Przejdź do treści

„To strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów”. Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby

kobieta w bieliźnie
Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby/Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Czym jest autoseksualność? Wyjaśnia edukatorka seksualna Natalia Grubizna
Kobieta w maseczce ochronnej
Naukowcy potwierdzili 11 wariantów koronawirusa na Śląsku. Wśród badanych próbek stwierdzono także wariant brazylijski
Masz niedoczynność tarczycy i zaburzony lipidogram? Sprawdź, z czego to może wynikać i kiedy pojawia się powód do niepokoju
Zaburzony lipidogram przy niedoczynności tarczycy? Dietetyczka wyjaśnia, skąd ten problem
Czy depresję można odziedziczyć? Tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”
Janina Bąk
Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

U Karoliny raka jelita grubego zdiagnozowano, gdy miała 29 lat. Była wtedy w ciąży. Aleksandra zachorowała jako 23-latka. Swojego męża Agnieszka nazywa „chodzącym okazem zdrowia” – też zachorował. W wieku 39 lat. Rak jelita grubego przestał być chorobą mężczyzn po sześćdziesiątce. – Diagnozuje się go już nawet u osób dwudziestokilkuletnich, bez obciążeń rodzinnych. Zachorowalność u kobiet i u mężczyzn jest podobna – mówi prof. Zoran Stojčev, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin w 2019 roku w czasopiśmie „Cancer” opublikował raport, z którego wynika, że wzrasta liczba osób młodych, poniżej 50. roku życia, z rakiem jelita grubego. Tendencję do obniżania się wieku, w którym choroba jest rozpoznawana, widać już od lat 70. Coraz częściej chorują dwudziesto- i trzydziestolatkowie. U młodych rak jelita grubego częściej niż w przypadku osób starszych diagnozowany jest w stadium zaawansowanym. Co interesujące, najwyższy odsetek diagnoz wśród młodych odnotowano w miastach oraz wśród osób najlepiej zarabiających.

W Polsce sytuacja jest równie niepokojąca. – Obserwujemy znaczący wzrost zachorowań na nowotwory jelita grubego w ostatnich latach. Choruje coraz więcej młodych osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Zoran Stojčev, dyrektor medyczny i kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii.

Nikt w mojej rodzinie nie chorował na nowotwór

Karolina zachorowała w wieku 29 lat. 17 sierpnia 2020 roku, po tygodniu nieustających bólów brzucha i narastającym wzdęciu spowodowanym – jak się później okazało – niedrożnością jelita, w trybie pilnym trafiła na stół operacyjny. – Byłam wtedy w czternastym tygodniu ciąży – mówi. Podczas operacji dokonano resekcji części jelita z wyłonieniem stomii metodą Hartmanna z powodu stenicznego (aktywnego) guza esicy. Próbki guza wysłano do badań histopatologicznych.

Po trzech tygodniach od operacji odzyskałam wagę i dobre samopoczucie. W tym okresie otrzymałam także wyniki badania histopatologicznego wskazujące na nowotwór złośliwy jelita grubego oraz przerzuty w jednym z dziesięciu węzłów chłonnych – relacjonuje Karolina. Trafiła do Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie. Rozpoczęło się leczenie uzupełniające.

Aż do listopada wszystko wskazywało na to, że rak przynajmniej na razie dał za wygraną. Jednak wykonane w tamtym czasie USG wskazało na przerzuty do wątroby, co potwierdziło badanie rezonansem magnetycznym. – Zalecenia, jakie otrzymałam, to poród operacyjny w 32. tygodniu ciąży poprzez cesarskie cięcie i rozpoczęcie inwazyjnego leczenia.

Synek Karoliny urodził się 21 grudnia. – Nikt w mojej rodzinie nie chorował na nowotwór. Nigdy nie miałam żadnych objawów. Prowadziłam sportowy tryb życia, zwłaszcza przez ostatnie lata – mówi Karolina.

Za dużo mięsa, za mało warzyw

Marcin, mąż Agnieszki, usłyszał diagnozę, gdy miał 39 lat. – Jest szczupły, wysportowany, nie pił, nie palił, nigdy na nic nie chorował, nigdy nie brał nawet żadnych leków. Chodzący okaz zdrowia – mówi Agnieszka. – Rak jelita grubego to strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów. Lekarze dawali Marcinowi trzy miesiące życia. Najdłużej rok. Od diagnozy minęło dwa i pół roku. Marcin żyje, ale ostatnio jego stan się pogorszył. Guzy urosły, bierze już trzecią chemię.

Prof. Zoran Stojčev tłumaczy: – To, że coraz częściej chorujemy na raka jelita grubego, związane jest ze współczesnym stylem życia. Jemy za dużo mięsa, a za mało ryb, warzyw i owoców. Sięgamy po fast foody. To wszystko powoduje, że pokarm zalega w jelitach. Tworzą się polipy, które przekształcają się w nowotwór. W krajach afrykańskich, w których mięsa praktycznie się nie jada, za to spożywa się dużo warzyw, zachorowań na nowotwory jelita grubego właściwie nie ma. Do tego dochodzi siedzący tryb życia i codzienny pęd. Na zachodzie są już specjaliści tylko od jelita grubego, bo zachorowań jest tak dużo. Dlatego o nowotworach mówi się, że to choroba cywilizacyjna – wyjaśnia profesor.

U części pacjentów o rozwoju nowotworu decydują obciążenia genetyczne. Tak było w przypadku Aleksandry. – Zachorowałam w wieku 23 lat – opowiada. – Okazało się, że choruję na rodzinną polipowatość gruczolakowatą jelita grubego. To choroba genetyczna zbierająca potężne żniwo w naszej rodzinie. W wieku dziewięciu lat zmarła moja siostra. Mnie w wieku dwudziestu trzech lat usunięto jelito grube, a przed dwoma laty kawałek odbytnicy.

Dziś Aleksandra ma 42 lata. – Pracuję na uczelni jako nauczyciel akademicki i nie wyglądam na chorą osobę, choć jestem po dwóch nowotworach. Pracuję normalnie, podróżuję służbowo, odbywam staże zagraniczne. Oczywiście są gorsze dni, ale trzeba wstawać z łóżka i brnąć dalej.

Kolonoskopia ratuje życie

Najmłodsza pacjentka prof. Zorana Stojčeva miała 24 lata. Na stół operacyjny trafiła z zaawansowanym nowotworem i cechami niedrożności jelita. – Pamiętam też młodego, 25-letniego chłopaka, który zachorował na raka jelita grubego. Wcześniej operowałem jego ojca, który miał raka trzustki – mówi profesor. – Ostatnio miałem 40-letniego pacjenta z Poznania. Już rok temu otrzymał skierowanie na kolonoskopię, ale wybuchła pandemia, wszystko się opóźniło. Gdy zrobił badanie na jesieni, nowotwór był już tak zaawansowany, że okazał się nieoperacyjny. Mieliśmy ogromnego pecha, że straciliśmy rok.

Rak jelita grubego przez długi czas rozwija się bezobjawowo. A gdy objawy już się pojawią, to zwykle guz jest zaawansowany. Choć i wtedy, jak zaznacza prof. Stojčev, można pacjentowi pomóc i uratować mu życie. Ale ważne, żeby żadnych symptomów nie lekceważyć. – Jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości: bóle brzucha, naprzemienne zaparcia z biegunkami, krew w stolcu, to bezwzględnie należy udać się do swojego lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na kolonoskopię – podkreśla dyrektor medyczny RCO.

Profilaktyka pierwotna raka jelita grubego to odpowiedni styl życia: zdrowa, urozmaicona dieta, ograniczenie alkoholu i papierosów, ruch, unikanie stresu. Zachorowaniu sprzyja otyłość, więc należy dążyć do utrzymania odpowiedniej masy ciała. Trzeba też dbać o regularny rytm wypróżnień, żeby nie dochodziło do zaparć. Profilaktyka wtórna natomiast oznacza wykonywanie badań diagnostycznych. W tym przypadku podstawą jest kolonoskopia, którą można wykonać w znieczuleniu ogólnym. – Przyjmuje się, że 50. rok życia to moment, kiedy powinniśmy zgłosić się na pierwszą kolonoskopię. Jeśli mamy obciążenia genetyczne, to wcześniej. Gdy badanie wyjdzie dobrze, na 10 lat mamy spokój – mówi prof. Stojčev. – U jednego z moich pacjentów rozpoznano nowotwór jelita grubego, ale ten mężczyzna nie chciał się zoperować, bał się zabiegu. Teraz guz jest nieoperacyjny, krwawi, powoduje bóle i złe samopoczucie. Każdemu wydaje się, że nie zachoruje, zwłaszcza jeśli nie miało się obciążeń genetycznych w rodzinie.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rak brodawki Vatera – przyczyny, objawy, leczenie

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”

Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

rak piersi, mastektomia

Dr n. med. Sławomir Mazur i dr n. med. Tadeusz Witwicki o obustronnej mastektomii prewencyjnej: znane osoby informujące o swojej chorobie robią bardzo dobrą robotę

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

amazonka w pandemii/ Getty Images

Ewa Wawrzonkowska: Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

kobieta blondynka

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Paulina Łopatniuk

Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski

„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem

DiLO, zielona karta, szybka ścieżka onkologiczna, pakiet onkologiczny – kompendium wiedzy

Luciana Rebello z matką Albą Gomes / Facebook

Zgoliła głowę, aby wesprzeć córkę walczącą z rakiem. „Tak wygląda miłość matki”

Tchawica – budowa, funkcje i najczęstsze choroby tchawicy

Grasica – gdzie jest i jakie pełni funcje? Choroby grasicy

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska