Przejdź do treści

Odmówiono jej mammografii, bo była za młoda. 8 miesięcy później usłyszała druzgocącą diagnozę

Odmówiono jej mammografii, bo była za młoda. 8 miesięcy później usłyszała druzgocącą diagnozę philecia/Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mammografia to bardzo ważne badanie w życiu każdej kobiety. I chociaż – według zaleceń – kontrolnie powinnyśmy je wykonywać dopiero po 35. roku życia, historia Philecii La’Bounty pokazuje, że piersi warto zacząć regularnie badać zdecydowanie wcześniej. 

Za młoda na mammografię

Philecia La’Bounty miała 29 lat, gdy w 2018 roku wyczuła w swojej lewej piersi guzek. Niemal natychmiast udała się do lekarza, by zbadać niepokojącą zmianę. Amerykanki nie było wtedy stać na pełne ubezpieczenie, więc żeby wykonać badania, udała się do darmowej kliniki. Wyniki wskazywały na niegroźną torbiel.

Gdy jednak dziewczyna poprosiła o dalszą diagnostykę, dwukrotnie odmówiono jej mammografii. Specjaliści twierdzili bowiem, że na to badanie jest zbyt młoda. Odmowę lekarze argumentowali również brakiem podobnych chorób w jej rodzinie, dobrymi wynikami krwi i brakiem objawów.

„Miałam wówczas 29 lat i pamiętam, co napisali: 'Odmówiono ze względu na młody wiek oraz brak historii nowotworów w rodzinie'” – wspomina w wideo.

I dodaje:

„Miałam doskonałe badania krwi, żadnych innych objawów, żadnych innych torbieli. Powiedzieli mi, że jestem zbyt młoda, by mieć raka piersi, że jestem zdrowa, to była tylko torbiel i mam wrócić, jeśli będzie mi ona przeszkadzać”

8 miesięcy później La’Bounty wróciła do tej samej kliniki. Zmiana w jej piersi była jeszcze bardziej wyczuwalna i powiększona. U kobiety zdiagnozowano raka piersi w IV stadium, z przerzutami do płuc i węzłów chłonnych. W dniu, w którym La’Bounty usłyszała diagnozę, zawalił się jej cały świat.

„Miałam osiem biopsji, zapomniałam, ile w każdej piersi” – mówi La’Bounty, dodając, że przez przyjmowane leki czuje się fatalnie pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

TikTokerka zachęca do profilaktyki

O swojej historii kobieta opowiedziała szczegółowo na TikToku. Obecnie konto Philecii La’Bounty obserwuje ponad 37 tys. osób. TikTokerka opowiada na nim o badaniach profilaktycznych i o swojej chorobie. La’Bounty pokazuje też, że wciąż stara się żyć pełnią życia, pomimo walki ze śmiertelną chorobą. I dodaje: „Gdybym poznała kogoś, kto potraktowałby moje wątpliwości na poważnie, walczyłabym mocniej. Znalazłabym sposób, aby zapłacić za mammografię”.

„WIEK TO TYLKO LICZBA, raka to nie obchodzi! Nie powinnam cierpieć, nie powinnam zmagać się z zaburzeniami psychicznymi i niepokojem, powinnam być matką, podróżować po świecie, kochać życie i tworzyć przyszłość. Nadal zamierzam to wszystko robić, ale jest to 10 razy trudniejsze, to przerażające, to nieznane!” – mówi dziewczyna.

@philecialabounty Had they done proper testing, I wouldn’t have stage 4 #stage4needsmore #breastcancerawareness💕 #fyp ♬ saddddd – A•L•€•X 💋

Kobieta

Mammografia – co to za badanie?

Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Mammografia przesiewowa, czyli dobrowolne kontrolne badanie, i mammografia diagnostyczna wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych po zaobserwowaniu niepokojących objawów uważane są za bezpieczne i skuteczne metody wykrywania raka piersi, choć badanie spotyka się również z opiniami krytycznymi.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bliski. Właśnie dlatego powstał KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Przypomnijmy – Janina Ochojska poleciła KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, którą Hello Zdrowie stworzyło z lekarzami, kobietami chorymi na raka piersi oraz ich rodzinami. „Dzielę się z wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówiła aktywistka.

Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z KIORP-em, jest on bezpłatnie do pobrania TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.