4 min.
Badanie moczu – jak się przygotować?

Fot. richard_pinder / stock.adobe.com
Ogólne badanie moczu oraz posiew moczu należą do podstawowych badań diagnostycznych. Służą rozpoznaniu chorób nerek oraz dróg moczowych. Powinny być wykonywane minimum co 2–3 lata. Zalecane są także u kobiet w ciąży oraz w celu weryfikacji skuteczności podjętego leczenia. O tym, jak przygotować się do badania moczu, nie zawsze informuje lekarz zlecający badanie.
Spis treści
Prawidłowe przygotowanie do badania moczu umożliwia uzyskanie wiarygodnego wyniku, obrazującego rzeczywisty stan zdrowia pacjenta. Warto pamiętać, że przed oddaniem moczu należy umyć starannie ręce i ujście cewki moczowej w celu pozbycia się bakterii, mogących zafałszować wynik badania. W przypadku ogólnego badania moczu należy zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik dostępny w aptece, w przypadku posiewu pojemnik musi być jałowy.
Jak przygotować się do badania moczu?
Przed zbliżającym się terminem ogólnego badania moczu zaleca się ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Może on prowadzić do pojawienia się lub zwiększenia stężenia białka i ciał ketonowych w moczu. Ponadto przynajmniej dzień przed badaniem należy zrezygnować z odbywania stosunków płciowych. Jeśli chodzi o badanie moczu a okres to nie zaleca się wykonywać mikroskopowego badania moczu w czasie miesiączki i w okresie okołomenstruacyjnym (do 2 dni przed miesiączką i 2 dni po niej). Przed pobraniem moczu zaleca się stosować umiarkowaną, zwyczajową dietę z normalną ilością płynów. Pamiętajmy, że nadmiar płynów wpływa na skład moczu. Odpowiednie przygotowanie do badania moczu obowiązuje wszystkich pacjentów, począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach starszych, obłożnie chorych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Badanie moczu – jak się przygotować?
Choć mocz osoby zdrowej jest jałowy, czyli pozbawiony drobnoustrojów, w cewce moczowej oraz w okolicach krocza skolonizowane są bakterie. Dlatego aby uzyskać wiarygodny wynik badania moczu, należy zadbać o odpowiednie pobranie moczu i dostarczenie próbki do laboratorium. Zaleca się, aby do badań ogólnych moczu oraz badań mikrobiologicznych oddać mocz poranny, pierwszy po nocnym 8-godzinnym spoczynku. Ewentualnie minimum 4 godziny po wcześniejszym oddaniu moczu.
Badanie moczu – przygotowanie pojemnika, podłoża, woreczka
Badanie na posiew moczu wymaga specjalnego jałowego (sterylnego) pojemnika, zaopatrzonego w karteczkę, na której umieszcza się dane osobowe. Natomiast mocz do ogólnego badania moczu umieszcza się w jednorazowym pojemniku. Mocz można również pobrać na specjalne podłoże transportowo-wzrostowe, w przypadku gdy nie ma możliwości szybkiego dostarczenia moczu na posiew.
Przygotowanie do badanie moczu u niemowlaka jest bardziej kłopotliwe w przypadku, podobnie u osób starszych i obłożnie chorych. Dopuszcza się pobranie moczu do jałowego plastikowego woreczka w przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie oddać moczu do pojemnika. Pojemniki, woreczki oraz podłoże transportowo-wzrostowe do badania moczu są dostępne w aptece.
Zobacz także
Bezpośrednie przygotowanie do badania moczu
Przed pobraniem moczu należy umyć dokładnie ręce (ciepłą wodą z mydłem), a następnie ujście cewki moczowej i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem. Zaleca się oddanie moczu do badań z tzw. środkowego strumienia. Natomiast pierwszy i końcowy strumień należy oddać do toalety. Jeśli chodzi o to ile ml potrzeba do badania moczu to oddaje się go w ilości od 50 do 100 ml. Na posiew wystarczy kilka mililitrów. Próbkę należy szczelnie zamknąć oraz podpisać imieniem, nazwiskiem, opatrzyć również datą i godziną pobrania. Informacje umieszcza się z boku, na ścianie pojemnika, nie umieszczamy ich na pokrywce. Należy pamiętać, aby nie doprowadzić do przypadkowego zanieczyszczenia moczu ani pojemnika. Nie należy dotykać palcami wewnętrznej powierzchni pojemnika ani brzegiem pojemnika okolicy ciała.
Zobacz także: Ile moczu przygotować do badania?
Odpowiednio przygotowaną próbkę moczu, zabezpieczoną przed uszkodzeniem, należy jak najszybciej dostarczyć do punktu badań materiału lub bezpośrednio do laboratorium. Dopuszcza się dostarczenie moczu na posiew w ciągu 2–3 godzin od pobrania, pod warunkiem umieszczenia go na ten czas w lodówce. Mocz na podłożu transportowo-wzrostowym można przechowywać w warunkach pokojowych i dostarczyć do 24 godzin od pobrania.
Dobowa zbiórka moczu – jak przygotować się do badania moczu?
Mocz oddany do badania z tzw. dobowej zbiórki moczu jest próbką moczu zbieranego przez 24 godziny. Dobową zbiórkę moczu prowadzi się w specjalnym pojemniku z podziałką do moczu. Zbiórkę rozpoczyna się rano w czasie pierwszego porannego oddawania moczu, ostatnia partia to mocz poranny z dnia kolejnego. Mocz gromadzi się w chłodnym, zacienionym miejscu. Po zakończeniu zbiórki należy zmierzyć objętość moczu i tę informację dostarczyć wraz z próbką 100 ml wymieszanego moczu.
Należy pamiętać, że przygotowanie do badania moczu wygląda podobnie w przypadku ogólnego badania moczu i badania moczu z dobowej zbiórki.
Zobacz także: Paski do badania moczu
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023