Przejdź do treści

Macica dwurożna – objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród

Macica dwurożna
Macica dwurożna - objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku
Kobieta siedzi przy biurku
L4 z powodu wypalenia zawodowego? Od stycznia 2022 r. będzie to możliwe
Seks oralny – pozycje, choroby. Seks oralny a HIV
Kobieta
Nawet 70 proc. Polaków ma przeciwciała koronawirusa – wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny
Próbki w laboratorium
Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

Macica dwurożna jest czasami nazywana „macicą w kształcie serca”, ponieważ rzeczywiście wygląda jak serce. Kształt macicy jest ważny, ponieważ wpływa na ułożenie w niej dziecka. Nieprawidłowości tego narządu są stosunkowo rzadkie, około trzech procent kobiet rodzi się z defektem wielkości, kształtu lub budowy. Macica dwurożna jest jednym z najczęstszych rodzajów nieprawidłowości.

Co to jest macica dwurożna?

Macica dwurożna jest wadą wrodzoną związaną z budową macicy, w klasyfikacji wad wrodzonych macicy znajduje się w grupie IV. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych „rogów”. Wyróżniamy macicę dwurożną całkowitą, kiedy obecne są dwie szyjki macicy, a także macicę dwurożną częściową, gdy szyjka macicy jest jedna.

Przyczyny macicy dwurożnej

Macica dwurożna powstaje, gdy macica płodu nie rozwija się prawidłowo w życiu prenatalnym – niektóre przewody tylko częściowo łączą się ze sobą, co prowadzi do oddzielenia dwóch górnych części narządu. Nie ma sposobu, aby zapobiec tej wadzie.

Macica dwurożna – objawy

Kobiety z dwurożną macicą rodzą się z tą przypadłością, ale przez długi czas mogą nie wiedzieć, że ją mają. O istnieniu wady dowiadują się podczas USG lub innego badania obrazowego. Dzieje się tak, ponieważ macica dwurożna często nie powoduje żadnych zauważalnych objawów.

Zdarza się jednak, że niektóre kobiety z dwurożną macicą zgłaszają następujące objawy:

 • nieregularne krwawienia z pochwy,
 • powtarzające się poronienia,
 • bolesne miesiączki,
 • dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból podczas stosunku.

Macica dwurożna – diagnoza

Lekarze mogą wykorzystać następujące badania do zdiagnozowania dwurożnej macicy:

 • USG,
 • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI),
 • histerosalpingografię (rodzaj badania rentgenowskiego),
 • badanie miednicy.

Najczęściej wada jest wykrywana podczas badania ultrasonograficznego przeprowadzanego w celu obejrzenia macicy w czasie ciąży lub w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów.

Leczenie macicy dwurożnej

Do korygowania dwurożnej macicy u kobiet po poronieniu czasami jest stosowana laparoskopia zwana metroplastyką Strassmana. Według jednej z analiz, 88 proc. kobiet, które przeszły leczenie tą metodą, udało się donosić ciążę. Jednak większość kobiet nie potrzebuje operacji, aby skorygować dwurożną macicę. Wiele zależy od wielkości anomalii. W przypadku, gdy istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wada może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu, zalecana jest operacja korekcyjna przez zajściem w ciążę.

Wykonanie metroplastyki Strassmana u kobiet z dwurożną macicą, które doświadczają niepłodności, jest kontrowersyjne w środowisku medycznym. Dzieje się tak, ponieważ większość badań sugeruje, że stan ten nie wpływa na szanse zajścia w ciążę.

Macica dwurożna – powikłania

Posiadanie dwurożnej macicy prawdopodobnie nie wpłynie na płodność. Badania wykazały, że wada nie zmniejsza szans kobiety na zajście w ciążę. Może za to prowadzić do innych powikłań, takich jak poronienie i przedwczesny poród. Ciąża pacjentki, która ma dwurożną macicę powinna być dokładnie monitorowana.

Dwurożna macica a ciąża

Kobiety z macicą dwurożną zazwyczaj nie mają problemów z płodnością lub wczesną ciążą, ale nieprawidłowości mogą pojawić się później, ponieważ dziecko ma mniej miejsca na rozwój i poruszanie się. Macica w kształcie serca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i przedwczesnego porodu. Niektórzy badacze sugerują, że problemy te pojawiają się z powodu nieregularnych skurczów macicy lub zmniejszonej jej pojemności. Statystyki różnią się, jeśli chodzi o określenie, ile kobiet doświadcza tych problemów. W jednej z analiz stwierdzono, że częstość powtarzających się poronień u kobiet z tą wadą macicy waha się od 1,8 do 37,6 proc.

Ponadto dzieci urodzone przez matki z dwurożną macicą narażone są na większe ryzyko rozwoju wad wrodzonych, w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez kobiety, które mają macicę o normalnej budowie. Bez dodatkowego miejsca do poruszania się, dziecko może doświadczyć wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu, co będzie potencjalnie prowadzić do innych problemów w ciąży.

Ciąża pacjentki z dwurożną macicą jest traktowana jako obarczona wysokim ryzykiem. Aby monitorować ułożenie dziecka, lekarze zazwyczaj wykonują częste USG. U kobiet z tą wadą w budowie macicy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko ułoży się w pozycji pośladkowej, a ciąża często kończy się cesarskim cięciem.

Macica dwurożna a poród

Dzieci kobiet z macicą dwurożną często rodzą się jako wcześniaki. Innym częstym następstwem tej anomalii jest poród pośladkowy. Ma to miejsce, gdy dziecko zamiast rodzić się głową do przodu, ustawia się stopami lub pośladkami w stronę pochwy. Poród drogami natury jest w takiej sytuacji możliwy, jednak wielu lekarzy będzie zalecać wtedy cesarskie cięcie, z uwagi na bezpieczeństwo matki i dziecka. Szanse na poród naturalny mogą zależeć od tego, jak macica jest podzielona i jak bardzo rośnie w czasie ciąży.

Obniżenie czy opadnie narządów rodnych

Macica dwurożna a inne anomalie w budowie

Macica dwurożna należy do szerszej grupy wad wrodzonych macicy. Inne to:

 • macica przegrodzona: normalna zewnętrzna powierzchnia macicy, ale dwie jamy endometrium,
 • macica łukowata: nieprawidłowe wgłębienie w macicy,
 • macica jednorożna: rozwinęła się tylko połowa organu.

Macica przegrodzona i macica dwurożna to najczęstsze wady wrodzone macicy. Wielu lekarzy położników i ginekologów uważa, że macica łukowata jest odmianą normalnego rozwoju macicy. Macica dwurożna rzadko występuje skojarzona z innymi wadami budowy.

 

Źródła:

 1. Bauman, D. (2013). „Pediatric & Adolescent Gynecology”. CURRENT Diagnosis & Treatment: Obstetrics & Gynecology. McGraw-Hill;
 2. Cunningham F, Leveno KJ, Bloom SL, Dashe JS, Hoffman BL, Casey BM, Spong CY (eds.). „Congenital Genitourinary Abnormalities”. Williams Obstetrics (25 ed.). McGraw-Hill;
 3. Acién P, Acién M, Sánchez-Ferrer ML (2008). „Müllerian anomalies „without a classification”: from the didelphys-unicollis uterus to the bicervical uterus with or without septate vagina”. Fertil. Steril. 91 (6): 2369–75.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wady wrodzone płodu – kiedy powstają? Wady rozwojowe serca

Poród – termin, pierwsze objawy, jak przyspieszyć poród

mężczyzna po COVID-19

COVID-19 obniża jakość męskiego nasienia. Osłabia koncentrację i ruch plemników – pokazały badania

Niepłodność – przyczyny, sposoby diagnostyki, leczenie

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Bezpłodność – skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Szczepionka dla kobiet w ciąży bezpłatna

Szczepienie przeciw grypie w pełni refundowane dla kobiet w ciąży – informuje Ministerstwo Zdrowia

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

"Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić". Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

„Nie powinnaś być matką, skoro nie potrafisz urodzić”. Ankieta przeprowadzona przez lekarkę pokazuje, jak Polki są traktowane na porodówkach

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

kobieta w ciąży w trakcie badań

Badania prenatalne – na czym polegają i kiedy je wykonać?

Test dla ciężarnych wskaże, czy urodzą wcześniaka. To nowatorska metoda naukowców z USA

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka'

Mary Komasa

Zmagająca się z endometriozą Mary Komasa jest w ciąży. „Przez lata przyzwyczajałam się do myśli, że ciąża może być dla mnie nieosiągalnym marzeniem”

Baweł Bartnik /fot. archiwum prywatne

„Wśród pacjentek pokutuje mit, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej spowoduje ‘zamrożenie’ jajników” – ginekolog lek. Paweł Bartnik tłumaczy, jak jest naprawdę

Aleksandra Sileńska/ Archiwum prywatne

„Czerpanie radości z macierzyństwa w przypadku niechcianej ciąży jest możliwe, ale na pewno nie jest łatwe” – mówi psycholożka Aleksandra Sileńska

AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży

Alicja Stańczuk

Alicja Stańczuk jest „syrenką”. Ariel oddała głos, by zdobyć księcia, ona „oddała” macicę, żeby ratować życie

„Nie powinnam się smucić, bo urodziłam zdrowe dziecko”. Co słyszą kobiety w czasie połogu i dlaczego takie słowa nigdy nie powinny paść? Pisze Natalia Białobrzeska

Co słyszą kobiety w czasie połogu? Te słowa nigdy nie powinny paść

„Na pewne rzeczy, uczucia w ciąży, trudno się przygotować” – mówi położna Izabela Dembińska

USG połówkowe – kiedy wykonać, jak wygląda, co wykrywa

Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk: nigdy wcześniej nie chciałam mieć dziecka

Agnieszka Włodarczyk o traumie odwiedzin na oddziałach położniczych

Agnieszka Włodarczyk o odwiedzinach na salach poporodowych. „Ludzie nie mają absolutnie taktu i wyczucia”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?