Przejdź do treści

Rosja blokuje dostawy wody pitnej do miast. Zełenski: Zmarło dziecko

Donieck, Ukraina 01.03.2022, schron bombowy
DONETSK, UKRAINE - MARCH 1: Residents stay in a bomb shelter after recent shellings in the separatist-controlled settlements in Mykolayivka (Nikolayevka) and Bugas in the Donetsk region (DPR) of Ukraine on March 01, 2022. (Photo by Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tragiczną informację przekazał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. W atakowanych przez Rosjan ukraińskich miastach brakuje dostępu do pitnej wody. Z odwodnienia zmarło 12-letnie dziecko.

Żyją bez wody i prądu

Wojna tocząca się w Ukrainie uderza w ludność cywilną i zbiera coraz więcej ofiar. Mówił o tym we wtorek w swoim emocjonalnym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Opowiedział o dramatycznych warunkach życia w bombardowanych miastach, ludobójstwie cywili, a także o zajętym przez Rosjan Mariupolu. Tam cywile dostali zakaz opuszczenia miasta.

Jak podaje komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy, to już 9. dzień oblężenia Mariupola. Uwięzieni w swoim mieście mieszkańcy nie mają wody, prądu, ogrzewania i łączności.

Rosjanie mają blokować dostawy wody pitnej. Ofiarą ich działań stała się 12-letnia Ukrainka. 

Zdaniem Zełenskiego, w ten sposób ludności jest zabierane podstawowe prawo – prawo do życia.  Jak zauważył, nie może tradycyjnie pozdrowić kobiet w dniu ich święta, ponieważ wokół „tyle jest śmierci”. – Mamy 2022 rok, a na Ukrainie umiera dziecko z odwodnienia – powiedział z goryczą prezydent.

 

Brak wody oznacza śmierć

Przypomnijmy, że bez wody człowiek może przeżyć maksymalnie od 4 do 7 dni.  Ciało dziecka w 70. proc. składa się z wody. Niebezpieczny dla zdrowia jest nawet ubytek tego składnika nieprzekraczający 2 proc. masy ciała. Dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz osób starszych. Zanim dojdzie do śmierci organizmu z odwodnienia, człowiek przeżywa męczarnie. Uszkodzone zostają organy wewnętrzne, pojawia się utrata świadomości i następuje śmierć.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.