Przejdź do treści

Macica dwurożna – objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród

Macica dwurożna
Macica dwurożna - objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepionki AstraZeneca/ Getty
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
Kubek termiczny
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
Covaxin
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
Dolly Parton
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać

Macica dwurożna jest czasami nazywana „macicą w kształcie serca”, ponieważ rzeczywiście wygląda jak serce. Kształt macicy jest ważny, ponieważ wpływa na ułożenie w niej dziecka. Nieprawidłowości tego narządu są stosunkowo rzadkie, około trzech procent kobiet rodzi się z defektem wielkości, kształtu lub budowy. Macica dwurożna jest jednym z najczęstszych rodzajów nieprawidłowości.

Co to jest macica dwurożna?

Macica dwurożna jest wadą wrodzoną związaną z budową macicy, w klasyfikacji wad wrodzonych macicy znajduje się w grupie IV. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych „rogów”. Wyróżniamy macicę dwurożną całkowitą, kiedy obecne są dwie szyjki macicy, a także macicę dwurożną częściową, gdy szyjka macicy jest jedna.

Przyczyny macicy dwurożnej

Macica dwurożna powstaje, gdy macica płodu nie rozwija się prawidłowo w życiu prenatalnym – niektóre przewody tylko częściowo łączą się ze sobą, co prowadzi do oddzielenia dwóch górnych części narządu. Nie ma sposobu, aby zapobiec tej wadzie.

Macica dwurożna – objawy

Kobiety z dwurożną macicą rodzą się z tą przypadłością, ale przez długi czas mogą nie wiedzieć, że ją mają. O istnieniu wady dowiadują się podczas USG lub innego badania obrazowego. Dzieje się tak, ponieważ macica dwurożna często nie powoduje żadnych zauważalnych objawów.

Zdarza się jednak, że niektóre kobiety z dwurożną macicą zgłaszają następujące objawy:

 • nieregularne krwawienia z pochwy,
 • powtarzające się poronienia,
 • bolesne miesiączki,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból podczas stosunku.

Macica dwurożna – diagnoza

Lekarze mogą wykorzystać następujące badania do zdiagnozowania dwurożnej macicy:

 • USG,
 • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI),
 • histerosalpingografię (rodzaj badania rentgenowskiego),
 • badanie miednicy.

Najczęściej wada jest wykrywana podczas badania ultrasonograficznego przeprowadzanego w celu obejrzenia macicy w czasie ciąży lub w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów.

Leczenie macicy dwurożnej

Do korygowania dwurożnej macicy u kobiet po poronieniu czasami jest stosowana laparoskopia zwana metroplastyką Strassmana. Według jednej z analiz, 88 proc. kobiet, które przeszły leczenie tą metodą, udało się donosić ciążę. Jednak większość kobiet nie potrzebuje operacji, aby skorygować dwurożną macicę. Wiele zależy od wielkości anomalii. W przypadku, gdy istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wada może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu, zalecana jest operacja korekcyjna przez zajściem w ciążę.

Wykonanie metroplastyki Strassmana u kobiet z dwurożną macicą, które doświadczają niepłodności, jest kontrowersyjne w środowisku medycznym. Dzieje się tak, ponieważ większość badań sugeruje, że stan ten nie wpływa na szanse zajścia w ciążę.

Macica dwurożna – powikłania

Posiadanie dwurożnej macicy prawdopodobnie nie wpłynie na płodność. Badania wykazały, że wada nie zmniejsza szans kobiety na zajście w ciążę. Może za to prowadzić do innych powikłań, takich jak poronienie i przedwczesny poród. Ciąża pacjentki, która ma dwurożną macicę powinna być dokładnie monitorowana.

Dwurożna macica a ciąża

Kobiety z macicą dwurożną zazwyczaj nie mają problemów z płodnością lub wczesną ciążą, ale nieprawidłowości mogą pojawić się później, ponieważ dziecko ma mniej miejsca na rozwój i poruszanie się. Macica w kształcie serca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i przedwczesnego porodu. Niektórzy badacze sugerują, że problemy te pojawiają się z powodu nieregularnych skurczów macicy lub zmniejszonej jej pojemności. Statystyki różnią się, jeśli chodzi o określenie, ile kobiet doświadcza tych problemów. W jednej z analiz stwierdzono, że częstość powtarzających się poronień u kobiet z tą wadą macicy waha się od 1,8 do 37,6 proc.

Ponadto dzieci urodzone przez matki z dwurożną macicą narażone są na większe ryzyko rozwoju wad wrodzonych, w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety, które mają macicę o normalnej budowie. Bez dodatkowego miejsca do poruszania się, dziecko może doświadczyć wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu, co będzie potencjalnie prowadzić do innych problemów w ciąży.

Ciąża pacjentki z dwurożną macicą jest traktowana jako obarczona wysokim ryzykiem. Aby monitorować ułożenie dziecka, lekarze zazwyczaj wykonują częste USG. U kobiet z tą wadą w budowie macicy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko ułoży się w pozycji pośladkowej, a ciąża często kończy się cesarskim cięciem.

Macica dwurożna a poród

Dzieci kobiet z macicą dwurożną często rodzą się jako wcześniaki. Innym częstym następstwem tej anomalii jest poród pośladkowy. Ma to miejsce, gdy dziecko zamiast rodzić się głową do przodu, ustawia się stopami lub pośladkami w stronę pochwy. Poród drogami natury jest w takiej sytuacji możliwy, jednak wielu lekarzy będzie zalecać wtedy cesarskie cięcie, z uwagi na bezpieczeństwo matki i dziecka. Szanse na poród naturalny mogą zależeć od tego, jak macica jest podzielona i jak bardzo rośnie w czasie ciąży.

Obniżenie czy opadnie narządów rodnych

Macica dwurożna a inne anomalie w budowie

Macica dwurożna należy do szerszej grupy wad wrodzonych macicy. Inne to:

 • macica przegrodzona: normalna zewnętrzna powierzchnia macicy, ale dwie jamy endometrium,
 • macica łukowata: nieprawidłowe wgłębienie w macicy,
 • macica jednorożna: rozwinęła się tylko połowa organu.

Macica przegrodzona i macica dwurożna to najczęstsze wady wrodzone macicy. Wielu lekarzy położników i ginekologów uważa, że macica łukowata jest odmianą normalnego rozwoju macicy. Macica dwurożna rzadko występuje skojarzona z innymi wadami budowy.

 

Źródła:

 1. Bauman, D. (2013). „Pediatric & Adolescent Gynecology”. CURRENT Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology. McGraw-Hill;
 2. Cunningham F, Leveno KJ, Bloom SL, Dashe JS, Hoffman BL, Casey BM, Spong CY (eds.). „Congenital Genitourinary Abnormalities”. Williams Obstetrics (25 ed.). McGraw-Hill;
 3. Acién P, Acién M, Sánchez-Ferrer ML (2008). „Müllerian anomalies „without a classification”: from the didelphys-unicollis uterus to the bicervical uterus with or without septate vagina”. Fertil. Steril. 91 (6): 2369–75.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z poziomem IQ u ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z IQ ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią organu była babcia noworodka

Ryby w ciąży. Co warto jeść, a czego bezwzględnie unikać?

Kobieta w ciąży

Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Ojciec z córkami

Znamy zwycięzców konkursu na fotografie z porodu – Birth Photography Image Competition 2021! Pokazują niezwykłą siłę kobiet

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Gigi Hadid po raz pierwszy o swoim porodzie: „usłyszałam: nikt nie może ci pomóc, i tak jest już za późno na znieczulenie, więc przyj”

olej z wiesiołka

„Cudowny” olej z wiesiołka – prawdziwe remedium na kobiece dolegliwości?

„Przygotowując się do porodu, warto szukać w swoim otoczeniu kobiet, które miały dobre doświadczenia i słuchać, czemu je zawdzięczają” – mówi psychoterapeutka Justyna Dąbrowska

Kobieta i mężczyzna przytulają się

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska

Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Dieta przed ciążą. Kiedy zacząć? Wyjaśnia dietetyczka

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?