3 min.
Benzodiazepiny – zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

Benzodiazepiny — Zastosowanie, działanie, przeciwwskazania, czyli wszystko o benzodiazepinach
Benzodiazepiny to grupa leków. Są one głównie stosowane w psychiatrii w leczeniu stanów lękowych oraz mają działanie przeciwdrgawkowe i uspokajające. Benzodiazepiny wykorzystuje się też do premedykacji pacjentów przed operacjami oraz mają szerokie zastosowanie medyczne. Benzodiazepiny dzielą się na trzy grupy – o krótkim czasie działania, średnim i długo działające. Odpowiedni rodzaj benzodiazepin określany jest indywidualnie przez lekarza. Pierwszą substancję benzodiazepinową użyto w 1960 roku. Benzodiazepiny są stosowane głównie u osób dorosłych. U dzieci stosuje się zmienne – alternatywne substancje. Same benzodiazepiny – co jest kwestią kluczową, są lekami uzależniającymi. Podczas przyjmowanie benzodiazepin – nawet gdy proces leczenia przebiega prawidłowo, osoby poddane kuracji mogą się uzależnić od tych substancji.
Spis treści
Benzodiazepiny – zastosowanie
Benzodiazepiny stosuje się w wielu przypadkach. Głównie postrzegane są jako leki przeciwlękowe i stosowane w psychiatrii, choć w rzeczywistości ich zastosowanie jest dużo szersze. Benzodiazepiny stosuje się przy ogólnych stanach lękowych, czy przy napadach padaczkowych. Mogą być także wykorzystywane do krótkotrwałego leczenia bezsenności oraz do łagodzenia objawów podczas odstawienia alkoholu. Jednym z mniej oczywistych zastosowań jest leczenie bolesnych przykurczów mięśniowych. Oprócz leczenia planowanego benzodiazepiny mogą być stosowane w nagłych wypadkach na przykład przy agresywnym zachowaniu pacjenta lub dużym pobudzeniu psychoruchowym.
Jak działają benzodiazepiny?
Działanie benzodiazepin jest skomplikowanym procesem. Leki z tej grupy łączą się z receptorem benzodiazepinowym. Ten z kolei jest częścią większej grupy receptora GABA – ergicznego. Podanie leku pobudza i powoduje zwiększenie stymulacji tego receptora. To z kolei powoduje zwiększenie napływu jonów chlorkowych do wnętrza komórki i prowadzi do hiperpolaryzacji neuronu. Efektem końcowym jest “uśpienie” komórek nerwowych. Dzięki temu benzodiazepiny wywołują charakterystyczne dla siebie skutki i mogą służyć do leczenia konkretnych chorób.
Benzodiazepiny – skutki uboczne
Choć benzodiazepiny są korzystne pod wieloma względami i znajdą szerokie zastosowanie w medycynie posiadają też pewne skutki uboczne. Pierwszym jest zaburzenie czynności poznawczych. Objawia się ono poprzez problemy z pamięcią krótkotrwałą oraz sennością, spowolnieniem psychoruchowym czy brakiem koncentracji. Podczas ich przyjmowania znacznie wzrasta też ryzyko spowodowania kolizji samochodowej. Niezwykle paradoksalnymi i tak też fachowo nazywanymi skutkami ubocznymi, może być lęk czy pobudzenie ruchowe, czyli objawy, które mają być zwalczane przy pomocy tych leków. Działanie takie może wystąpić u 1 – 20% osób. Ponadto podczas przyjmowania leków z tej grupy skutki uboczne pojawiają się znacznie częściej u osób starszych. Podczas kuracji tą grupą leków u pacjenta mogą wystąpić także pospolite skutki uboczne jak obniżenie ciśnienia tętniczego, nudności czy obniżenie libido.
Przeciwwskazania
W niektórych przypadkach przyjmowanie benzodiazepin jest niewskazane lub wręcz zabronione. Nie powinny przyjmować ich osoby, które mają problem z układem oddechowym oraz osoby, które kiedykolwiek w przeszłości miały problem z uzależnieniem od lekarstw bądź alkoholu. Poważnym przeciwwskazaniem jest też ciąża. Niezwykle dyskutowanymi przypadkami użycia jest podeszły wiek z racji większej szansy na wystąpienie skutków ubocznych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023