.
Nadżerka – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Iryna/ AdobeStock
Nadżerka to ubytek nabłonka, który najczęściej pojawia się w rejonie szyjki macicy oraz pochwy. Nadżerka szyjki macicy nie jest zmianą nowotworową, jednak bardzo ważne jest leczenie tego zaburzenia, ponieważ zaniedbanie nadżerki może doprowadzić do raka szyjki macicy.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Nadżerka to jedna z najczęściej pojawiających się kobiecych dolegliwości. Zdaniem lekarzy aż 25% kobiet cierpi na to zaburzenie. Objawy nadżerki trudno jest rozpoznać, ponieważ nie ma ona jednoznacznych symptomów. Zwykle to właśnie w trakcie rutynowego badania ginekolog wykrywa nadżerkę, mimo że pacjentka nie ma żadnych objawów.
Co to jest nadżerka?
Nadżerka to nieregularny, zaczerwieniony obszar, występujący na szyjce macicy. Jak wygląda nadżerka? To niewielka ranka związana z ubytkiem nabłonka. Nadżerka to bardzo powszechna choroba żeńskich narządów rodnych. Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerek:
- prawdziwą, czyli rzeczywisty ubytek ochronnej pokrywy nabłonka, który zwykle wiąże się z rozwijającym się stanem zapalnym,
- rzekomą, czyli obszar zmieniony, który niekoniecznie musi być objawem nadżerki.
Czasami pojawia się tzw. nadżerka krwawiąca, która może powodować krwawienia pomiędzy miesiączkami. Niestety nadżerka pochwy lub szyjki macicy jest często bagatelizowana. Nieleczona nadżerka może doprowadzić do pojawienia się poważniejszych stanów zapalnych, a także nowotworów. Nadżerkę macicy rozpoznaje się dzięki badaniu ginekologicznemu lub cytologii. Nadżerka może pojawić się także w ciąży, jednak nie stanowi zwykle zagrożeniem dla matki lub dziecka. Zazwyczaj lekarz decyduje się na usunięcie nadżerki dopiero po narodzinach dziecka.
Nadżerka: objawy i przyczyny
Wśród głównych przyczyn nadżerki wymienia się stany zapalne pochwy i macicy, domaciczną antykoncepcję oraz urazy mechaniczne (np. w trakcie współżycia). Przyczyną może być także podrażnienie dróg rodnych ciałami obcymi, np. tamponami. Nadżerka jest bardziej prawdopodobna u kobiet, które rodziły wielokrotnie, miały wielu partnerów seksualnych lub przeszły poronienie. Przyczyny nadżerki są więc bardzo zróżnicowane i lekarz powinien kierować się głównie wyglądem zmienionych chorobowo miejsc. Zwykle nadżerka pojawia się u kobiet między 25. a 35. rokiem życia, które są osobami aktywnymi seksualnie. Wśród objawów nadżerki szyjki macicy lub pochwy zwykle wyróżnia się:
- upławy z pochwy,
- przykry zapach upławów,
- krwawienie z pochwy między miesiączkami,
- plamienie po stosunku,
- ból w podbrzuszu,
- pieczenie sromu.
Nadżerka może pojawić się bezpośrednio po porodzie, także ze względu na uszkodzenia mechaniczne w trakcie rodzenia dziecka. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy nadżerka boli. Okazuje się, że kobiety nie odczuwają żadnego bólu i nie zdają sobie sprawy z tej dolegliwości.
Zobacz także
Nadżerka: leczenie
Jak leczyć nadżerkę? Przede wszystkim pierwszym krokiem powinna być wizyta u ginekologa, dokładne badania i diagnostyka. Leczenie nadżerki zależy od diagnozy, wyników badania cytologicznego, wieku kobiety i rozległości miejsc zmienionych chorobowo. Jeśli nadżerka jest niewielkich rozmiarów, stosuje się leczenie zachowawcze. W leczeniu miejscowej infekcji stosuje się tabletki lub globulki. Często niewielkie zmiany są po prostu obserwowane. W przypadku większego obszaru chorobowego stosuje się następujące metody:
-
- wymrażanie nadżerki (czyli krioterapia nadżerki), czyli krótki (około 5-minutowy) zabieg, który ma bardzo dużą skuteczność, jednak w trakcie gojenia się mogą występować upławy,
- usuwanie nadżerki chirurgicznie, usuwanie nadżerki w szpitalu,
- elektrokoagulacja nadżerki (czyli wypalanie nadżerki), która polega na tym, że za pomocą błyśnięć elektrycznych nadżerka zostaje spalona, jednak zbyt duże natężenie prądu może spowodować pojawienie się trwałych blizn, co wiąże się z bolesnymi miesiączkami,
- laserowe usuwanie nadżerki, czyli fotokoagulacja.
Zwykle wszystkie zabiegi związane z leczeniem nadżerki są bezbolesne, mogą jednak powodować różne skutki uboczne, takie jak deformacja macicy, upławy lub bolesne miesiączki. Zdarza się, że nadżerka nie wymaga od razu leczenia, jednak bardzo ważna jest dokładna diagnostyka, czyli cytologia oraz badanie ginekologiczne. Co ważne, wszystkie sposoby leczenia nadżerki wymagają powstrzymania się od współżycia zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Nadżerka nie daje objawów, ale jeśli lekarz rozpozna nadżerkę szyjki macicy, to leczenie jest konieczne, ponieważ stan ten może przekształcić się w nowotwór. Istotą prewencji raka jest diagnostyka zmian chorobowych w rejonie szyjki macicy oraz pochwy, a także leczenie tych zmian.
Najnowsze w naszym serwisie

28.01.2023
Rodzaje treningów. Siłowy, obwodowy, funkcjonalny – jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie?

28.01.2023
Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres

27.01.2023
Czym jest lateralizacja skrzyżowana? Diagnoza, skutki, ćwiczenia. Czy warto się diagnozować w dorosłym wieku?

27.01.2023
Zioła na cukrzycę – jakie są naturalne metody wspomagające leczenie cukrzycy?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023