Przejdź do treści

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

Kobieta w ciąży na łóżku
Poduszka poporodowa - Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie oszukujmy się. Okres połogu ciężko nazwać czasem błogiego relaksu. Wręcz przeciwnie! Poduszka poporodowa to dla wielu świeżo upieczonych mam sposób, żeby sobie ulżyć w cierpieniu. Ale czy to na pewno dobry sposób? Odpowiada fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener.

Poduszka poporodowa – dlaczego nie warto jej używać?

Poduszka poporodowa, nazywana inaczej kołem poporodowym albo poduszką z dziurką, ma za zadanie zmniejszyć ból i dyskomfort kobiet, którym zszywano krocze po porodzie. Swoim kształtem przypomina donuta, czyli amerykańskiego pączka. To wycięcie w samym środku umożliwia kobiecie siedzenie bez uciskania na szwy. Ale czy to na pewno najlepsze rozwiązanie?

Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk podkreśla, że podczas siedzenia na takiej poduszce dno miednicy jest rozluźnione. A jak tłumaczy, jej mięśnie powinny się rozluźniać tak mocno tylko podczas wypróżniania się.

Poród już wystarczająco dno miednicy osłabił i potrzebuje ona dobrych warunków do regeneracji i uzyskania prawidłowego napięcia mięśniowego. Po porodzie jak najmniej przebywaj w pozycji siedzącej, ruszaj się i odpoczywaj, leżąc na boku lub na plecach z nogami szeroko. Wietrz i odciążaj ranę. Nie uciskaj, nie przeciążaj” – radzi fizjoterapeutka.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, blizn i dna miednicyNie boi się mówić o tematach tabu. Często też uświadamia kobiety, które niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że jakaś dolegliwość może ich dotyczyć.

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej konto na Instagramie obserwuje ponad 35 tys. osób.

Gosia Włodarczyk mówi, dlaczego nie warto używać poduszki poporodowej / Instagram, pani_fizjotrener

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.