Przejdź do treści

Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tym kolorze – apelują ratowniczki. „Trudno w to uwierzyć, wiemy!”

Dziewczynka pływa w basenie
Kupuj dziecku stroje kąpielowe w jaskrawych kolorach/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolor kostiumu kąpielowego dla dziecka jest niezwykle ważny. Ratowniczki z CPR Kids na zdjęciach pokazały, w jakim stroju dziecko jest niewidoczne pod wodą. Ekspertki podpowiedziały też, po które kolory sięgać, by najmłodsi byli bezpieczni.

Zrezygnuj z niebieskiego

Wybór koloru stroju do pływania to jeden z czynników decydujących o tym, czy twoje dziecko jest bezpieczne podczas kąpieli. Ratowniczki z CPR Kids udostępniły na swoim profilu na Instagramie zdjęcie, na którym pokazały, jak trudno jest zlokalizować pod wodą dziecko w nieodpowiednim kostiumie. I choć wpis ekspertek nie jest nowy, warto go sobie przypomnieć przed wakacyjnymi zakupami.

„Jedna z nauczycielek CPR Kids była na imprezie basenowej z przyjaciółmi i zauważyła, jak mętna stała się woda po całym dniu używania. Poprosiła jedno z dzieci, które miało na sobie jasnoniebieski strój kąpielowy, aby popłynęło na dno. Wynik ją zszokował” – wskazały.

Na udostępnionej fotografii widzimy basen, w którym nurkuje dziecko. W mętnej wodzie na większej głębokości jest niemal niewidoczne.

„Tak, tam jest dziecko. Trudno w to uwierzyć, wiemy!” – podkreślają ratowniczki.

I zaznaczają, że najlepiej wybrać dla dziecka strój kąpielowy w jasnych, jaskrawych lub neonowych kolorach. Dzięki temu dziecko będzie bardziej widoczne dla ratownika na kąpieliskach i zwiększą się jego szanse na uratowanie, jeśli zacznie się topić. Z jakich kolorów należy zrezygnować?

„Unikaj niebieskich kolorów i ciemnych lub matowych odcieni strojów kąpielowych dla dzieci” – podpowiadają.

Jak rozpoznać tonącego?

 • wykonuje gwałtowne ruchy, najczęściej w pozycji pionowej;
 • nie krzyczy, wszystkie siły pozostawia na próbę złapania powietrza i utrzymanie się na powierzchni;
 • może mieć włosy na twarzy, ponieważ nie ma możliwości ani sił ich odgarnąć.

Jak bezpieczne spędzać czas na plaży z małym dzieckiem?

  • rozłóż koc bądź ręcznik blisko wody – nie tylko będziesz mieć malucha na oku, ale także szybko zareagujesz, jeśli zacznie się topić;
  • nie pozwalaj oddalać się dziecku bez opieki osoby dorosłej – zawsze bądź przy nim!;
  • nie słuchaj głośno muzyki (np. w słuchawkach) – gdy maluch zacznie się topić, w kilka chwil zwrócisz na niego uwagę;
  • nie myśl, że żółta kamizelka sprawi, że dziecko się nie utopi – wystarczy jeden ruch rączką, by ją odpiąć i pójść na dno;
  • nawet jeśli twoje dziecko umie pływać, uważaj – z falami nie ma żartów!
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.