Przejdź do treści

Macica dwurożna – objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród

Macica dwurożna
Macica dwurożna - objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

Macica dwurożna jest czasami nazywana „macicą w kształcie serca”, ponieważ rzeczywiście wygląda jak serce. Kształt macicy jest ważny, ponieważ wpływa na ułożenie w niej dziecka. Nieprawidłowości tego narządu są stosunkowo rzadkie, około trzech procent kobiet rodzi się z defektem wielkości, kształtu lub budowy. Macica dwurożna jest jednym z najczęstszych rodzajów nieprawidłowości.

Co to jest macica dwurożna?

Macica dwurożna jest wadą wrodzoną związaną z budową macicy, w klasyfikacji wad wrodzonych macicy znajduje się w grupie IV. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych „rogów”. Wyróżniamy macicę dwurożną całkowitą, kiedy obecne są dwie szyjki macicy, a także macicę dwurożną częściową, gdy szyjka macicy jest jedna.

Przyczyny macicy dwurożnej

Macica dwurożna powstaje, gdy macica płodu nie rozwija się prawidłowo w życiu prenatalnym – niektóre przewody tylko częściowo łączą się ze sobą, co prowadzi do oddzielenia dwóch górnych części narządu. Nie ma sposobu, aby zapobiec tej wadzie.

Macica dwurożna – objawy

Kobiety z dwurożną macicą rodzą się z tą przypadłością, ale przez długi czas mogą nie wiedzieć, że ją mają. O istnieniu wady dowiadują się podczas USG lub innego badania obrazowego. Dzieje się tak, ponieważ macica dwurożna często nie powoduje żadnych zauważalnych objawów.

Zdarza się jednak, że niektóre kobiety z dwurożną macicą zgłaszają następujące objawy:

 • nieregularne krwawienia z pochwy,
 • powtarzające się poronienia,
 • bolesne miesiączki,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból podczas stosunku.

Macica dwurożna – diagnoza

Lekarze mogą wykorzystać następujące badania do zdiagnozowania dwurożnej macicy:

 • USG,
 • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI),
 • histerosalpingografię (rodzaj badania rentgenowskiego),
 • badanie miednicy.

Najczęściej wada jest wykrywana podczas badania ultrasonograficznego przeprowadzanego w celu obejrzenia macicy w czasie ciąży lub w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Leczenie macicy dwurożnej

Do korygowania dwurożnej macicy u kobiet po poronieniu czasami jest stosowana laparoskopia zwana metroplastyką Strassmana. Według jednej z analiz, 88 proc. kobiet, które przeszły leczenie tą metodą, udało się donosić ciążę. Jednak większość kobiet nie potrzebuje operacji, aby skorygować dwurożną macicę. Wiele zależy od wielkości anomalii. W przypadku, gdy istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wada może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu, zalecana jest operacja korekcyjna przez zajściem w ciążę.

Wykonanie metroplastyki Strassmana u kobiet z dwurożną macicą, które doświadczają niepłodności, jest kontrowersyjne w środowisku medycznym. Dzieje się tak, ponieważ większość badań sugeruje, że stan ten nie wpływa na szanse zajścia w ciążę.

Macica dwurożna – powikłania

Posiadanie dwurożnej macicy prawdopodobnie nie wpłynie na płodność. Badania wykazały, że wada nie zmniejsza szans kobiety na zajście w ciążę. Może za to prowadzić do innych powikłań, takich jak poronienie i przedwczesny poród. Ciąża pacjentki, która ma dwurożną macicę powinna być dokładnie monitorowana.

Dwurożna macica a ciąża

Kobiety z macicą dwurożną zazwyczaj nie mają problemów z płodnością lub wczesną ciążą, ale nieprawidłowości mogą pojawić się później, ponieważ dziecko ma mniej miejsca na rozwój i poruszanie się. Macica w kształcie serca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i przedwczesnego porodu. Niektórzy badacze sugerują, że problemy te pojawiają się z powodu nieregularnych skurczów macicy lub zmniejszonej jej pojemności. Statystyki różnią się, jeśli chodzi o określenie, ile kobiet doświadcza tych problemów. W jednej z analiz stwierdzono, że częstość powtarzających się poronień u kobiet z tą wadą macicy waha się od 1,8 do 37,6 proc.

Ponadto dzieci urodzone przez matki z dwurożną macicą narażone są na większe ryzyko rozwoju wad wrodzonych, w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety, które mają macicę o normalnej budowie. Bez dodatkowego miejsca do poruszania się, dziecko może doświadczyć wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu, co będzie potencjalnie prowadzić do innych problemów w ciąży.

Ciąża pacjentki z dwurożną macicą jest traktowana jako obarczona wysokim ryzykiem. Aby monitorować ułożenie dziecka, lekarze zazwyczaj wykonują częste USG. U kobiet z tą wadą w budowie macicy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko ułoży się w pozycji pośladkowej, a ciąża często kończy się cesarskim cięciem.

Macica dwurożna a poród

Dzieci kobiet z macicą dwurożną często rodzą się jako wcześniaki. Innym częstym następstwem tej anomalii jest poród pośladkowy. Ma to miejsce, gdy dziecko zamiast rodzić się głową do przodu, ustawia się stopami lub pośladkami w stronę pochwy. Poród drogami natury jest w takiej sytuacji możliwy, jednak wielu lekarzy będzie zalecać wtedy cesarskie cięcie, z uwagi na bezpieczeństwo matki i dziecka. Szanse na poród naturalny mogą zależeć od tego, jak macica jest podzielona i jak bardzo rośnie w czasie ciąży.

Obniżenie czy opadnie narządów rodnych

Macica dwurożna a inne anomalie w budowie

Macica dwurożna należy do szerszej grupy wad wrodzonych macicy. Inne to:

 • macica przegrodzona: normalna zewnętrzna powierzchnia macicy, ale dwie jamy endometrium,
 • macica łukowata: nieprawidłowe wgłębienie w macicy,
 • macica jednorożna: rozwinęła się tylko połowa organu.

Macica przegrodzona i macica dwurożna to najczęstsze wady wrodzone macicy. Wielu lekarzy położników i ginekologów uważa, że macica łukowata jest odmianą normalnego rozwoju macicy. Macica dwurożna rzadko występuje skojarzona z innymi wadami budowy.

 

Źródła:

 1. Bauman, D. (2013). „Pediatric & Adolescent Gynecology”. CURRENT Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology. McGraw-Hill;
 2. Cunningham F, Leveno KJ, Bloom SL, Dashe JS, Hoffman BL, Casey BM, Spong CY (eds.). „Congenital Genitourinary Abnormalities”. Williams Obstetrics (25 ed.). McGraw-Hill;
 3. Acién P, Acién M, Sánchez-Ferrer ML (2008). „Müllerian anomalies „without a classification”: from the didelphys-unicollis uterus to the bicervical uterus with or without septate vagina”. Fertil. Steril. 91 (6): 2369–75.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

„Fakt, że dzięki nowym metodom potrafimy znaleźć przyczynę niepłodności i dać pacjentce nadzieję na urodzenie dziecka, jest zawsze powodem do radości” – mówi dr Dariusz Mercik

Katarzyna Sokołowska

Katarzyna Sokołowska o późnym macierzyństwie: „Właśnie teraz będę mogła synowi poświęcić więcej czasu i uwagi niż 10 lat wcześniej”

kobieta w ciąży

Czy wiesz, ile masz czasu na zajście w ciążę? Naukowcy to wiedzą!

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. To się zdarza!

Niechciana ciąża to bzdura / istock

„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!

Rejestr ciąż wchodzi w życie - co to oznacza? / istock

Rejestr ciąż wchodzi w życie. „Narzędzie represji w stosunku do wszystkich kobiet w ciąży” – komentuje dr Kamil Stępniak

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Witamina E a płodność - jaki jest między nimi związek? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Witamina E a płodność – jaki jest między nimi związek? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze

Kobieta trzyma w rękach test ciążowy

„Nie pytaj… bo nie znasz historii” – zaapelowała Lili Antoniak. Blogerka wyjawiła, co usłyszała podczas starań o ciążę

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

W Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie. Niestety, lekarzom nie udało się uratować chłopców

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Rihanna / gettyimages

Rihanna w szczerej rozmowie o swojej ciąży. „Moje ciało robi teraz niesamowite rzeczy i nie będę się tego wstydzić”

Fatalny błąd podczas zabiegu in vitro? Para oskarża lekarzy o wszczepienie zarodka obcej kobiety

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×