Przejdź do treści

Przeziębienie w ciąży – co można stosować bezpiecznie?

Przeziębienie w ciąży. Jak je leczyć bezpiecznie?; na zdjęciu kobieta w ciąży- Hello Zdrowie
Przeziębienie w ciąży. Jak je leczyć bezpiecznie? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przebycie całych 9. miesięcy ciąży bez żadnej infekcji to nie lada wyzwanie, tym bardziej że praca układu odpornościowego przyszłej mamy jest nieco osłabiona. Czy zakażenie może zaszkodzić dziecku? Które leki na przeziębienie w ciąży są bezpieczne? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące sposobów leczenia drobnych infekcji u kobiet ciężarnych.

Przebieg i objawy przeziębienia w ciąży. Jakie powinny zaniepokoić?

Przeziębienie w ciąży zazwyczaj ma łagodny przebieg i ustępuje w ciągu 7-10. dni. Najczęstsze objawy, jakie mu towarzyszą, to: 

  • pogorszone samopoczucie, 
  • osłabienie, 
  • podwyższona temperatura, 
  • ból głowy, 
  • katar, 
  • kaszel, 
  • ból gardła. 

Niestety wiele chorób dróg oddechowych objawia się w podobny sposób. Dlatego czasem łatwo pomylić poważniejsze infekcje z przeziębieniem w ciąży. Na jakie objawy warto uważać? Przede wszystkim zaniepokoić powinna cię wysoka gorączka, która jest szczególnie niebezpieczna dla płodu. 

Przeziębienie w 1. trymestrze ciąży

W początkowych tygodniach ciąży płód jest najbardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, w tym infekcji wirusowej. Na szczęście jednocześnie ryzyko przeniknięcia wirusa przez łożysko jest wtedy najniższe. W 1. trymestrze ciąży utrzymująca się gorączka powyżej 39॰C może uszkadzać płód oraz wywoływać przedwczesny poród. 

Przeziębienie w 2. trymestrze ciąży

Im płód jest większy, tym lepiej znosi ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu mamy. W 2. trymestrze ciąży większość narządów wewnętrznych dziecka jest już ukształtowana, dlatego infekcja stwarza znacznie mniejsze zagrożenie. Mimo to w sezonie chorobowym warto zachować maksymalną ostrożność. 

Przeziębienie w 3. trymestrze ciąży

Końcówka ciąży to nerwowy czas. Im bliżej rozwiązania, tym większe ryzyko, że infekcja przyczyni się do powikłań położniczych. Oczywiście wiele zależy od samopoczucia mamy i towarzyszących jej czynników ryzyka. W niektórych przypadkach intensywny kaszel może spowodować skurcze macicy prowadzące nawet do przedwczesnego porodu. 

Przeziębiona kobieta leży w łóżku i leczy się domowymi sposobami

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Ogólny schemat leczenia przeziębienia w ciąży jest taki sam jak dla wszystkich chorych. W pierwszej kolejności stosuje się preparaty łagodzące objawy, a jeśli będą one niewystarczające, dalsze kroki trzeba skonsultować z lekarzem. Co można brać na przeziębienie w ciąży? 

Gorączka 

Jak już wiesz, wysoka gorączka utrzymująca się dłuższy czas jest niebezpieczna dla płodu, zwłaszcza w I. trymestrze ciąży. Przeziębienie rzadko jednak objawia się w taki sposób. Zwykle temperatura rośnie nieznacznie i nie przekracza 38॰C. Bezpiecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym dla kobiet w ciąży jest paracetamol. Możesz go zastosować w każdym trymestrze. 

Ból gardła 

Na ból gardła w ciąży stosuje się łagodne syropy i tabletki do ssania na bazie porostu islandzkiego. Osłania on i powleka śluzówkę gardła, dzięki czemu łagodzi suchość i drapanie podrażnionej śluzówki. Na przeziębienie w ciąży pomocny jest także propolis, który również występuje w postaci tabletek do ssania. Wykazuje on właściwości odkażające, pomaga więc zwalczyć drobnoustroje wywołujące infekcję. 

Katar 

Na katar w ciąży można bezpiecznie stosować wodę morską w aerozolu. Jej wersja hipertoniczna upłynnia gęsty, zalegający śluz i odtyka nos, z kolei izotoniczna oczyszcza i nawilża śluzówkę dróg oddechowych. Dla kobiet w ciąży bezpieczne jest także płukanie zatok, które przeprowadza się przy pomocy specjalnej butelki oraz roztworu przygotowanego z dołączonych do niej saszetek. Pozwala oczyścić zatoki z zalegającej w nich wydzieliny. 

Kaszel

Kaszel w ciąży możesz łagodzić za pomocą inhalacji. Na kaszel suchy zastosuj roztwory soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego, które nawilżają drogi oddechowe i łagodzą ich podrażnienie. Jeśli zaś w oskrzelach zalega wydzielina, wybierz roztwory chlorku sodu o wyższych stężeniach (ok. 3%), które upłynnią ją i ułatwią odkrztuszenie.

Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa? / AdobeStock

Skuteczne, domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Na przeziębienie w ciąży możesz wykorzystać też domowe sposoby. Należą do nich np. inhalacje parowe, które świetnie wspomagają leczenie kataru. Olejki bezpieczne dla płodu to m.in. tymiankowy, z drzewa herbacianego czy lawendowy. Czym jeszcze leczyć przeziębienie w ciąży? 

Na gardło pomoże płukanie naparem z szałwii lub wodą z solą, a drapanie i suchy kaszel złagodzi kisiel z siemienia lnianego. Walkę z infekcją wspomogą takie składniki jak cebula, czosnek i miód, które działają przeciwdrobnoustrojowo. Pamiętaj też o piciu dużej ilości płynów oraz odpoczynku, który jest zbawienny dla chorującego organizmu. 

Jeśli masz wątpliwości, jaki lek na przeziębienie w ciąży możesz zastosować, poproś o pomoc farmaceutę. Z kolei w przypadku intensywnych objawów warto skonsultować się z lekarzem – w niektórych sytuacjach konieczne będzie zastosowanie silniejszych preparatów. 

 

Bibliografia: 

  1. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-complications/cough-cold-during-pregnancy/ [dostęp 22.03.2024]. 
  2. https://podyplomie.pl/medical-tribune/18102,przeziebiona-kobieta-ciezarna [dostęp 22.03.2024]. 
  3. Tuszyński P. K. (red.),  Leki i ciąża: bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydanie II, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2023. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.