3 min.
Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii

Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii / Unsplash.com
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
Naukowcy wciąż pracują nad lekami, które pozwolą spowolnić rozwój zmian nowotworowych. Ostatnio badacze z Uniwersytetu Kalifornijskim w San Diego odkryli, że takie właściwości ma zmodyfikowany roślinny wirus CPMV. „Każda zmiana w długości życia jest w tej sytuacji szczególnie uderzająca. Natomiast to, że udało się zapobiec przerzutom nowotworów, jest jeszcze bardziej zadziwiające” – zapewnia współautor badań Eric Chung.
Spis treści
Wirus poradzi sobie z nowotworem?
Wirus, który pomaga zwalczać nowotwory – być może brzmi to jak abstrakcja, ale rzeczywiście jest to możliwe. Udowodnili to kalifornijscy naukowcy, a wyniki swojego badania opublikowali w czasopiśmie naukowym „Advanced Science”.
Chodzi konkretnie o CMPV – wirusa, który pochodzi z roślin strączkowych. Badanie wykazało, że po zmodyfikowaniu może on łączyć się z białkiem odpowiedzialnym za rozwój najbardziej agresywnych nowotworów. Dzięki temu jest w stanie zablokować ich działanie i zahamować powstawanie przerzutów.
CMPV może okazać się pomocny m.in. w terapii raka piersi, czerniaka czy raka płuc. Najbardziej skuteczny jest w przypadku nawrotów choroby.
Pora na kolejną fazę badań
Choć opublikowane wyniki badań dotyczą tylko myszy, to są one bardzo zadowalające i napawają optymizmem. W ich przypadku działanie wirusa CMPV pozwoliło uniknąć zaatakowania płuc przez komórki nowotworowe oraz ich dalszego rozwoju u tych osobników, u których już się tam pojawiły. Odkryto jeszcze jedną ciekawą zależność – gryzonie, których poddano działaniu CMPV, żyły dłużej.
„Każda zmiana w długości życia jest w tej sytuacji szczególnie uderzająca. Natomiast to, że udało się zapobiec przerzutom nowotworowym, jest jeszcze bardziej zadziwiające” – podkreśla Eric Chung, współautor badań z Centrum Nanoimmunoinżynierii University of California w San Diego.
Teraz naukowcy planują kolejny etap badań – tym razem już na ludziach. Może on być decydujący dla powodzenia nowej metody.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Źródło: „Advanced Science”/ WPROST.pl
Zobacz także

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog

„Długo unikałam słów, że mam raka piersi. Przecież mam dopiero 24 lata”. Maja Gołębiewska o swojej chorobie

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022