Przejdź do treści

Odmówiono jej mammografii, bo była za młoda. 8 miesięcy później usłyszała druzgocącą diagnozę

Odmówiono jej mammografii, bo była za młoda. 8 miesięcy później usłyszała druzgocącą diagnozę philecia/Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mammografia to bardzo ważne badanie w życiu każdej kobiety. I chociaż – według zaleceń – kontrolnie powinnyśmy je wykonywać dopiero po 35. roku życia, historia Philecii La’Bounty pokazuje, że piersi warto zacząć regularnie badać zdecydowanie wcześniej. 

Za młoda na mammografię

Philecia La’Bounty miała 29 lat, gdy w 2018 roku wyczuła w swojej lewej piersi guzek. Niemal natychmiast udała się do lekarza, by zbadać niepokojącą zmianę. Amerykanki nie było wtedy stać na pełne ubezpieczenie, więc żeby wykonać badania, udała się do darmowej kliniki. Wyniki wskazywały na niegroźną torbiel.

Gdy jednak dziewczyna poprosiła o dalszą diagnostykę, dwukrotnie odmówiono jej mammografii. Specjaliści twierdzili bowiem, że na to badanie jest zbyt młoda. Odmowę lekarze argumentowali również brakiem podobnych chorób w jej rodzinie, dobrymi wynikami krwi i brakiem objawów.

„Miałam wówczas 29 lat i pamiętam, co napisali: 'Odmówiono ze względu na młody wiek oraz brak historii nowotworów w rodzinie'” – wspomina w wideo.

I dodaje:

„Miałam doskonałe badania krwi, żadnych innych objawów, żadnych innych torbieli. Powiedzieli mi, że jestem zbyt młoda, by mieć raka piersi, że jestem zdrowa, to była tylko torbiel i mam wrócić, jeśli będzie mi ona przeszkadzać”

8 miesięcy później La’Bounty wróciła do tej samej kliniki. Zmiana w jej piersi była jeszcze bardziej wyczuwalna i powiększona. U kobiety zdiagnozowano raka piersi w IV stadium, z przerzutami do płuc i węzłów chłonnych. W dniu, w którym La’Bounty usłyszała diagnozę, zawalił się jej cały świat.

„Miałam osiem biopsji, zapomniałam, ile w każdej piersi” – mówi La’Bounty, dodając, że przez przyjmowane leki czuje się fatalnie pod względem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

TikTokerka zachęca do profilaktyki

O swojej historii kobieta opowiedziała szczegółowo na TikToku. Obecnie konto Philecii La’Bounty obserwuje ponad 37 tys. osób. TikTokerka opowiada na nim o badaniach profilaktycznych i o swojej chorobie. La’Bounty pokazuje też, że wciąż stara się żyć pełnią życia, pomimo walki ze śmiertelną chorobą. I dodaje: „Gdybym poznała kogoś, kto potraktowałby moje wątpliwości na poważnie, walczyłabym mocniej. Znalazłabym sposób, aby zapłacić za mammografię”.

„WIEK TO TYLKO LICZBA, raka to nie obchodzi! Nie powinnam cierpieć, nie powinnam zmagać się z zaburzeniami psychicznymi i niepokojem, powinnam być matką, podróżować po świecie, kochać życie i tworzyć przyszłość. Nadal zamierzam to wszystko robić, ale jest to 10 razy trudniejsze, to przerażające, to nieznane!” – mówi dziewczyna.

@philecialabounty Had they done proper testing, I wouldn’t have stage 4 #stage4needsmore #breastcancerawareness💕 #fyp ♬ saddddd – A•L•€•X 💋

Kobieta

Mammografia – co to za badanie?

Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Mammografia przesiewowa, czyli dobrowolne kontrolne badanie, i mammografia diagnostyczna wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych po zaobserwowaniu niepokojących objawów uważane są za bezpieczne i skuteczne metody wykrywania raka piersi, choć badanie spotyka się również z opiniami krytycznymi.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bliski. Właśnie dlatego powstał KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Przypomnijmy – Janina Ochojska poleciła KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, którą Hello Zdrowie stworzyło z lekarzami, kobietami chorymi na raka piersi oraz ich rodzinami. „Dzielę się z wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówiła aktywistka.

Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z KIORP-em, jest on bezpłatnie do pobrania TUTAJ.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! „Jeden z największych cudów współczesnej medycyny”

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy

„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska

Naukowcy z Poznania opatentowali metodę wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi

kobieta podczas mammografii

BI-RADS 0-5. Co oznacza wynik mammografii w skali BI-RADS?

Guzek pod pachą - Kobieta bada palcami pachę.

Martwi cię guzek pod pachą? Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnostyczne zmian pod pachami

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór / istock

Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące / istock

Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem / Instagram @multi.onechicago

Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka