Przejdź do treści

Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii

Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii
Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii / Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy wciąż pracują nad lekami, które pozwolą spowolnić rozwój zmian nowotworowych. Ostatnio badacze z Uniwersytetu Kalifornijskim w San Diego odkryli, że takie właściwości ma zmodyfikowany roślinny wirus CPMV. „Każda zmiana w długości życia jest w tej sytuacji szczególnie uderzająca. Natomiast to, że udało się zapobiec przerzutom nowotworów, jest jeszcze bardziej zadziwiające” – zapewnia współautor badań Eric Chung.

Wirus poradzi sobie z nowotworem?

Wirus, który pomaga zwalczać nowotwory – być może brzmi to jak abstrakcja, ale rzeczywiście jest to możliwe. Udowodnili to kalifornijscy naukowcy, a wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie naukowym „Advanced Science”.

Chodzi konkretnie o CMPV – wirusa, który pochodzi z roślin strączkowych. Badanie wykazało, że po zmodyfikowaniu może on łączyć się z białkiem odpowiedzialnym za rozwój najbardziej agresywnych nowotworów. Dzięki temu jest w stanie zablokować ich działanie i zahamować powstawanie przerzutów.

CMPV może okazać się pomocny m.in. w terapii raka piersi, czerniaka czy raka płuc. Najbardziej skuteczny jest w przypadku nawrotów choroby.

hospicjum domowe

Pora na kolejną fazę badań

Choć opublikowane wyniki badań dotyczą tylko myszy, to są one bardzo zadowalające i napawają optymizmem. W ich przypadku działanie wirusa CMPV pozwoliło uniknąć zaatakowania płuc przez komórki nowotworowe oraz ich dalszego rozwoju u tych osobników, u których już się tam pojawiły. Odkryto jeszcze jedną ciekawą zależność – gryzonie, których poddano działaniu CMPV, żyły dłużej.

„Każda zmiana w długości życia jest w tej sytuacji szczególnie uderzająca. Natomiast to, że udało się zapobiec przerzutom nowotworowym, jest jeszcze bardziej zadziwiające” – podkreśla Eric Chung, współautor badań z Centrum Nanoimmunoinżynierii University of California w San Diego.

Teraz naukowcy planują kolejny etap badań – tym razem już na ludziach. Może on być decydujący dla powodzenia nowej metody.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Źródło: „Advanced Science”/ WPROST.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.