Przejdź do treści

Puste jajo płodowe – ciąża bezzarodkowa. Jak powstaje?

Puste jajo płodowe- ciąża bezzarodkowa Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dagmara Seliga
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
Zmęczona kobieta w łóżku przykrywa się poduszką
Najwyższa pora zwolnić. Jak poznać, że twój organizm dopomina się o mniejsze tempo?
Jest pierwsze zdjęcie koronawirusa w 3D. Udało się je wykonać naukowcom z Austrii
Jest pierwsze zdjęcie koronawirusa w 3D. Udało się je wykonać naukowcom z Austrii
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Dr Paweł Grzesiowski
Kiedy lekarz może odmówić szczepienia? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski [WIDEO]

Pustym jajem płodowym (ang. empty sack) nazywa się ciążę, w której pomimo wzrostu pęcherzyka lekarz nie jest w stanie uwidocznić zarodka. Jest częstym typem poronienia na samym początku ciąży. Dlaczego powstaje i czy przekreśla szansę na powodzenie kolejnych ciąż?

– Literatura podaje że nawet około 50 proc. ciąż może ulegać wczesnemu poronieniu– tłumaczy dr Robert Jędra, ginekolog z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.

Co oznacza puste jajo płodowe?

Jajo płodowe to inaczej pęcherzyk ciążowy. W przypadku ciąży bezzarodkowej dochodzi do prawidłowego rozwoju pęcherzyka żółtkowego i owodni, bez zarodka, który albo wcale nie powstaje, albo jest wchłaniany. Pęcherzyk ciążowy zaś nadal rośnie, lecz nie ma w nim prawidłowo rozwijającego się zarodka. Jest to jednoznaczne z poronieniem. Może spotkać każdą kobietę, ale nie przekreśla późniejszego powodzenia w zajściu w ciążę.

Puste jajo płodowe – przyczyny

Do przyczyn pustego jaja płodowego zalicza się nieprawidłowości genetyczne, które mogą pojawiać się losowo. Dochodzi do błędów w podziale komórek i aberracji chromosomowych.

Bardzo częstą przyczyną szczególnie w przypadku poronień nawracających są zaburzenia immunologiczne. Poza tym częściej utrata ciąży w czasie pierwszego trymestru częściej zdarza się u kobiet otyłych oraz u kobiet po 35 roku życia (po 40. znacznie częściej). Czynniki infekcyjne w narządach płciowych mogą wpływać na nieprawidłowy rozwój zarodka. Do poronień dochodzi także częściej w przypadku zaburzeń anatomicznych w macicy:

 • wrodzonych, takich jak wady rozwojowe macicy np. macica dwurożna czy przegroda macicy
 • nabytych np. polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe macicy.

Trombofilie wrodzone u matki oraz zaburzenia hormonalne również mogą predysponować do występowania poronień.

Objawy poronienia – późnego i wczesnego

Puste jajo płodowe po in vitro

Ciąża po IVF (in vitro) może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, także jako pusty pęcherzyk ciążowy ze względu na czynniki ryzyka związane z samą niepłodnością między innymi: wady macicy, endometrioza, wiek, zaburzenia genetyczne i hormonalne oraz bezpośrednio związane z leczeniem tzn. stymulacje owulacji, IUI (inseminacja domaciczna) czy preparatyka nasienia.

Objawy ciąży bezzarodkowej

Do objawów pustego jaja płodowego zalicza się te same objawy, które są charakterystyczne dla ciąży. Należą do nich: zatrzymanie miesiączki, obrzmienie i bolesność piersi, nudności oraz wymioty. Co więcej, test ciążowy, który kobieta wykonuje w domu wychodzi pozytywny, gdyż rośnie stężenie beta- HCG.

Najczęstsze objawy kliniczne mogące świadczyć o nieprawidłowym rozwoju ciąży to ból w miednicy mniejszej oraz krwawienie z dróg rodnych.

Dopiero podczas pierwszego badania USG, gdy lekarz nie zauważa zarodka, może wysnuć podejrzenie pustego pęcherzyka ciążowego. Kryteria przedstawiamy poniżej. Nieprawidłowo rosnący poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG) we krwi pomaga dodatkowo postawić rozpoznanie pustego jaja płodowego.

Puste jajo płodowe – diagnostyka

Rozpoznanie pustego jaja płodowego opiera się na diagnostyce ultrasonograficznej we wczesnej ciąży.

We wczesnej ciąży kolejno w USG pojawiają się:

 • pęcherzyk ciążowy
 • pęcherzyk żółtkowy
 • zarodek
 • owodnia

Nie ma więc możliwości, aby w prawidłowej ciąży była obecna owodnia bez zarodka. W przypadku pustego pęcherzyka ciążowego obserwuje się tylko dwie struktury- pęcherzyk żółtkowy i owodnię.

– W przypadku, gdy średnica pęcherzyka ciążowego wynosi ≤ 25mm i nie jesteśmy w stanie uwidocznić echa zarodka należy podejrzewać puste jajo płodowe. Aby potwierdzić rozpoznanie rekomenduje się powtórzenie badania po 7-10 dniach  – opisuje dr R. Jędra.

Puste jajo płodowe – leczenie

Puste jajo płodowe oznacza niepowodzenie ciąży, poronienie. Czasem dochodzi do samoistnego wydalenia jaja płodowego. Jeśli tak się jednak nie stanie, metodą pierwszego rzutu jest farmakologiczna indukcja poronienia przy użyciu mizoprostolu. W przypadku obfitego krwawienia lub niepowodzenia metody tabletkowej wykonuje się zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy.

– Według najnowszych danych naukowych para może wrócić do ponownych starań o dziecko po pierwszej miesiączce po poronieniu – dodaje lekarz.

Bibliografia:

 1. Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2020 r.
 2. Callen Diagnostyka Ultrasonograficzna w Ginekologii i Położnictwie
 3. Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Marek Pietryga
 4. Diagnostyka Prenatalna w Praktyce, Mirosław Wielgoś, Piotr Węgrzyn, Dariusz Borowski
 5. Niepłodność i rozród wspomagany, Jerzy Radwan, Sławomir Wołczyński

Ekspert:

Dr Robert Jędra – specjalizację z Położnictwa i Ginekologii rozpoczynał w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim pod kierownictwem prof. R. Dębskiego. Obecnie asystent I. Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka. W trakcie doktoratu w dziedzinie ultrasonografii śródporodowej. Prywatnie pasjonat piłki nożnej, sztuk walki i muzyki. Wokalista. Na Instagramie: doctor_robson.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Oligospermia – przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Marta Bąkowska

Jak powiedzieć dziecku o poronieniu? Radzi Marta Bąkowska, psycholog dziecięca [WIDEO]

Meghan Markle o poronieniu: Ściskając swoje pierworodne dziecko, czułam, że tracę drugie

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

Martyna Wojciechowska o wolności wyboru: „Czy poroniłam kiedyś ciążę? Tak. Czy miałam badania prenatalne? Tak, nawet te zaawansowane”

Chrissy Teigen i John Legend

Chrissy Teigen wyjaśnia, dlaczego opublikowała zdjęcia po poronieniu: wiedziałam, że muszę zapamiętać i utrwalić ten moment

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Ola Żebrowska: „Zostałam wychowana w katolickiej rodzinie i nie śmiałabym mówić drugiej kobiecie, co ma robić”

ciąża, powikłania, poronienie

„Chciałabym, żeby mamy chorych dzieci miały siłę je kochać i miały siłę, żeby żyć”. Położna o brakach systemu, który rodziców w trudnych przypadkach zostawia samych

Joanna Koroniewska

Joanna Koroniewska: „Mam 42 lata i dwoje szczęśliwie zdrowych dzieci. Ale ciąż miałam osiem”

Martwe urodzenia na świecie

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Kate Beckinsale

Kate Beckingsale opowiedziała o swoim poronieniu. „To może być najbardziej samotny i niszczący duszę czas”

Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”

Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych

Tu spoczywają pozostawione w szpitalach dzieci i te, których nigdy nie pochowano. „Odzywają się do nas ludzie z całej Polski i zza granicy”

Zachowanie Filipa Chajzera oburzyło telewidzów. „Jeśli spłodzenie potomstwa nie jest takie trudne, to może przejdzie się pan do klinik niepłodności”

Położna Anna Stachulska

„Nie ma stópki tak małej, by nie mogła zostawić śladu” – mówi położna opiekująca się kobietami z martwą lub zagrożoną ciążą

Anna Wietrzykowska, psycholożka: danie sobie samemu prawa do przeżycia żałoby po poronieniu jest uwalniające

Zofia Zborowska

Zofia Zborowska komentuje pytania o plany posiadania dzieci: może poroniłam i boję się podjąć kolejną próbę?

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” jest już dostępna dla pacjentek szpitala przy Karowej

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska o swoich ciążach i poronieniach: „Nie każdy jest gotowy, by mówić o swoich doświadczeniach – ale to nie znaczy, że ich nie ma”

"Krótka Instrukcja. O Poronieniu" dostępna w szpitalu dr Dębskiej!

„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” już dostępna dla pacjentek szpitala na Czerniakowskiej

Krótka Instrukcja o Poronieniu już dostępna na oddziałach szpitala św. Zofii w Warszawie

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?