Przejdź do treści

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Naukowcy chcą dociec, co było źródłem wirusa. Teorie są różne \źródło: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Departament Energii Stanów Zjednoczonych utrzymywał jak dotąd, że nie wiadomo dokładnie, co jest źródłem koronawirusa SARS-CoV-2. Ale niespodziewanie zmienił stanowisko. Departament ten dołączył do Federalnego Biura Śledczego (FBI) i obecnie stoi na stanowisku, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenił się w wyniku nieszczęśliwego wypadku w chińskim laboratorium.

Departament Energii wydał swą ocenę z „niską pewnością”

Jak podaje „The Wall Street Journal”, takie wnioski zostały przedstawione w tajnym raporcie wywiadu, który został zaprezentowany Białemu Domowi oraz kluczowym członkom Kongresu USA. Nie wszyscy podzielają to stanowisko. Jak donosi „The Wall Street Journal”, „cztery inne agencje wraz z amerykańskim krajowym panelem wywiadowczym nadal oceniają, że do rozprzestrzeniania się wirusa doszło w wyniku naturalnej transmisji, a dwie agencje nie mają zdania”.

Jednak Departament Energii opiera się na nowych danych wywiadu, które określane są jako „znaczące, jako że agencja dysponuje znacznym doświadczeniem naukowym i nadzoruje sieć amerykańskich laboratoriów, z których niektóre prowadzą zaawansowane badania biologiczne”.

Jak czytamy w dzienniku, Departament Energii wydał swą ocenę z „niską pewnością”. Dziennik przypomina także, że w 2021 r. FBI z „umiarkowaną pewnością” doszło do wniosku, że pandemia COVID-19 była prawdopodobnie efektem wycieku z laboratorium i podtrzymuje ten pogląd.

Niestety nie możemy liczyć na opinię amerykańskich urzędników, którzy nie chcą zdradzać szczegółów odnośnie nowych danych wywiadowczych. Nie wiadomo też, czy tajny obecnie raport ws. koronawirusa zostanie opublikowany.

„Aktualizacja potwierdziła konsensus między nimi (amerykańskimi agencjami – red.), że COVID-19 nie był wynikiem chińskiego programu broni biologicznej, powiedziały osoby, które czytały tajny raport” – podał dziennik.

Co jest źródłem wirusa?

Koronawirus SARS-CoV-2 , który wywołał chorobę COVID-19, po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w Chinach w listopadzie 2019 r. Poznanie źródła pochodzenia pandemii było wyzwaniem dla naukowców z całego świata. Pierwsze badania na ten temat rozpoczęły się na początku 2021 roku.

Jak podaje PAP, brak źródła zwierzęcego, a także fakt, że Wuhan jest centrum szeroko zakrojonych badań nad koronawirusem w Chinach, skłonił niektórych naukowców i amerykańskich urzędników do przekonania, że wyciek z laboratorium może być jedynym wyjaśnieniem początku pandemii.

źródła: The Wall Street Journal, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.