Przejdź do treści

Miesiączkują coraz młodsze dziewczynki. Naukowcy biją na alarm: „To zwiększa ryzyko raka”

Na korytarzu szkolnym jedna dziewczynka mówi coś drugiej na ucho- Hello Zdrowie
Dziewczynki miesiączkują wcześniej niż poprzednie pokolenia źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwsza miesiączka, zwana manarche, jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej młodej kobiety. Najnowsze badania wykazują, że amerykańskie dziewczęta miesiączkują znacznie wcześniej niż poprzednie pokolenia. Niestety to nie jest dobre dla ich zdrowia. Z badań płynie jeszcze jeden niepokojący wniosek.

Czym grozi przedwczesna miesiączka?

Nowe badanie przeprowadzone na podstawie danych uzyskanych od ponad 71 000 kobiet potwierdza rosnące obawy, że wiek, w którym dziewczęta zaczynają miesiączkować, zmniejsza się. Tendencje te są jeszcze wyraźniejsze w przypadku mniejszości rasowych i etnicznych oraz niższego statusu społeczno-ekonomicznego.

I tak: średnio w wieku 11,9 lat miesiączkowały dziewczęta w latach 2000–2005. To wcześniej niż dziewczynki dorastające w latach 1950–1969: te dostawały okres w wieku 12,5 lat. Dane wykazały również, że odsetek dziewcząt, które zaczęły miesiączkować przed 11. rokiem życia, wzrósł z 8,6 proc. do 15,5 proc., a tych, które rozpoczęły miesiączkę przed 9. rokiem życia, wzrósł ponad dwukrotnie.

Badanie pokazuje również, że wiele dziewcząt i młodych kobiet doświadcza nieregularnych cykli, co powoduje różne problemy zdrowotne, w tym choroby układu krążenia, choroby metaboliczne, tj. cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów. Im dłużej kobiety mają nieregularne cykle miesiączkowe, tym dłużej mogą być narażone na brak równowagi między dwoma ważnymi hormonami: estrogenem i progesteronem.

„Jest to ważne, ponieważ wczesna miesiączka i nieregularne miesiączki mogą sygnalizować problemy fizyczne i psychospołeczne w późniejszym życiu” – powiedział dr Zifan Wang, główny autor badania. „Trendy te mogą przyczynić się do wzrostu niekorzystnych wyników zdrowotnych i dysproporcji w USA”.

Z kolei dr Shruthi Mahalingaiah, współautorka badania i adiunkt ds. środowiska, reprodukcji i zdrowia kobiet w Harvard University’s T.H. Chan School of Public Health wskazuje, że przedwczesna miesiączka niesie ze sobą ryzyko nowotworów.

Jeśli u kobiety pierwsza miesiączka wystąpi przed 12. rokiem życia, ryzyko raka piersi wzrasta o 20 proc.” – mówi.

Wczesna miesiączka to także większe ryzyko nowotworu jajnika czy endomedrium.

Stres a okres. Czy stres wpływa na cykle miesiączkowe?; na zdjęciu kobieta w czarnym stroju siedząca na łóżku- Hello Zdrowie

Dlaczego dziewczynki menstruują tak wcześnie?

Naukowcy wskazują kilka czynników odpowiedzialnych za przedwczesne wystąpienie miesiączki. Jednym z nich jest otyłość. Kolejnym czynnikiem są substancje chemiczne, które znajdziemy m.in. w jedzeniu, w wodzie, w produktach kosmetycznych, ale też w zanieczyszczonym powietrzu. To one mają zaburzać gospodarkę hormonalną do tego stopnia, że mogą wywołać menstruację w bardzo młodym wieku.

Kolejne czynniki to zła dieta i spożywanie słodyczy oraz stres. Niektóre badania wykazały, że bardzo wczesne dojrzewanie nasiliło się podczas pandemii, prawdopodobnie z powodu stresu, jakie spowodowała w życiu dzieci.

„Kiedy odczuwamy większy stres, wzrasta poziom hormonów: kortyzolu i androgenów” – wyjaśnia Lauren Houghton, adiunkt epidemiologii na Uniwersytecie Columbia. „Tkanka tłuszczowa przekształca te hormony w estrogen. A to estrogen sygnalizuje organizmowi wzrost piersi”.

Zmiany w poziomie estrogenów również sygnalizują organizmowi rozpoczęcie miesiączki.

W jaki sposób można opóźnić pierwszą miesiączkę?

Czy to znaczy, że dziewczynki skazane są na przedwczesne dojrzewanie? Niezupełnie. Zdaniem naukowców, duży wpływ na ryzyko wystąpienia miesiączki w młodym wieku ma styl życia. Na szczęście rodzice mogą nim skutecznie zarządzać. I tak: warto postawić na zdrową, pełnowartościową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Te nawyki mogą opóźnić wystąpienie pierwszej miesiączki. Ostatni aspekt został zbadany: naukowcy dowiedli, że im krótszy sen i późniejsze pory zasypiania, tym większe ryzyko na przedwczesne dojrzewanie.

„Ważne jest edukowanie opiekunów, rodziców i służby zdrowia w zakresie tego trendu, abyśmy mogli przygotować również nasze dzieci” – mówi dr Shruthi Mahalingaiah.

Badanie zostało opublikowane w JAMA Network Open.

źródło: washingtonpost.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.