Przejdź do treści

Paski do badania moczu ‒ gdzie je kupić?

Pudełeczko z moczem i paski do badania moczu
Fot. jarun011 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Testy paskowe do badania moczu oceniają materiał pod kątem obecności lub zawartości wybranych parametrów, takich jak glukoza, bilirubina, urobilinogen, ketony, białko, krew, azotyny i leukocyty. Paski do badania moczu znalazły również zastosowanie w wykrywaniu obecności narkotyków w moczu. Jednak najczęściej są wykorzystywane do analizy pH (odczynu) moczu.

Laboratoryjne badanie moczu to podstawowa metoda diagnostyczna i profilaktyczna. Domowe badanie moczu przy użyciu komercyjnych pasków może stanowić jego uzupełnienie. Paski testowe do badania moczu są tanie, a sam test szybki i prosty do wykonania. Testy paskowe do badania moczu można nabyć w aptece.

Paski do badania moczu ‒ zastosowanie

Dostępne na rynku paski do badania moczu w domu umożliwiają wykrycie stanu zapalnego dróg moczowych oraz problemów z nerkami i wątrobą. W szczególności są przeznaczone dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, obrzękami oraz zażywających wiele leków. Paski testowe do badania moczu są nastawione na analizę wieloparametrową lub wykrywają poszczególne elementy moczu, takie jak glukoza, bilirubina, urobilinogen, ketony, białko, krew, azotyny, leukocyty. Paski do badania moczu znalazły również zastosowanie w analizie moczu na obecność narkotyków. Najczęściej są stosowane w badaniach jakościowych, niektóre umożliwiają analizę półilościową.

Kobieta w ciąży trzyma papier, bo ma problem z nietrzymaniem moczu

Paski do badania pH moczu

Najpopularniejszym rodzajem paskowych testów diagnostycznych moczu są uniwersalne papierki wskaźnikowe, które po zwilżeniu przyjmują barwę pozwalającą określić przybliżoną wartość pH moczu. Papierki uniwersalne badają odczyn moczu w pełnym zakresie pH (od 1 do 14) lub w zawężonym zakresie, np. od 1 do 10. Drugą kategorię stanowią paski lakmusowe do badania pH moczu. Czerwony wykrywa odczyn zasadowy, niebieski ‒ odczyn kwaśny, a pasek o barwie fioletowej ‒ odczyn kwaśny lub zasadowy (w środowisku kwaśnym zmienia barwę na czerwoną, a w środowisku zasadowym na niebieską).

Paski do badania pH moczu umożliwiają określenie stanu zakwaszenia organizmu lub alkalozę (zasadowicę), czyli służą wykryciu zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Fizjologiczny mocz dorosłego człowieka ma pH w zakresie 4,5-8,0, zwykle między 5,0 a 6,0. Alkaloza może pojawić się na przykład podczas infekcji wywołanych bakteriami rozkładającymi mocznik do amoniaku. Kwasica z kolei towarzyszy często stanom gorączkowym oraz odwodnieniu. Paski do badania moczu u dzieci często wykazują odczyn zasadowy. Wartości pH moczu zależą od pory dnia, rodzaju spożywanych produktów i przyjmowanych leków. Paski do badania pH moczu umożliwiają szybką i prostą ocenę moczu. Pamiętajmy jednak, że jest to badanie orientacyjne.

Paski do badania białka w moczu

Paski do badania białka w moczu są łatwym, czułym i nowoczesnym narzędziem wspomagającym diagnostykę medyczną schorzeń układu moczowego oraz narządów miąższowych (nerek, wątroby). Badanie na obecność białka (albuminy) polega na zwilżeniu paska moczem, odczekaniu kilku minut i porównaniu uzyskanej barwy paska z barwną skalą. Test paskowy do badania moczu, a dokładnie jego wskaźnik, wykazuje zdolność zmiany barwy w obecności białka.

Paski do badania cukru w moczu

Testy diagnostyczne potwierdzające obecność glukozy w moczu wykorzystywane są również jako paski do badania ciał ketonowych w moczu. Przeznaczone są dla chorych na cukrzycę. Umożliwiają kontrolę skuteczności leczenia przeciwcukrzycowego. Paski do badania ketonów w moczu służą dodatkowo ocenie dekompensacji cukrzycy z rozwijającą się kwasicą.

Zobacz także

Testy paskowe do badania moczu na obecność narkotyków

Paski do badania moczu umożliwiają wykrycie narkotyków po 2-3, a nawet 10 dniach od zażycia. Wykrywają w moczu substancje takie jak: amfetamina, kokaina, marihuana, haszysz, heroina i morfina. Narkotykowe testy paskowe do badania moczu są przeznaczone do wykrywania poszczególnych narkotyków lub kilku jednocześnie. W przypadku podejrzenia spożycia marihuany lub haszyszu, test paskowy do badania moczu służy jakościowej ocenie tetrahydrokannabinolu (THC), czyli metabolitu marihuany i haszyszu. Badanie domowe na obecność narkotyków polega na zanurzeniu paska testowego w próbce moczu i odczytaniu wyniku po kilku minutach.

Gdzie kupić paski do badania moczu?

Paski do badania moczu u dzieci i dorosłych można nabyć w aptekach ogólnodostępnych, również w aptekach internetowych. Narkotykowe paski testowe do badania moczu są także dostępne w poradniach leczenia i profilaktyki uzależnień.

Paski do badania moczu ‒ cena

Cena testowych pasków diagnostycznych różni się w zależności od przeznaczenia i możliwości wielokrotnego użycia. Jednorazowe testy paskowe do badania moczu, w tym paski lakmusowe do badania pH moczu można nabyć za kilka, kilkanaście złotych. Podobnie niektóre paski do badania moczu na obecność narkotyków. Pamiętajmy, że paski testowe do badania moczu nie podlegają refundacji, nawet paski dla cukrzyków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.