Przejdź do treści

Po jednym złym dniu w pracy czujesz, że jesteś do niczego? Tak właśnie działa uzasadnienie emocjonalne

Uzasadnienie emocjonalne - czym jest? / pexels
Uzasadnienie emocjonalne - czym jest? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Partner nie wraca po pracy do domu? W środku czujesz lęk, że coś jest nie tak. W poprzednim związku zostałaś zdradzona? Na pewno w nowym związku boisz się tej samej sytuacji, chociaż nic na to nie wskazuje. Nie mogłaś pomóc przyjacielowi, ponieważ wcześniej zaplanowałaś czas dla siebie? Czujesz wyrzuty sumienia. Te sytuacje nie są ci obce? Tak właśnie działa uzasadnienie emocjonalne, o którym pisze Milena Wojnarowska, psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness na Instagramie.

Uzasadnienie emocjonalne

„Uzasadnienie emocjonalne jest jednym ze zniekształceń poznawczych, które pojawia się w wielu trudnościach w zakresie zdrowia psychicznego, ale nie tylko – również osoby z niską samooceną często się z nim zmagają” – pisze Milena Wojnarowska, psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness na Instagramie.

Ekspertka dodaje, że uzasadnienie emocjonalne nie oznacza, że nasze uczucia są wymyślone, nieważne. Oznacza to, że nasze uczucia nie zawsze odzwierciedlają fakty.

„Aby odkształcić te myśli, możemy po prostu zadawać sobie pytania, które pomogą nam zobaczyć rzeczywistość z innej perspektywy. Możemy zapytać siebie, jakie mamy dowody potwierdzające naszą myśl, czy zastanowić się, jak na naszą sytuację spojrzałaby bliska nam osoba” – wyjaśnia psycholożka.

Przykłady uzasadnienia emocjonalnego

Milena Wojnarowska w swoim poście na Instagramie podała kilka przykładów, by wyjaśnić zjawisko uzasadnienia emocjonalnego na „żywym organizmie”.

  1. Partner Kasi zazwyczaj wraca do domu o godzinie 18. Jest już godzina 19, a jego cały czas nie ma w domu i nie odbiera telefonu. Kasia zaczyna czuć lęk i uznaje, że skoro tak jest, to na pewno wydarzyło się coś złego.
  2. Była żona Rafała go zdradzała, o czym dowiedział się pod koniec ich małżeństwa. Obecnie jest w nowej relacji, ale czuje, że nowa partnerka również go zdradza. Nie ma na ten moment żadnych dowodów, ale „po prostu to czuje”.
  3. Hania ostatnio była na warsztacie z asertywności i zaczęła wdrażać nowe umiejętności w życie. Za każdym razem, gdy stawiała komuś granice, czuła duży dyskomfort. Na podstawie tego stwierdziła, że skoro tak się z tym czuje, to takie komunikaty nie są w porządku.
  4. Dawid w ostatnim czasie popełnił błąd w ważnym projekcie w pracy i nie zdał egzaminu na studiach. Czuje się głupi i stwierdza, że nie jest chyba tak zdolny, jak myślał.
  5. Przyjaciel Darii poprosił ją, aby zajęła się jego psem podczas jego wyjazdu na weekend. Nie mogła się nim zająć ze względu na fakt, że zaplanowała spędzanie czasu ze swoją rodziną. Czuje się winna, że odmówiła przyjacielowi pomocy, i uznaje, że odmawiając zrobiła coś złego.

Warto postawić się w każdej z tych pięciu sytuacji i zastanowić, co sami/same zrobilibyśmy/zrobiłybyśmy na miejscu bohaterów. A może następnym razem, gdy w pracy coś pójdzie nie tak, nie będziemy od razu mówić o sobie, że jesteśmy do niczego i nic nie potrafimy? Bo nie jesteśmy. A to wszystko, co odczuwamy, może być spowodowane… naszym uzasadnieniem emocjonalnym!

Przystanek Mindfullness

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 40 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: