Przejdź do treści

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu?

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podpaski wielorazowe to kolejna, obok kubeczków menstruacyjnych, alternatywa naturalnych środków higieny osobistej podczas miesiączki. Coraz chętniej wybierane są przez kobiety świadome swojego ciała, poszukujące naturalnych i ekologicznych sposobów pielęgnacji. Z czego wykonane są podpaski wielorazowe? Jak ich używać i jak prać? Czy możesz uszyć je sama?

Wielorazowe podpaski – co to?

Podpaski wielorazowe, czyli wykonane z różnych materiałów wkładki, których można używać wielokrotnie podczas okresu, stają się coraz bardziej popularne. Cenione są przede wszystkim przez zwolenniczki naturalnych sposobów higieny menstruacyjnej, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z kubeczków menstruacyjnych lub bielizny menstruacyjnej.

Wielorazowa podpaska ma taki sam kształt jak jej jednorazowa odpowiedniczka. Na ogół posiada także skrzydełka, które zapinane są na zatrzask lub rzepy, dzięki czemu podpaska utrzymuje się na bieliźnie, nie przyklejając się bezpośrednio do niej.

Menstruacyjne środki higieniczne

Podpaski wielorazowe – rodzaje

Podpaski wielorazowego użytku różnią się od siebie budową. Wyróżnić można:

  • podpaski wielorazowe bawełniane, które mogą posiadać dodatkową wkładkę lub nie,
  • podpaski wielorazowe z oddychającą, wodoodporną warstwą PUL lub dzianiną frotte, która dodatkowo pokryta jest powłoką poliuretanową.

Dodatkowo mogą być one całkowicie lub w części wkładki wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, bawełna organiczna, włókna bambusowe, mikropolar, coolmax czy welur. To od rodzaju użytego materiału zależy, jak trudno będzie pozbyć się zabrudzeń z podpaski.

Ponadto można spotkać się także z podziałem na:

  • wkładki,
  • podpaski wielorazowe na dzień,
  • podpaski wielorazowe na noc.

Kryterium jest w tym przypadku wielkość podpaski i obfitość krwawienia, do którego jest przeznaczona.

palce w krwii

Jak używać podpasek wielorazowych?

Podpasek wielorazowych używasz tak, jak ich jednorazowych odpowiedniczek.  Różnica polega na tym, że nie przyklejasz jej do bielizny, ale mocujesz ją za pomocą skrzydełek zapinanych na rzep lub zatrzaski. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na podpaski wielorazowe z warstwą PUL lub frotte, umieszczasz ją po stronie bielizny, tak by chłonne wkładki miały kontakt z ciałem. Najważniejsza różnica – po zabrudzeniu podpaski wielorazowej pierzesz ją, a nie wyrzucasz.

Jak prać podpaski wielorazowe?

Wiele kobiet powstrzymuje się od zakupu podpasek wielorazowych z obawy przed ich praniem i utrzymaniem w czystości. Czy podpaski wielorazowe są trudne w czyszczeniu? Jeśli będziesz właściwie o nie dbać – nie. Możesz dbać o nie na dwa sposoby:

  • składowanie na sucho, a następnie pranie,
  • namaczanie i pranie.

Składowanie na sucho polega na tym, że po ich zużyciu wkładasz zabrudzoną podpaskę wielorazową do specjalnego woreczka, najlepiej z przewiewnego materiału. Woreczek możesz przechowywać w koszu na pranie, zapewniając mu przy tym dostęp powietrza. Dzięki temu krew zebrana na podpasce zaschnie. Dopiero po zakończonej miesiączce pierzesz wszystkie zabrudzone podpaski. Przed włożeniem ich do pralki wyjmij je z woreczka i namocz lub wypłucz w pralce, jeśli dysponujesz odpowiednim programem.

Możesz również każdorazowo po zmianie podpaski wypłukać ją pod strumieniem wody lub namoczyć, wysuszyć i odłożyć do kosza na brudną bieliznę. Pamiętaj, aby woda była zimna – ciepła może bowiem utrwalić plamę.

Do prania podpasek wielorazowych warto używać delikatnych proszków lub płynów. Możesz zdecydować się na ekologiczne produkty lub preparaty, w których pierzesz bieliznę i inne ubrania. Decyzja należy do ciebie. Ważne, aby suszyć je w tradycyjny sposób – rozwieszone na suszarce, najlepiej w przewiewnym miejscu. Nie zaleca się suszenia podpasek wielorazowych w suszarkach bębnowych i na kaloryferze. Nie powinno się ich także prasować.

Podpaski wielorazowe – opinie

Opinie na temat podpasek wielorazowych są pozytywne. Najbardziej kłopotliwe dla większości kobiet jest ich pranie i suszenie, jednak jak twierdzą zwolenniczki – staje się to z czasem rutyną. Podkreślają ponadto, że używanie podpasek wielorazowych niesie ze sobą wiele korzyści.

https://www.istockphoto.com/

Wśród nich wymieniają:

  • komfort – podpaski wielorazowe są bardziej delikatne i przyjemne w dotyku, przez co zwiększa się komfort podczas menstruacji,
  • zdrowie – podpaski wielorazowe są bezzapachowe, niebielone chlorem, a tym samym bezpieczniejsze dla zdrowia; ich entuzjastki wskazują, że naturalne środki higieny menstruacyjnej są alternatywą dla tamponów, które mogą przyczynić się do TSS, czyli zespołu wstrząsu toksycznego,
  • ochrona przyrody – comiesięczna menstruacja kobiet to tony zużytych jednorazowych środków higieny, które rozkładają się przez setki lat,
  • oszczędność pieniędzy – pranie podpasek wielorazowych jest tańsze niż używanie ich jednorazowych odpowiedników, przez co mogą być one sposobem na walkę z tzw. ubóstwem menstruacyjnym.

Podpaski wielorazowe – DIY

Choć podpaski wielorazowe kupisz w wielu sklepach internetowych, możesz zrobić ją także samodzielnie. Jak uszyć podpaskę wielorazową? Do jej wykonania potrzebujesz odpowiednich materiałów – bawełny, flaneli, frotte, mikropolaru, czy bawełny bambusowej, jeśli chcesz uszyć podpaskę bambusową.

Majtki menstruacyjne

Jak uszyć podpaski wielorazowe? Wykrój odpowiedni kształt podpaski, korzystając z gotowych wykrojników, które znajdziesz w internecie lub posiłkuj się podpaską jednorazową. Koniecznie pamiętaj o pozostawieniu około pięciu milimetrów na szwy i wydłużeniu skrzydełek, aby można je zapiąć razem. Zszyj warstwy, w zależności od tego na jaki rodzaj podpaski się zdecydowałaś i gotowe.

Majtki menstruacyjne – ekologiczny okres

Majtki menstruacyjne na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnej bielizny, mają jednak unikatową właściwość. Wykonane są z bardzo chłonnej tkaniny, która może całkowicie zastąpić takie środki higieny osobistej jak podpaski i tampony.

Kobiety zgodnie twierdzą, że majtki menstruacyjne są bardzo wygodne w użytkowaniu, zapewniają skuteczną i dyskretną ochronę podczas krwawienia miesięcznego. Dbają nie tylko o pupę, ale też portfel i naturę, bo możemy ich używać latami. Bieliznę menstruacyjną można wyprać i wysuszyć, po czym założyć ponownie. To mniej comiesięcznych wydatków, mniej środków higienicznych w koszu i większy komfort psychiczny dla dbających o środowisko.

Co ważne, bieliznę menstruacyjną możemy nosić nie tylko w czasie okresu, ale też po seksie, podczas połogu, przy popuszczaniu moczu lub zakładać na intensywny trening, podczas którego pot zalewa nawet pośladki. W każdej sytuacji, kiedy chcemy czuć się pewnie, sucho i komfortowo.

Źródła:

1. Rode „O kilku obliczach menstruacyjnego aktywizmu” Civitas Hominibus 11/2016

2. „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”, Raport fundacji Kulczyk Foundation.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.