Magdalena Bury Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie Dr Philippa Kaye o tym, że choruje na raka jelita, dowiedziała się w 2019 roku, gdy miała 39 lat. I chociaż nowotwór był już w drugim stadium, wygrała walkę z chorobą. Teraz swoją postawą chce uświadamiać innych, jak ważna… 30.05.2022 3 min.
Julia Krupińska Komu owoce mogą szkodzić? Sprawdziłyśmy! Owoce to samo zdrowie? Nie zawsze i nie dla każdego. W niektórych przypadkach powinniśmy z nich zrezygnować lub ograniczyć. Sprawdź, czy należysz do osób, którym owoce mogą zaszkodzić. 29.05.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią? 15.05.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek "Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych" - podkreśla Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna… 13.05.2022 2 min.
Ewa Wojciechowska Chora na raka gwiazda BBC żegna się z fanami. „Wiadomość, której nigdy nie chciałam napisać” "Nikt nie wie, ile czasu mi zostało, ale nie jestem w stanie chodzić, większość dni przesypiam" - napisała w przejmujących słowach Deborah James. Prezenterka stacji BBC od pięciu lat choruje na raka jelita grubego. Jak przyznała,… 11.05.2022 4 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Czy organizm może nie tolerować kawy? Sprawdziłyśmy! Długo możesz sobie nie uświadamiać, że cierpisz na nietolerancję kawy. Odmowna reakcja organizmu nawet na małą kawę nie zagraża życiu, ale znacznie je uprzykrza. W niektórych przypadkach wywołuje stany lękowe, a nawet ataki… 30.04.2022 7 min.
Ewelina Kaczmarczyk Z kiszonkami lepiej nie przesadzać! Eksperci z „Dietetyki #NieNaŻarty” wyjaśniają, dlaczego "Kiszonki są spoko, ale raczej z nimi nie przesadzaj!" - piszą na swoim profilu na Intagramie żywieniowcy z profilu "Dietetyka #NieNaŻarty". Eksperci wyjaśniają, dlaczego niektórzy na kiszonki powinni uważać, czy rzeczywiście… 27.04.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem? Nasze jelita zamieszkuje blisko 2 kg pożytecznych drobnoustrojów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i stymulujących system odpornościowy. Jednak z wiekiem skład tej mikroflory ulega zmianom, często niekorzystnym.… 06.04.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Gastrostomia, czyli o żywieniu dojelitowym. Wskazania i przeciwwskazania, jak powinno przebiegać 27.03.2022 5 min.
Ewa Wojciechowska Kolejna korzyść z picia kawy. Ile filiżanek małej czarnej dziennie nam potrzeba? "Kawosze, którzy pili dwie lub więcej filiżanek kawy dziennie przez rok, mieli lepszy, tzn. bardziej różnorodny skład mikrobiomu jelitowego niż badani, którzy pili kawy mniej lub wcale" - pisze na swoim profilu na Instagramie… 14.03.2022 3 min.
Magdalena Bury Jelita a stres – czy mają ze sobą coś wspólnego? Psycholożka i gastroenterolog wyjaśniają Gdy się stresujemy, często mamy problem z biegunką, bólami żołądka, nudnościami. Często reagujemy zwiększonym apetytem albo - wręcz przeciwnie - z powodu stresu odechciewa nam się jeść, ponieważ czujemy uporczywy ścisk w… 05.03.2022 4 min.
Przemysław Ćwik 6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita Jelita to organ równie ważny, co zaniedbany. Dowodzimy tego na co dzień, faszerując się przetworzoną żywnością, zapominając o umiarze przy stole, ignorując sygnały ostrzegawcze, jakie wysyłają nam nasze „kiszki”. A jelita… 26.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Zmagasz się z nadmiernymi wzdęciami? Wystarczy kilka ruchów, by poczuć ulgę "Dzięki odpowiedniej technice głaskania brzucha i okrężnym ruchom, pobudzana jest praca i napięcie mięśni narządów pokarmowych, co korzystnie wpływa na perystaltykę naszych jelit” – mówi o masażu na wzdęcia dietetyczka… 22.02.2022 7 min.
Małgorzata Różańska Męczą cię zaparcia? Zobacz, jakie produkty powinnaś jeść, aby się ich pozbyć Wyniki badań są jednoznaczne. Jest wśród nas coraz więcej tych, którzy mają problem z… wypróżnianiem! Jeśli w tym celu odwiedzasz toaletę rzadziej niż co dwa dni i nie czujesz się z tego powodu komfortowo, to ten problem… 19.02.2022 4 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Jelita to twój drugi mózg. Warto wejść na matę, by je uspokoić” – mówi Karolina Jaworska, nauczycielka jogi 07.01.2022 8 min.
Katarzyna Madziar Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają Ich stan ma wpływ na kondycję całego organizmu. O tym, jak sprawnie działają, decydują żyjące w nich bakterie, które tworzą mikroflorę jelitową. Najnowsze badania pokazują, że u osób aktywnych może ona być liczniejsza i bardziej różnorodna. 02.01.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak możesz sobie sama poradzić z zaparciami? Wyjaśnia fizjoterapeuta Kamil Kozakowski Masz problem z zaparciami? Oczywiście są pewne naturalne sposoby, żeby sobie pomóc, np. jedzenie suszonych śliwek czy suszonej kapusty. Ale ratunkiem mogą być też... ćwiczenia. Jakie to ćwiczenia i jak je wykonywać? Wyjaśnia… 08.12.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Objawy raka jelita grubego są charakterystyczne dla poszczególnych lokalizacji guza i występują zwykle już w stadium zaawansowanym, dlatego… 30.11.2021 11 min.
Przemysław Ćwik To bakterie decydują o tym, co jesz? Dowiedz się, jak przejąć kontrolę nad jadłospisem Od kilku dekad wiadomo, że dieta wpływa na skład flory bakteryjnej w naszym przewodzie pokarmowym. Jednak to oddziaływanie nie jest jednokierunkowe. Niedawno naukowcy wykazali, że również flora bakteryjna może wpływać na skład… 13.11.2021 4 min.
redakcja Hello Zdrowie „Nie powinniśmy się bać mówienia o tym, że problemy jelitowe należą już do chorób cywilizacyjnych” – mówi Roksana Środa, dietetyk kliniczna Problemy jelitowe dotykają coraz większej grupy ludzi. Te, z którymi spotykam się najczęściej w swoim gabinecie dietetyka, to zdecydowanie IBS (zespół jelita nadwrażliwego), SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego) oraz IMO… 18.10.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Ciało obce w przewodzie pokarmowym – objawy i leczenie Medycyna odnotowała już tysiące najróżniejszych ciał obcych w przewodzie pokarmowym, które zostały połknięte zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Monety, fragmenty zabawek, guziki, szpilki czy kęsy pokarmowe zawierające… 08.10.2021 4 min.
Natalia Suchocka Trichurioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Trichurioza to choroba, która często jest efektem nieodpowiedniej higieny. W większości przypadków zarażają się nią osoby przebywające w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Na szczęście, można jej zapobiec m.in. poprzez… 07.10.2021 5 min.
Milena Marchewka Angiodysplazja – objawy, diagnostyka, leczenie Angiodysplazja to rodzaj nieprawidłowości naczyń krwionośnych w obrębie przewodu pokarmowego. Najczęściej problem dotyczy jelita grubego, jednak zmiany mogą pojawić się także w odbycie, jelicie cienkim, żołądku czy przełyku.… 25.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Biegunka szpitalna a Clostridium difficile. Objawy zakażenia Biegunka szpitalna dotyka mniej więcej co piątego hospitalizowanego pacjenta. Może rozwijać się na skutek zakażenia przewodu pokarmowego lub czynników nieinfekcyjnych. Jedną z głównych przyczyn biegunki szpitalnej stanowi… 20.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Balantidioza – objawy i leczenie zakażenia Balantidium coli Balantidioza, nazywana też szparkoszycą, to choroba pasożytnicza jelit przenoszona przez świnie i ludzi zarażonych pierwotniakiem Balantidium coli. Formą zakaźną pasożyta są cysty obecne w zanieczyszczonej wodzie i żywności.… 07.09.2021 4 min.
Joanna Germak Jelita i zatoki – co mają wspólnego? „Wszelka choroba ma źródło w trzewiach” - twierdził Hipokrates, a współczesna nauka potwierdza tę starą prawdę. Nikt do tej pory jednak nie wiązał bakterii bytujących w jelitach z chorobami zatok. Stany zapalne układu… 04.09.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Węgorczyca (strongyloidoza) – objawy i leczenie choroby Węgorczyca (strongyloidoza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez węgorka jelitowego. Węgorek jelitowy w Polsce pojawia się głównie u osób powracających z egzotycznych podróży. Wrotami zakażenia larwami Strongyloides… 03.09.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy Wyniki badania szwedzkich naukowców opublikowane w "Journal of the National Cancer Institute” pokazują, że regularne przyjmowanie antybiotyków przez ponad pół roku stanowi zagrożenie dla zdrowia, może nawet zwiększać ryzyko… 03.09.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Tęgoryjczyca – objawy i leczenie zakażenia tęgoryjcem Tęgoryjczyca to parazytoza jelitowa wywoływana przez tęgoryjca dwunastnicy. Pasożyt ten bytuje w glebie zanieczyszczonej kałem, a jego rozwojowi sprzyja wilgoć i wysoka temperatura. Do zakażenia dochodzi w wyniku wniknięcia larw… 02.09.2021 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne? "Nadmierne spożycie alkoholu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że wpływ alkoholu na jelita pełni tu kluczową rolę" - pisze na swoim profilu na Instagramie psychiatra dr Leszek Rudzki i… 02.09.2021 3 min.
Marta Dragan Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki Ból brzucha to powszechna dolegliwość, która może sugerować zarówno niegroźne, jak i poważne problemy zdrowotne. Niezależnie od tego, czy jest nagły, czy przewlekły - powinien być przesłanką do wizyty lekarskiej. Tym… 30.08.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska "To całkowicie normalne, że podczas okresu nasze jelita żyją własnym życiem i wysyłają nas częściej do toalety" - podkreśla Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog.… 30.08.2021 3 min.
Magdalena Bury Tanie mięso zaburza równowagę w jelitach. Fragment książki „Happy food green. O roślinnej diecie i szczęśliwym życiu” Niklasa Ekstedta i Henrika Ennarta Trzy czwarte układu odpornościowego człowieka znajduje się w jego jelitach, a komórki odpornościowe ściśle – niemal w symbiozie – współpracują z naszą nieprawdopodobnie bogatą florą jelitową. Nie jest to wcale takie… 28.08.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czy witamina D może mieć wpływ na choroby zapalne jelit? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska "Potrzebujemy witaminy D, żeby zmniejszyć zapalenie, ale właśnie to zapalenie uniemożliwia prawidłowego wchłanianie witamin. Co teraz?" - pyta na swoim profilu na Instagramie biotechnolożka Ewa Kowalska, która opisuje związek… 19.08.2021 3 min.
Patrycja Nawojowska Endoskopia jelita cienkiego i grubego – wskazania i przebieg Endoskopia jelita cienkiego i grubego to badania diagnostyczno-terapeutyczne wykorzystywane w gastroenterologii. Gastroskopia i enteroskopia pozwalają na obrazowanie jelita cienkiego, natomiast kolonoskopia (rektosigmoidoskopia i… 12.08.2021 5 min.
Milena Marchewka Badanie pH kału – wysokie i niskie pH, nietolerancja laktozy Badanie pH kału jest testem wchodzącym w skład badania ogólnego stolca. Jego wynik można wykorzystać w diagnostyce chorób układu pokarmowego, takich jak nietolerancja laktozy. Jak przygotować materiał do badania pH kału? Jakie… 11.08.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto "Kandydoza może być jednym z wyzwalaczy Hashimoto jako sprawca przepuszczalności jelit i nadmierny aktywator układu odpornościowego" 09.08.2021 4 min.
Natalia Gregorowicz 7 przykazań dla zdrowych jelit. Chcesz mieć szczęśliwe bakterie? Musisz o nich pamiętać 07.08.2021 4 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Mikrobiom – co to jest, wpływ na organizm człowieka, badanie Mikrobiom to zespół mikroorganizmów, które występują w danym środowisku ekologicznym. Wyróżnić można mikrobiom człowieka, a także zwierząt, roślin oraz gleby. Jak pokazują współczesne badania mikrobiom człowieka nie… 06.08.2021 5 min.
Magdalena Bury W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra "Psychoterapia może istotnie pomóc w leczeniu objawów chorób psychicznych, np. depresji, zaburzeń lękowych i innych. Okazuje się, że jednym z mechanizmów psychoterapii może być jej wpływ na ciągłość bariery jelitowej, a… 02.08.2021 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Brak toalety na wyłączność jest dla mnie dyskomfortem. Niechętnie dzielę się nią nawet z przyjaciółmi czy rodziną”. O codzienności osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna Kiedy Agata Młynarska przyznała się do choroby Leśniowskiego-Crohna, dodała odwagi wielu osobom, które wcześniej nierzadko wstydziły się swojego schorzenia. O swojej codzienności z tą chorobą opowiedzieli nam Hanna, Aleksandra,… 27.07.2021 11 min.
Ewa Wojciechowska Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto” "Mgła mózgowa (brain fog) nie jest oficjalnie uznana za chorobę, ale doświadcza jej wiele osób chorujących na choroby autoimmunologiczne 25.07.2021 4 min.
Małgorzata Germak Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze? Lubią, gdy jesz dużo warzyw i owoców, obficie się nawadniasz, codziennie ruszasz i nie stresujesz. Nie służy im nadmiar cukru, pospieszne jedzenie, palenie papierosów. 21.07.2021 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Joanna Bonecka: Traktuję stomię jak swoją przyjaciółkę. Mówię na nią Jadźka - O swojej chorobie i stomii mówię otwarcie, bo to zabieg, który ratuje życie. Na pewno nie ma się czego wstydzić. Trzy lata temu wyszłam za mąż, staramy się z mężem o adopcję. Stomię traktuję jak swoją przyjaciółkę i… 05.07.2021 9 min.
Ewelina Kaczmarczyk Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też… probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska W końcu nadeszło upragnione lato, wakacje i słońce! A wraz z nimi wyjazdy, bliższe i dalsze, i dylemat - czy powinniśmy w szczególny sposób zadbać o nasze jelita, gdy zmieniamy otoczenie, a co za tym idzie, mikroflorę bakteryjną?… 25.06.2021 3 min.
Natalia Suchocka Zespół krótkiego jelita – przyczyny, objawy, leczenie, dieta Zespół krótkiego jelita występuje stosunkowo rzadko. Najpopularniejszą jego przyczyną jest rozległe wycięcie jelita, choć bywa ono efektem wrodzonego skrócenia jelita. Pacjenci wymagają przy nim często niekonwencjonalnego… 14.05.2021 5 min.
Katarzyna Ogrodziec Nie wstydź się puszczania gazów! Poinformują cię o twoim stanie zdrowia Ups... To zjawisko - puszczanie gazów - dotyczy każdego. U zdrowego człowieka gazy są bezwonne. Jeśli ich zapach jest przykry czy wręcz nie do wytrzymania - coś jest nie tak. Z własnych gazów możesz się wiele dowiedzieć o… 10.05.2021 5 min.