Przejdź do treści

Cysta – torbiel. Jakie są jej przyczyny jej powstawania oraz objawy?

cysta - twarz kobiety z widocznymi krostkami
Fot. llhedgehogll / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kręgosłup kocha siłownię, ale…
Owocowe chutneye – lato zamknięte w słoiku
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Cysta (torbiel) to zmiana łagodna, mogąca lokalizować się w wielu obszarach ciała człowieka. Charakterystyczna jest obecność płynu we wnętrzu torbieli. Cysty na jajnikach oraz cysta Bakera (w okolicy podkolanowej), a także cysty na twarzy to tylko niektóre przykłady torbieli. Przyczyn powstawania cyst jest wiele i nie są do końca poznane.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

Cysta objawia się uciskiem oraz dyskomfortem w okolicy zmiany, chociaż zwykle pozostaje bezobjawowa. Leczenie cyst polega na odbarczeniu zmiany – usunięciu płynu, chociaż czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny. Większość zmian ustępuje, nie dając powikłań.

ból brzucha

Co to jest cysta?

Cysta, czyli inaczej torbiel, to patologiczna przestrzeń w obrębie tkanek ciała, która w swoim wnętrzu zawiera płyn lub treść galaretowatą. Jama cysty może być przedzielona przegrodami na kilka komór, jej wielkość może ulegać zmianom w zależności od kondycji organizmu.

Przyczynami powstawania cyst są predyspozycje genetyczne, urazy, procesy zapalne przebiegające w okolicznych tkankach. Cysty mogą występować we wszystkich okolicach ciała człowieka. U kobiet cysty pojawiają się często w narządach rodnych oraz w piersiach.

Cysta na jajniku

Zmiany w postaci torbieli na jajnikach powstają zazwyczaj w okresie przedmenopauzalnym. Zmiany zwykle są łagodne i są to cysty jajnika czynnościowe, endometrialne, potworniaki, dojrzałe oraz torbielakogruczolaki.

Cysty czynnościowe powstają w trakcie cyklu miesiączkowego i znikają samoistnie. Torbiele endometrialne, zwane „torbielami czekoladowymi” zawierają w swoim wnętrzu gęstą, brązową ciecz – krew. Torbielakogruczolaki stanową około 20% wszystkich przypadków torbieli, są wypełnione przejrzystym, słomkowym płynem.

Większość cyst jajnika wykrywana jest przypadkowo podczas badania USG, objawy są niecharakterystyczne.

Cysta na jajniku – objawy:

  • ból oraz uczucie rozpierania w okolicy podbrzusza,
  • ból podczas stosunku,
  • zaburzenia wcześniej prawidłowych cykli,
  • wzdęcie i powiększenie obwodu brzucha,
  • częste parcie na mocz,
  • nieswoiste objawy ze strony przewodu pokarmowego.

Obserwacja za pomocą regularnego badania USG to główne postępowanie w przypadku prostych cyst jajnika. Leczenie podejmuje się, kiedy torbiele utrzymują się przez dłuższy czas oraz gdy się powiększają, ponieważ może to doprowadzić do powikłań, takich jak skręt jajnika lub pęknięcie cysty. Zwykle cysty jajnika usuwa się laparoskopowo.

Zobacz także

Cysta Bakera

Cysta pod kolanem, czyli torbiel Bakera, to skutek gromadzenia się płynu stawowego w tkance tłuszczowej tej okolicy. Powstaje zwykle w wyniku procesów zapalnych stawów kolanowych z różnych przyczyn – dość często występuje w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przebieg bezobjawowy pozwala zwykle przez dłuższy czas ignorować obecność cysty. Objawy pojawiają się zwykle w przypadku większych zmian i obejmują: ucisk lub obrzęk w okolicy podkolanowej lub ból w przypadku torbieli większych rozmiarów przy braku obecności urazu we wcześniejszym czasie.

Torbiel zwykle nie nastręcza większych problemów, więc nie wymaga leczenia. Ważna jest regularna obserwacja zmiany. Kiedy objawy stają się dokuczliwe, cystę w kolanie należy opróżnić poprzez nakłucie zmiany. W przypadku, gdy cysta w kolanie się powiększa, należy rozważyć możliwość leczenia chirurgicznego.

Inne rodzaje cyst

Trądzik jest kolejną przyczyną powstawania zmian w postaci torbieli. Cysty na twarzy powstają nie tylko u młodych dorosłych oraz młodzieży, ale także u niemowląt. Jest to zapalna forma trądziku, pozostawiająca po sobie trwałe blizny. Cysty powstają w wyniku zaburzeń przywłosowych gruczołów łojowych, nadmiernego wytwarzania łoju, nieprawidłowego złuszczania komórek ujść mieszków włosowych oraz przerostu bakterii. Inne występowanie cyst – na plecach czy tułowiu, również jest spowodowane zwykle trądzikiem.

Cysty w macicy, czyli tak zwane torbiele Nabotha, to torbiele błony śluzowej macicy, które tworzą się w wyniku zamknięcia ujścia gruczołów produkujących śluz. Zlokalizowane są w okolicy szyjki macicy.

Miejscem częstego występowania torbieli jest również gruczoł piersiowy. Cysta w piersi to zmiana łagodna, niebędąca czynnikiem ryzyka zmian nowotworowych. Najczęściej obecne są u kobiet młodych oraz w wieku starszym, kiedy dochodzi do zmian hormonalnych. Cysty można wyczuć podczas samobadania piersi, są gładkie, niewielkich rozmiarów, nie powiększają się, mają kształt guzka. Często ulegają zmianom pod wpływem cyklu miesiączkowego. Czasami konieczne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej w celu dalszej diagnostyki oraz odciągnięcia zalegającego w cyście płynu.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Zimmerman-Górska I - Reumatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
2. Dutton M. - Ortopedia Duttona, t. 3, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
3. Oliver A. - Overtone C. Detecting ovarian disorders in primary care, The Practitioner, 2014, 258 (1769): 15-19.
4. Sidbury R., Paller A. - The diagnosis and management of acne, Pediatric Annals, 2000; 29: 17-24.
5. Bręborowicz G. - Położnictwo i ginekologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto

Wrastające włoski po depilacji? Dermatolook wyjaśnia, jak zlikwidować ten dokuczliwy problem

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Chcesz mieć zdrową skórę? Utrzymuj stabilny poziom cukru. Radzi autorka bloga Natura Pod Lupą

Zajady – jak powstają? Poznaj 5 głównych przyczyn

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Kompleksy i historie, które kryją się za nimi. Seria zdjęć „Rock Your Body” pokazuje, jak odważna jest prawda

Chcesz mieć piękną i zdrową skórę? Oto produkty, które powinny lądować na twoim talerzu

Jak zmienia się skóra w trakcie menopauzy? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Czerniak – 8 rzeczy, których możesz o nim nie wiedzieć

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

Nagietek – kwiat, który nie tylko leczy, koi i pielęgnuje skórę. Jakie są jego magiczne właściwości i jak zrobić nagietkową maść? Tłumaczy autorka bloga Natura Pod Lupą

Pani Łuska: zaakceptowałam łuszczycę, żeby mi się lepiej żyło

Hello my Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

cellulit

Cellulit – da się go pokonać?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

maliny

„Olej z pestek malin – stanowczo NIE dla ochrony UV”. Dermatolog ostrzega przed chwytem marketingowym

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

„Posiadanie na swej twarzy czegoś odmiennego daje mi siłę i nadzieję. Cieszę się, że jest coś, co mnie wyróżnia, tańsze niż tatuaż” – mówi Anna, założycielka profilu NaTwarzyPL

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej”. Jesteś atopikiem? Sprawdź, na co musisz uważać

Kobieta przegląda się w lustrze

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

Wiesz, jakiej ochrony słonecznej używać na promieniowanie UVA, a jakiej na UVB? I co to jest to PPD? Tłumaczy Ekspert Kosmetyczny

kobieta opala się

Przyłóż plasterek pomidora na poparzone miejsce. Oparzenia słoneczne – jak możemy sobie pomóc?