2 min.
Cytryna pomoże ci wykryć raka piersi

Źróło: worldwidebreastcancer.org
Rak piersi jako cytryna? To kampania „Poznaj swoje cytryny”. W jej ramach zdjęcia cytrusów w kartonowym opakowaniu na jajka są ilustracją pierwszych objawów raka piersi.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Jednym z symboli tej kampanii jest różowa wstążka. Dzięki ilustracji stworzonej przez Corrine Ellsworth Beaumont, z organizacji non-profit Worldwide Cancer Cancer, symbolem takim stały się też cytryny. Corrine pokazuje na przykładzie 12 cytryn, jak może wyglądać rak piersi, który czasem bardzo ciężko wyczuć.
Zdjęcie z kampanii „Poznaj swoje cytryny” nie tylko pokazuje fizycznie niektóre z mniej znanych objawów raka piersi – takich jak guzy, erozje skóry i wgłębienie – ale również opisuje objawy. Należą do nich ciepło, niewidoczne grudki i zgrubienia.
Rak piersi jako cytryny
Dzięki grafikom możesz zobaczyć jak wygląda wykrycie raka piersi, dokładną anatomię piersi, a także dowiedzieć się kiedy najlepiej badać biust i co można w nim wyczuć. W większości przypadków wczesne rozpoznanie choroby daje duże szanse na wyzdrowienie. Rak nie zdąży się rozrosnąć.
Kampania #KnowYourLemons nie tylko zapada w pamięć, ale też edukuje jak samodzielnie zbadać piersi. Dodatkowo pokazuje jak zrobić to w prosty i łatwo sposób. Kampania nie straszy i nie przeraża. Jest szczególnie istotna, ponieważ nie wszystkie objawy raka piersi są wyczuwalne. Część z nich można jednak zauważyć, dokładnie przyglądając się swoim piersiom i badając je regularnie.
Jeśli zobaczysz u siebie niepokojące symptomy, nie bój się na zapas, tylko skontaktuj się z lekarzem.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023