Małgorzata Różańska Gdy jelita stają się leniwe. Jak je rozruszać, by poczuć się dobrze? Badania dowodzą, że problem „leniwych jelit” jest dziś coraz częstszy. Powiedzmy sobie wprost: zaparcia to problem wstydliwy, a dyskomfort, który powodują, ogromny. Jak rozruszać jelita i poczuć się dobrze? 26.12.2022 4 min.
Natalia Suchocka Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec? 20.11.2022 5 min.
redakcja Hello Zdrowie Jak to się dzieje, że organizm potrafi oczyszczać jelita? Wyjaśnia dietetyczka Katarzyna Bednarska "Jak to się dzieje, że organizm potrafi oczyszczać jelita? Zaznaczam, że chodzi o fizjologiczne oczyszczanie, które jest ich naturalną funkcją. Absolutnie nie mówimy tutaj o detoksach, terapiach sokowych czy innych rewelacjach,… 19.11.2022 7 min.
Magdalena Bury Pionierski przeszczep jelita u rocznego dziecka. „Dziewczynka została już wypisana i jest w domu z rodzicami” Roczna dziewczynka z Hiszpanii jest pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca. O pionierskiej operacji poinformował we wtorek szpital La Paz w Madrycie. "Dziecko zostało już… 12.10.2022 2 min.
Natalia Suchocka Jak zmiękczyć twardy stolec, czyli szybki sposób na zaparcia u dzieci i dorosłych 28.09.2022 5 min.
Natalia Suchocka Hemikolektomia – prawostronna i lewostronna. Co to jest? Ile trwa zabieg i kiedy jest wykonywany? 23.09.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Halo! Jelita? Dzwoni mózg”. Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i jelitom, i mózgowi "Zdrowie jelit ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu!" - podkreśla na swoim profilu na Instagramie Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna. "Zdrowie psychiczne wpływa w drugą stronę na funkcje trawienia i tym samym na działanie… 22.09.2022 3 min.
Barbara Dąbrowska-Górska Jak prawidłowo robić kupę? Poznaj kilka wskazówek od pani doktor Zrobiłaś wielkie oczy, gdy przeczytałaś ten tytuł? Zastanów się chwilę - jak często zdarza ci się “posiedzenie”, które trwa 10-15-20 minut? W trakcie przeczytałaś najnowsze teksty na hellozdrowie.pl, zlustrowałaś kafelki… 17.09.2022 6 min.
Ewa Wojciechowska Zanieczyszczone powietrze wpływa na mikrobiom jelitowy dzieci. Naukowcy ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem chorób „Mikrobiom odgrywa rolę w prawie każdym procesie fizjologicznym zachodzącym w organizmie, a środowisko, które rozwija się w ciągu pierwszych kilku lat życia, pozostaje z tobą” - poinformowali autorzy badania. Naukowcy wykazali,… 09.09.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Lekarze jej dolegliwości zrzucali na ciążę. Okazało się, że ma nowotwór Wzdęcia, bóle brzucha, luźne stolce: te nieprzyjemne dolegliwości męczyły Amandę Crossley z Queensland. Kobieta zgłosiła się do lekarza, sugerując, że być może, podobnie jak inni członkowie jej rodziny, ma raka. Lekarze… 09.09.2022 5 min.
Ewa Wojciechowska Czujesz w jelitach ucisk, bulgotanie i przelewanie, kiedy się stresujesz? Możesz to złagodzić w prosty i szybki sposób Kiedy się stresujesz, twoje jelita wariują? Czujesz ból oraz ucisk i najchętniej nie wychodziłabyś z toalety. Ewa Kowalska, ekspertka ds. żywienia i autorka profilu na Instagramie @dietetyczna_biotechnolog, wyjaśnia, w jaki sposób… 06.09.2022 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Pielęgniarka miała wzdęcia i zaparcia. Nie podejrzewała, że w jej ciele rozwija się rak jelita grubego O tym, jak ważne jest, by nie lekceważyć nawet drobnych dolegliwości, pokazuje historia pielęgniarki z Sydney. 49-latka cierpiała na zaparcia oraz wzdęcia brzucha. Pod pozornie błahymi przypadłościami krył się rak jelita grubego… 24.08.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Kępki Peyera – grudki chłonne w jelitach. Jak jest ich rola w immunologii człowieka? 16.08.2022 4 min.
Magdalena Bury Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka "Metoda 5R to super plan naprawczy dla jelit obejmujący 5 kroków" - pisze Michał Kot na swoim profilu @michal.kot na Instagramie. Mowa o etapach: usuń, zastąp, zaszczep ponownie, napraw oraz przywróć równowagę. Na czym polega ta… 12.08.2022 5 min.
Małgorzata Germak Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze? To bardzo złożony mechanizm zarówno pod względem budowy, jak i pełnionych funkcji. Jelita utrzymują homeostazę w organizmie. Choć są częścią układu pokarmowego, robią o wiele więcej. Od ich kondycji zależy zdrowie całego… 22.07.2022 9 min.
Aleksandra Tchórzewska Lekarze bagatelizowali jego bóle brzucha. Mówili, że jest „młody i zdrowy”. Teraz 29-latek walczy o życie Bóle brzucha, z jakimi zmagał się Hans Su, utrudniały codzienne funkcjonowanie. Mężczyzna od 2019 roku szukał pomocy u lekarzy, jednak za każdym razem słyszał, że jest "młody i zdrowy". Dopiero ostatnie badania wykazały, że… 15.07.2022 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Magdalena Rumińska: „Worek stomijny jest symbolem tego, że narodziłam się na nowo po 12 latach choroby” – Na stomię można spojrzeć na dwa sposoby. Można z niej zrobić kulę u nogi, która będzie wiecznie przeszkadzać i będzie powodem do wstydu. Ale można uczynić z niej też symbol zwycięstwa i nowego życia – mówi Magdalena… 11.07.2022 10 min.
Magdalena Bury Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie Dr Philippa Kaye o tym, że choruje na raka jelita, dowiedziała się w 2019 roku, gdy miała 39 lat. I chociaż nowotwór był już w drugim stadium, wygrała walkę z chorobą. Teraz swoją postawą chce uświadamiać innych, jak ważna… 30.05.2022 3 min.
Julia Krupińska Komu owoce mogą szkodzić? Sprawdziłyśmy! Owoce to samo zdrowie? Nie zawsze i nie dla każdego. W niektórych przypadkach powinniśmy z nich zrezygnować lub ograniczyć. Sprawdź, czy należysz do osób, którym owoce mogą zaszkodzić. 29.05.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią? 15.05.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek "Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych" - podkreśla Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna… 13.05.2022 2 min.
Ewa Wojciechowska Chora na raka gwiazda BBC żegna się z fanami. „Wiadomość, której nigdy nie chciałam napisać” "Nikt nie wie, ile czasu mi zostało, ale nie jestem w stanie chodzić, większość dni przesypiam" - napisała w przejmujących słowach Deborah James. Prezenterka stacji BBC od pięciu lat choruje na raka jelita grubego. Jak przyznała,… 11.05.2022 4 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Czy organizm może nie tolerować kawy? Sprawdziłyśmy! Długo możesz sobie nie uświadamiać, że cierpisz na nietolerancję kawy. Odmowna reakcja organizmu nawet na małą kawę nie zagraża życiu, ale znacznie je uprzykrza. W niektórych przypadkach wywołuje stany lękowe, a nawet ataki… 30.04.2022 7 min.
Ewelina Kaczmarczyk Z kiszonkami lepiej nie przesadzać! Eksperci z „Dietetyki #NieNaŻarty” wyjaśniają, dlaczego "Kiszonki są spoko, ale raczej z nimi nie przesadzaj!" - piszą na swoim profilu na Intagramie żywieniowcy z profilu "Dietetyka #NieNaŻarty". Eksperci wyjaśniają, dlaczego niektórzy na kiszonki powinni uważać, czy rzeczywiście… 27.04.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem? Nasze jelita zamieszkuje blisko 2 kg pożytecznych drobnoustrojów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i stymulujących system odpornościowy. Jednak z wiekiem skład tej mikroflory ulega zmianom, często niekorzystnym.… 06.04.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Gastrostomia, czyli o żywieniu dojelitowym. Wskazania i przeciwwskazania, jak powinno przebiegać 27.03.2022 5 min.
Magdalena Bury Jelita a stres – czy mają ze sobą coś wspólnego? Psycholożka i gastroenterolog wyjaśniają Gdy się stresujemy, często mamy problem z biegunką, bólami żołądka, nudnościami. Często reagujemy zwiększonym apetytem albo - wręcz przeciwnie - z powodu stresu odechciewa nam się jeść, ponieważ czujemy uporczywy ścisk w… 05.03.2022 4 min.
Przemysław Ćwik 6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita Jelita to organ równie ważny, co zaniedbany. Dowodzimy tego na co dzień, faszerując się przetworzoną żywnością, zapominając o umiarze przy stole, ignorując sygnały ostrzegawcze, jakie wysyłają nam nasze „kiszki”. A jelita… 26.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Zmagasz się z nadmiernymi wzdęciami? Wystarczy kilka ruchów, by poczuć ulgę "Dzięki odpowiedniej technice głaskania brzucha i okrężnym ruchom, pobudzana jest praca i napięcie mięśni narządów pokarmowych, co korzystnie wpływa na perystaltykę naszych jelit” – mówi o masażu na wzdęcia dietetyczka… 22.02.2022 7 min.
Małgorzata Różańska Męczą cię zaparcia? Zobacz, jakie produkty powinnaś jeść, aby się ich pozbyć Wyniki badań są jednoznaczne. Jest wśród nas coraz więcej tych, którzy mają problem z… wypróżnianiem! Jeśli w tym celu odwiedzasz toaletę rzadziej niż co dwa dni i nie czujesz się z tego powodu komfortowo, to ten problem… 19.02.2022 5 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Jelita to twój drugi mózg. Warto wejść na matę, by je uspokoić” – mówi Karolina Jaworska, nauczycielka jogi 07.01.2022 8 min.
Katarzyna Madziar Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają Ich stan ma wpływ na kondycję całego organizmu. O tym, jak sprawnie działają, decydują żyjące w nich bakterie, które tworzą mikroflorę jelitową. Najnowsze badania pokazują, że u osób aktywnych może ona być liczniejsza i bardziej różnorodna. 02.01.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak możesz sobie sama poradzić z zaparciami? Wyjaśnia fizjoterapeuta Kamil Kozakowski Masz problem z zaparciami? Oczywiście są pewne naturalne sposoby, żeby sobie pomóc, np. jedzenie suszonych śliwek czy suszonej kapusty. Ale ratunkiem mogą być też... ćwiczenia. Jakie to ćwiczenia i jak je wykonywać? Wyjaśnia… 08.12.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce i na świecie. Objawy raka jelita grubego są charakterystyczne dla poszczególnych lokalizacji guza i występują zwykle już w stadium zaawansowanym, dlatego… 30.11.2021 11 min.
Przemysław Ćwik To bakterie decydują o tym, co jesz? Dowiedz się, jak przejąć kontrolę nad jadłospisem Od kilku dekad wiadomo, że dieta wpływa na skład flory bakteryjnej w naszym przewodzie pokarmowym. Jednak to oddziaływanie nie jest jednokierunkowe. Niedawno naukowcy wykazali, że również flora bakteryjna może wpływać na skład… 13.11.2021 4 min.
redakcja Hello Zdrowie „Nie powinniśmy się bać mówienia o tym, że problemy jelitowe należą już do chorób cywilizacyjnych” – mówi Roksana Środa, dietetyk kliniczna Problemy jelitowe dotykają coraz większej grupy ludzi. Te, z którymi spotykam się najczęściej w swoim gabinecie dietetyka, to zdecydowanie IBS (zespół jelita nadwrażliwego), SIBO (przerost bakteryjny jelita cienkiego) oraz IMO… 18.10.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Ciało obce w przewodzie pokarmowym – objawy i leczenie Medycyna odnotowała już tysiące najróżniejszych ciał obcych w przewodzie pokarmowym, które zostały połknięte zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Monety, fragmenty zabawek, guziki, szpilki czy kęsy pokarmowe zawierające… 08.10.2021 4 min.
Natalia Suchocka Trichurioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Trichurioza to choroba, która często jest efektem nieodpowiedniej higieny. W większości przypadków zarażają się nią osoby przebywające w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Na szczęście, można jej zapobiec m.in. poprzez… 07.10.2021 5 min.
Milena Marchewka Angiodysplazja – objawy, diagnostyka, leczenie Angiodysplazja to rodzaj nieprawidłowości naczyń krwionośnych w obrębie przewodu pokarmowego. Najczęściej problem dotyczy jelita grubego, jednak zmiany mogą pojawić się także w odbycie, jelicie cienkim, żołądku czy przełyku.… 25.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Biegunka szpitalna a Clostridium difficile. Objawy zakażenia Biegunka szpitalna dotyka mniej więcej co piątego hospitalizowanego pacjenta. Może rozwijać się na skutek zakażenia przewodu pokarmowego lub czynników nieinfekcyjnych. Jedną z głównych przyczyn biegunki szpitalnej stanowi… 20.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Balantidioza – objawy i leczenie zakażenia Balantidium coli Balantidioza, nazywana też szparkoszycą, to choroba pasożytnicza jelit przenoszona przez świnie i ludzi zarażonych pierwotniakiem Balantidium coli. Formą zakaźną pasożyta są cysty obecne w zanieczyszczonej wodzie i żywności.… 07.09.2021 4 min.
Joanna Germak Jelita i zatoki – co mają wspólnego? „Wszelka choroba ma źródło w trzewiach” - twierdził Hipokrates, a współczesna nauka potwierdza tę starą prawdę. Nikt do tej pory jednak nie wiązał bakterii bytujących w jelitach z chorobami zatok. Stany zapalne układu… 04.09.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Węgorczyca (strongyloidoza) – objawy i leczenie choroby Węgorczyca (strongyloidoza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez węgorka jelitowego. Węgorek jelitowy w Polsce pojawia się głównie u osób powracających z egzotycznych podróży. Wrotami zakażenia larwami Strongyloides… 03.09.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy Wyniki badania szwedzkich naukowców opublikowane w "Journal of the National Cancer Institute” pokazują, że regularne przyjmowanie antybiotyków przez ponad pół roku stanowi zagrożenie dla zdrowia, może nawet zwiększać ryzyko… 03.09.2021 3 min.