Przejdź do treści

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy
Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyniki badania szwedzkich naukowców opublikowane w  „Journal of the National Cancer Institute” pokazują, że regularne przyjmowanie antybiotyków przez ponad pół roku stanowi zagrożenie dla zdrowia. Może nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. – Wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków podkreśla autorka badania Sophia Harlid. 

Antybiotyki i jelita

Antybiotyki dla wielu chorych mogą być prawdziwym wybawieniem. Jednak warto wiedzieć, że ich przyjmowanie może wiązać się też z wieloma skutkami ubocznymi. Wynikają one głównie z tego, że leki te zaburzają naturalne środowisko mikrobiologiczne jelit.

Mikroflora jelita grubego to od 500 do nawet 1000 gatunków należące do 45 rodzajów i 17 rodzin drobnoustrojów. Mikroorganizmy, które się tam znajdują, biorą udział w wielu ważnych procesach w organizmie, m.in. w ochronie przed infekcjami, dostarczaniu składników odżywczych czy pobieraniu energii z pożywienia. Dlatego za każdym razem kiedy ingerujemy w mikroflorę jelitową, możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Szczególnie, jeśli robimy to przez dłuższy czas.

Naukowcy podkreślają, że regularne zażywanie antybiotyków zaburza florę bakteryjną w jelitach, a co za tym idzie – osłabia funkcjonowanie układu immunologicznego. W konsekwencji, wpływa to na nawet na pracę całego organizmu, a odbudowanie flory bakteryjnej do jej pierwotnego stanu może potrwać nawet pół roku. Niekorzystny wpływ regularnego stosowania antybiotyków potwierdziły ostatnie badania szwedzkich naukowców.

kobieta w bieliźnie

Antybiotyki a rak jelita grubego

Szwedzcy badacze przeanalizowali przebieg choroby niemal 40 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego. Następnie porównali je z 200 tys. osób niechorujących na nowotwór. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of the National Cancer Institute” pokazują ciekawą zależność pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

Dowodzą, że u pacjentów, którzy przyjmowali antybiotyki przez ponad pół roku, ryzyko zachorowania na raka wstępnicy (część jelita grubego, do którego trafia pożywienie) było o 17 proc. wyższe niż u osób, które ich nie przyjmowały. Nie wykazano jednak większego ryzyka rozwoju raka zstępnicy, a u mężczyzn również odbytnicy. Z kolei u kobiet, które regularnie przyjmowały antybiotyki, ryzyko to było nieznacznie niższe.

Wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków. Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna i ratuje życie, w wypadku mniej ciężkich chorób, które i tak ulegną wyleczeniu, powinno się zachować ostrożność – podkreśla autorka badania, Sophia Harlid.

Dodaje jednak, że nie ma powodu do obaw tylko dlatego, że stosowało się antybiotyki.

– Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na całkowite ryzyko danej osoby jest raczej mały –zaznacza Harlid.

 


Źródło: „Journal of the National Cancer Institute” / PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.