2 min.
Popularny lek psychotropowy wycofany z obrotu. GIF ostrzega!

Popularny lek psychotropowy wycofany z obrotu. GIF ostrzega!/Istock.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu leku Tranxene. To lek psychotropowy stosowany powszechnie przy ostrych napadach lęku i stanach pobudzenia psychoruchowego lub agresji.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny 23 października wydał oświadczenie o wycofaniu z obrotu kilku serii leku Tranxene. To lek przeciwlękowy, długo działający będący pochodną benzodiazepiny. Lek jest powszechnie stosowany w leczeniu ostrych napadów lęku i stanów pobudzenia psychoruchowego lub agresji, objawów zespołu abstynencji w uzależnieniu alkoholowym, skurczy tonicznych w tężcu.
Wycofano z obrotu lek Tranxene
Z obrotu na terenie Polski zostały wycofane trzy serie leku Tranxene 20 (Dikalii clorazepans), 20 mg/2 ml, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania do wstrzykiwań:
- numer serii: A7165 z datą ważności 30.09.2020
- numer serii: A8171 z datą ważności 28.02.2021
- numer serii: A8180 z datą ważności 30.04.2021
Podmiotem odpowiedzialnym jest Sanofi-Aventis France.
Dlaczego wycofano lek Tranexene?
Wskazane wyżej partie leku wycofano z uwagi na potencjalną obecność widocznych cząstek w ampułkach rozpuszczalnika produktu leczniczego. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Polec artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023