Przejdź do treści

Czy macica jednorożna wyklucza szanse na zajście w ciążę? 

Kobieta leży w ciemnym pomieszczeniu
Czy macica jednorożna wyklucza szanse na zajście w ciążę?  Annie Spratt/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Macica jednorożna jest rzadko spotykaną anomalią, która wywiera znaczący wpływ na zdrowie reprodukcyjne kobiety. Wada ta może stanowić wyzwanie zarówno dla zajścia w ciążę, jak i dla jej utrzymania. W niniejszym artykule przeanalizuję, jak macica jednorożna wpływa na różne aspekty od możliwości zajścia w ciążę poprzez jej przebieg aż po poród. Dowiesz się również, jakie inne wady anatomiczne dotykają ten narząd. 

Czym jest macica jednorożna? 

Macica jednorożna to rzadka wada rozwojowa. Stanowi około 0.4% wad w populacji ogólnej. Powstaje w wyniku niepełnego rozwoju jednego z dwóch przewodów Müllera podczas rozwoju zarodkowego płodu. W normalnych warunkach oba przewody łączą się, tworząc pełnowymiarową macicę z dwoma rogami.  

W przypadku macicy jednorożnej, rozwój jednego z przewodów jest zahamowany, co skutkuje powstaniem macicy z jednym w pełni wykształconym rogiem i jamą maciczną, podczas gdy drugi róg, jeśli w ogóle istnieje, zazwyczaj jest mały i nie funkcjonuje prawidłowo. W takiej sytuacji, w układzie rozrodczym kobiety obecne jest tylko jedno właściwe połączenie macicy z jajowodem. 

Macica dwurożna

Macica jednorożna a ciąża – czy jest to możliwe? 

Macica jednorożna, mimo że stanowi wyzwanie w kontekście zdrowia reprodukcyjnego, nie eliminuje możliwości zajścia w ciążę. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na płodność jest funkcjonalność jajników i jajowodów. Jeśli są one zdrowe, a także działają prawidłowo, szanse na zapłodnienie mogą być porównywalne do kobiet bez wad macicy. Niestety, ponieważ przestrzeń w jamie macicy jest ograniczona, zagnieżdżenie się zarodka oraz dalszy, zdrowy rozwój ciąży bywają kłopotliwe. Współistniejące problemy z endometrium zwiększają ryzyko poronienia. 

Macica jednorożna a in vitro 

Ponieważ naturalne zajście w ciążę u kobiet z macicą jednorożną bywa utrudnione, proponuje się wdrożenie metod wspomaganego rozrodu, które znacznie zwiększają szanse na zapłodnienie. Oto możliwe opcje 

 • inseminacja wewnątrzmaciczna (ang. intrauterine insemination, IUI), 
 • zapłodnienie in vitro (ang. in vitro fertilization, IVF). 

Zapłodnienie metodą in vitro jest szczególnie korzystne, ponieważ pozwala na selekcję i transfer najzdrowszych zarodków bezpośrednio do funkcjonalnego rogu macicy, co zwiększa szanse na prawidłowy rozwój ciąży oraz jej szczęśliwe rozwiązanie. 

Przebieg ciąży przy macicy jednorożnej 

Ciąża kobiety z macicą jednorożną jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Dlaczego? Głównie ze względu na ograniczoną przestrzeń w jamie, w której rozwija się płód, ale też przez niepełny rozwój anatomiczny macicy. Mimo takich trudności, wiele kobiet z tą wadą może szczęśliwie donosić ciążę. Oto wyzwania, które mogą pojawić się w jej trakcie: 

 • zwiększone ryzyko poronienia; 
 • wyższe ryzyko przedwczesnego porodu, które wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań zdrowotnych u noworodka; 
 • częściej niż w populacji ogólnej płód może przyjąć nietypową pozycję, co komplikuje poród, często prowadząc do konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. 

W związku z wymienionymi wyzwaniami, kobiety z macicą jednorożną powinny pozostać pod szczególną obserwacją przez cały okres ciąży. Stała opieka medyczna i regularne konsultacje u lekarza prowadzącego są niezbędne dla monitorowania stanu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Wśród zalecanych badań znajdują się: 

 • badania ultrasonograficzne (USG) wykonuje się je częściej niż w standardowej ciąży, aby monitorować wzrost i położenie płodu, a także stan macicy. Dodatkowo wykonuje się USG z dopplerem do oceny przepływu krwi w łożysku i pępowinie, co jest istotne dla oceny ryzyka powikłań, 
 • badania hormonalne przeprowadza się je szczególnie w pierwszym trymestrze, by ocenić poziom hormonów (progesteron i beta-HCG) ważnych dla utrzymania ciąży, 
 • testy na obecność infekcji regularne badania moczu oraz badania krwi wykażą istnienie infekcji, które mogą stanowić dodatkowe ryzyko dla przebiegu ciąży, 
 • kardiotokografia (KTG) – w późniejszym etapie ciąży to badanie pozwala na ocenę rytmu serca płodu i aktywności skurczowej macicy, co jest ważne zwłaszcza w przypadku zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu.
Kwiaty ułożone w kształcie majtek

Bibliografia: 

 1. Garapati J., Jajoo S., Sharma S., Unicornuate Uterus with a Non-Communicating Rudimentary Horn: Challenges and Management of a Rare Pregnancy, The Cureus Journal of Medical Science 2023, 15(6): e40666. 
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23302-unicornuate-uterus [dostęp 08.05.2024]. 
 3. Khati N. J., FrazIer A. A., Brindle K. A., The unicornuate uterus and its variants: clinical presentation, imaging findings, and associated complications, Journal of Ultrasound in Medicine 2012, 31(2): 319-31.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.