3 min.
Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy / Pexels.com
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
Wyniki badania szwedzkich naukowców opublikowane w „Journal of the National Cancer Institute” pokazują, że regularne przyjmowanie antybiotyków przez ponad pół roku stanowi zagrożenie dla zdrowia. Może nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. – Wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków podkreśla autorka badania Sophia Harlid.
Antybiotyki i jelita
Antybiotyki dla wielu chorych mogą być prawdziwym wybawieniem. Jednak warto wiedzieć, że ich przyjmowanie może wiązać się też z wieloma skutkami ubocznymi. Wynikają one głównie z tego, że leki te zaburzają naturalne środowisko mikrobiologiczne jelit.
Mikroflora jelita grubego to od 500 do nawet 1000 gatunków należące do 45 rodzajów i 17 rodzin drobnoustrojów. Mikroorganizmy, które się tam znajdują, biorą udział w wielu ważnych procesach w organizmie, m.in. w ochronie przed infekcjami, dostarczaniu składników odżywczych czy pobieraniu energii z pożywienia. Dlatego za każdym razem kiedy ingerujemy w mikroflorę jelitową, możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Szczególnie, jeśli robimy to przez dłuższy czas.
Naukowcy podkreślają, że regularne zażywanie antybiotyków zaburza florę bakteryjną w jelitach, a co za tym idzie – osłabia funkcjonowanie układu immunologicznego. W konsekwencji, wpływa to na nawet na pracę całego organizmu, a odbudowanie flory bakteryjnej do jej pierwotnego stanu może potrwać nawet pół roku. Niekorzystny wpływ regularnego stosowania antybiotyków potwierdziły ostatnie badania szwedzkich naukowców.
Antybiotyki a rak jelita grubego
Szwedzcy badacze przeanalizowali przebieg choroby niemal 40 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego. Następnie porównali je z 200 tys. osób niechorujących na nowotwór. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of the National Cancer Institute” pokazują ciekawą zależność pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.
Dowodzą, że u pacjentów, którzy przyjmowali antybiotyki przez ponad pół roku, ryzyko zachorowania na raka wstępnicy (część jelita grubego, do którego trafia pożywienie) było o 17 proc. wyższe niż u osób, które ich nie przyjmowały. Nie wykazano jednak większego ryzyka rozwoju raka zstępnicy, a u mężczyzn również odbytnicy. Z kolei u kobiet, które regularnie przyjmowały antybiotyki, ryzyko to było nieznacznie niższe.
– Wyniki te uwydatniają fakt, że jest wiele powodów, by ograniczać stosowanie antybiotyków. Chociaż w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna i ratuje życie, w wypadku mniej ciężkich chorób, które i tak ulegną wyleczeniu, powinno się zachować ostrożność – podkreśla autorka badania, Sophia Harlid.
Dodaje jednak, że nie ma powodu do obaw tylko dlatego, że stosowało się antybiotyki.
– Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na całkowite ryzyko danej osoby jest raczej mały –zaznacza Harlid.
Źródło: „Journal of the National Cancer Institute” / PAP
Zobacz także

„Nie, nie spodziewasz się dziecka. To tylko ciąża spożywcza”. O dolegliwościach układu pokarmowego opowiada lekarka Małgorzata Ponikowska

„To, że nie mamy cycka, to nie znaczy, że nie jesteśmy kobietami”. Alicja Czarnecka o życiu po raku

„Ze stomią można normalne żyć i wyglądać fajnie”. Poznajcie historie Magdy i Sylwii
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022