Przejdź do treści

Puste jajo płodowe – ciąża bezzarodkowa. Jak powstaje?

Puste jajo płodowe- ciąża bezzarodkowa Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Pustym jajem płodowym (ang. empty sack) nazywa się ciążę, w której pomimo wzrostu pęcherzyka lekarz nie jest w stanie uwidocznić zarodka. Jest częstym typem poronienia na samym początku ciąży. Dlaczego powstaje i czy przekreśla szansę na powodzenie kolejnych ciąż?

– Literatura podaje że nawet około 50 proc. ciąż może ulegać wczesnemu poronieniu– tłumaczy dr Robert Jędra, ginekolog z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.

Co oznacza puste jajo płodowe?

Jajo płodowe to inaczej pęcherzyk ciążowy. W przypadku ciąży bezzarodkowej dochodzi do prawidłowego rozwoju pęcherzyka żółtkowego i owodni, bez zarodka, który albo wcale nie powstaje, albo jest wchłaniany. Pęcherzyk ciążowy zaś nadal rośnie, lecz nie ma w nim prawidłowo rozwijającego się zarodka. Jest to jednoznaczne z poronieniem. Może spotkać każdą kobietę, ale nie przekreśla późniejszego powodzenia w zajściu w ciążę.

Puste jajo płodowe – przyczyny

Do przyczyn pustego jaja płodowego zalicza się nieprawidłowości genetyczne, które mogą pojawiać się losowo. Dochodzi do błędów w podziale komórek i aberracji chromosomowych.

Bardzo częstą przyczyną szczególnie w przypadku poronień nawracających są zaburzenia immunologiczne. Poza tym częściej utrata ciąży w czasie pierwszego trymestru częściej zdarza się u kobiet otyłych oraz u kobiet po 35 roku życia (po 40. znacznie częściej). Czynniki infekcyjne w narządach płciowych mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój zarodka. Do poronień dochodzi także częściej w przypadku zaburzeń anatomicznych w macicy:

Trombofilie wrodzone u matki oraz zaburzenia hormonalne również mogą predysponować do występowania poronień.

Puste jajo płodowe po in vitro

Ciąża po IVF (in vitro) może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, także jako pusty pęcherzyk ciążowy ze względu na czynniki ryzyka związane z samą niepłodnością między innymi: wady macicy, endometrioza, wiek, zaburzenia genetyczne i hormonalne oraz bezpośrednio związane z leczeniem tzn. stymulacje owulacji, IUI (inseminacja domaciczna) czy preparatyka nasienia.

Objawy ciąży bezzarodkowej

Do objawów pustego jaja płodowego zalicza się te same objawy, które są charakterystyczne dla ciąży. Należą do nich: zatrzymanie miesiączki, obrzmienie i bolesność piersi, nudności oraz wymioty. Co więcej, test ciążowy, który kobieta wykonuje w domu wychodzi pozytywny, gdyż rośnie stężenie beta- HCG.

Najczęstsze objawy kliniczne mogące świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ciąży to ból w miednicy mniejszej oraz krwawienie z dróg rodnych.

Dopiero podczas pierwszego badania USG, gdy lekarz nie zauważa zarodka, może wysnuć podejrzenie pustego pęcherzyka ciążowego. Kryteria przedstawiamy poniżej. Nieprawidłowo rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG) we krwi pomaga dodatkowo postawić rozpoznanie pustego jaja płodowego.

Puste jajo płodowe – diagnostyka

Rozpoznanie pustego jaja płodowego opiera się na diagnostyce ultrasonograficznej we wczesnej ciąży.

We wczesnej ciąży kolejno w USG pojawiają się:

  • pęcherzyk ciążowy
  • pęcherzyk żółtkowy
  • zarodek
  • owodnia

Nie ma więc możliwości, aby w prawidłowej ciąży była obecna owodnia bez zarodka. W przypadku pustego pęcherzyka ciążowego obserwuje się tylko dwie struktury- pęcherzyk żółtkowy i owodnię.

– W przypadku, gdy średnica pęcherzyka ciążowego wynosi ≤ 25mm i nie jesteśmy w stanie uwidocznić echa zarodka należy podejrzewać puste jajo płodowe. Aby potwierdzić rozpoznanie rekomenduje się powtórzenie badania po 7-10 dniach  – opisuje dr R. Jędra.

Puste jajo płodowe – leczenie

Puste jajo płodowe oznacza niepowodzenie ciąży, poronienie. Czasem dochodzi do samoistnego wydalenia jaja płodowego. Jeśli tak się jednak nie stanie, metodą pierwszego rzutu jest farmakologiczna indukcja poronienia przy użyciu mizoprostolu. W przypadku obfitego krwawienia lub niepowodzenia metody tabletkowej wykonuje się zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy.

– Według najnowszych danych naukowych para może wrócić do ponownych starań o dziecko po pierwszej miesiączce po poronieniu – dodaje lekarz.

Bibliografia:

  1. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 r.
  2. Callen Diagnostyka Ultrasonograficzna w Ginekologii i Położnictwie
  3. Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Marek Pietryga
  4. Diagnostyka Prenatalna w Praktyce, Mirosław Wielgoś, Piotr Węgrzyn, Dariusz Borowski
  5. Niepłodność i rozród wspomagany, Jerzy Radwan, Sławomir Wołczyński

Ekspert:

Dr Robert Jędra – specjalizację z Położnictwa i Ginekologii rozpoczynał w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim pod kierownictwem prof. R. Dębskiego. Obecnie asystent I. Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. W trakcie doktoratu w dziedzinie ultrasonografii śródporodowej. Prywatnie pasjonat piłki nożnej, sztuk walki i muzyki. Wokalista. Na Instagramie: doctor_robson.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Laura Benanti

Laura Benanti poroniła podczas występu na scenie. „Wiedziałam, że to się dzieje” – wyznała

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Poronienie zasługuje na o wiele więcej niż powściągliwe reakcje, które zazwyczaj wywołuje

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Embrion

Naukowcy wyhodowali sztuczny zarodek z mózgiem i bijącym sercem. „To niewiarygodne, że udało nam się do tego dojść”

Meghan Markle / fot. gettyimages

Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia od lekarza. Usłyszałam tylko, że mam jechać do domu i przyjechać na izbę przyjęć, jak zacznę gorączkować

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia

Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Nie jestem w czwartej, tylko ósmej ciąży”. Aleksandra Żebrowska znów dodaje otuchy wszystkim kobietom, które straciły ciążę

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

mężczyzna po COVID-19

COVID-19 obniża jakość męskiego nasienia. Osłabia koncentrację i ruch plemników – pokazały badania

Niepłodność – przyczyny, sposoby diagnostyki, leczenie

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”