Przejdź do treści

Podpaski wielorazowe – ekologiczny środek higieniczny na menstruację

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podpaski wielorazowe to temat, który budzi wiele emocji, jednak coraz więcej kobiet decyduje się na korzystanie z nich. Środki higieniczne na menstruację tego typu nie powodują wszak uczuleń, są ekologiczne, a do tego – jeśli wybierzesz wysokiej jakości model – nie przesuwają się, jak jednorazowe warianty i nie będziesz ich czuć. Warto przyjrzeć im się bliżej. 

Czym są podpaski wielorazowe? Czy warto się na nie zdecydować? 

Podpaski wielorazowe są tworzone zazwyczaj z kilku warstw materiału, co zapewnia odporność na przeciekanie. Z reguły zapina się je na napy. Są ekologiczne, ponieważ używając ich, nie generujesz kolejnych odpadów – warto przy tym wspomnieć, że w ciągu roku na wysypiska śmieci trafia aż trzy miliardy zużytych środków higienicznych. Do stworzenia standardowych podpasek wykorzystuje się także plastik, który negatywnie wpływa na środowisko, natomiast te wielorazowego użytku szyje się raczej z naturalnych materiałów lub tych bezpieczniejszych dla skóry, jak i otoczenia. 

Pamiętaj także, że odpowiednio wykonane podpaski wielorazowe wyróżniają się dużym komfortem użytkowania. Nie ma w nich perfum czy chloru, dlatego ryzyko wywołania reakcji alergicznej jest minimalnie – nie tak, jak czasem ma to miejsce w przypadku podpasek jednorazowych. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasu to rozwiązanie jest także tańsze. 

Podpaski wielorazowe – jak używać tych środków higienicznych? 

Aby móc swobodnie korzystać z podpasek wielorazowych, warto je w pierwszej kolejności wyprać i oczywiście wysuszyć. To pomoże pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i alergenów, które mogły pojawić się na materiale podczas produkcji czy transportu. Następnie, kiedy będziesz miała okres, włóż podpaskę w taki sam sposób, jak robisz to ze zwykłą. Różnica polega na tym, że trzeba ją zapiąć od spodu przy pomocy zatrzasku. Pamiętaj również, aby wymieniać takie podpaski przynajmniej dwa raz na pół doby. 

Menstruacyjne środki higieniczne

Jak prać podpaski wielorazowe? 

Istnieją dwie metody prania podpasek wielorazowych. Pierwszy sposób to tzw. metoda „na sucho”. Zużyte podpaski należy włożyć do woreczka z siateczki lub tworzywa PUL, aby miały dostęp do powietrza. Krew wówczas łatwo zaschnie, dzięki czemu później bez problemu się jej pozbędziesz. Następnie wystarczy wszystkie podpaski wyjąć, po czym uprać w pralce. Omawianą przez nas technikę czyszczenia warto zastosować w przypadku podpasek z coolmaxu, mikropolaru bądź weluru. 

Drugi sposób polega na praniu podpasek po wcześniejszym ich namoczeniu w zimnej wodzie. W ten sposób najlepiej potraktować podpaski z włókna bambusowego lub bawełny organicznej. Warto pamiętać, żeby nie była to woda ciepła, doprowadza ona bowiem do utrwalenia plam. Po namoczeniu podpaski powinny wylądować w pralce. 

Pamiętaj, aby do prania wykorzystywać produkty pochodzenia naturalnego. Trzeba zrezygnować z wybielaczy z chlorem, jak również z płynów do płukania. Ważne jest również to, aby po praniu nie wkładać podpasek wielorazowych do suszarki bębnowej. Najlepiej nie kłaść ich również na grzejnik – zamiast tego lepiej je powiesić w miejscu, w którym jest duży przewiew. 

Majtki menstruacyjne

Podpaski wielorazowe – jakie wybrać? 

Przy wyborze podpasek wielorazowych warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Najlepiej, jeśli będzie to welur, mikropolar czy coolmax, a jeśli zależy ci przede wszystkim na ekologii, możesz zdecydować się na bambus. Zainteresować cię mogą również podpaski z warstwą PUL, czyli laminatu poliuretanowego – jest to materiał nieprzemakalny, który zapewnia jeszcze większy komfort. 

Warto również dodać, że podpaski mogą mieć różne rozmiary, począwszy od krótkich (które zdają egzamin w ciągu dnia), aż po długie (przeznaczone raczej na noc, znakomicie spisują się również podczas połogu). Istnieją też średnie podpaski. Aby wybrać te idealne, warto kilka egzemplarzy po prostu przetestować. 

Jak uszyć podpaskę wielorazową? 

Zastanawiasz się, jak uszyć podpaskę wielorazową? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki. 

Materiały: 

  • forma podpaski (np. wycięta z gazety lub wydrukowana z internetu), 
  • bawełniana tkanina, 
  • marker, 
  • nożyce, 
  • igła, 
  • nici, 
  • materiał nieprzemakalny (który znajdzie się w środku podpaski), 
  • maszyna do szycia. 

Przygotowanie: 

  1. Na bawełnianej tkaninie odrysuj dwukrotnie wzór wyciętej podpaski, a następnie go wytnij. 
  2. Na papierowej formie zagnij skrzydełka. Odrysuj tę formę na nieprzemakalnym materiale. 
  3. Weź w ręce jeden kawałek bawełnianej tkaniny ze skrzydełkami, jak również ten bez skrzydełek i przyłóż je do siebie. 
  4. Przyłożony do tkaniny ze skrzydełkami kawałek bez skrzydełek obszyj wokół jego krawędzi. 
  5. Następnie przyłóż do siebie „pleckami” dwa bawełniane kawałki materiałów i obszyj je wzdłuż brzegów, ale pozostaw 2 cm nieobszytej przestrzeni na krawędzi, przez którą w następnej kolejności będziesz przekręcać podpaskę z lewej strony na prawą, podobnie jak to robisz z ubraniami. 
  6. Po przekręceniu podpaski z jednej strony na drugą obszyj pozostały fragment.
https://www.istockphoto.com/

Gdzie kupić podpaski wielorazowe? 

Podpaski wielorazowe możesz kupić m.in. w niektórych drogeriach (zwłaszcza tych, dla których istotna jest ekologia), a także w wybranych sklepach z bielizną. Często też można dostać takie podpaski w sklepach producentów. Warto zaznaczyć, że opisywane przez nas podpaski zdecydowanie łatwiej dostać w sklepach internetowych niż tych stacjonarnych. 

 

Bibliografia: 

  1. Medina-Perucha L., López-Jiménez T., Holst A. S., Jacques-Aviñó C., Munrós-Feliu J., Martínez-Bueno C., Valls-Llobet C., Pinzón Sanabria D., Vicente-Hernández M., Berenguera A., Use and perceptions on reusable and non-reusable menstrual products in Spain: A mixed-methods study, PLOS One, 2022, 17(3). 
  2. Mehta S., Grover A., Mittal N., Nanda P., Khatuja R., Naseem A., Reusable sanitary napkins-time to revisit, Journal of Public Health, 2022, 44(2), s. 356-362. 
  3. Van Eijk A. M., Jayasinghe N., Zulaika G., Mason L., Sivakami M., Unger H. W., Phillips-Howard P. A., Exploring menstrual products: A systematic review and meta-analysis of reusable menstrual pads for public health internationally, PLOS One, 2021, 24, 16(9). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: