Przejdź do treści

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. Chodzi m.in o pacjentów onkologicznych i po przeszczepie

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. Chodzi m.in o pacjentów onkologicznych i po przeszczepie
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. Chodzi m.in o pacjentów onkologicznych i po przeszczepie / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

10 marca ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnej grupy osób –  zaliczają się do niej m.in. osoby, które są po chemioterapii i leczeniu immunosupresyjnym. Do rejestracji uprawnione jest ok. 150 tys. osób, zaczną przyjmować preparaty 15 marca. Resort jasno określił, które szczepionki są zalecane dla tej grupy pacjentów. 

Jakie szczepionki otrzymają osoby przewlekle chore?

Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zostali zaliczeni pacjenci, którzy cierpią na poważne schorzenia z powodu których istnieje większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenie, żeby przyjęły one szczepionkę mRNA, czyli preparat Moderny albo Pfizera.

Kto może się rejestrować?

Na szczepienie, które ruszy 15 marca, mogą rejestrować się osoby poniżej 69 lat, które są:

  • poddawane wentylacji mechanicznej,
  • dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • na chemioterapii lub radioterapii po 31 grudnia 2019 roku,
  • leczone lub były leczone lakami immunosupresyjnymi,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów.

Grupa ta poszerzona będzie jeszcze o pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową oraz osoby zakwalifikowane do przeszczepów.

– Ci pacjenci powinni otrzymać – podobnie jak pozostali – automatyczne skierowanie. Jeśli jednak system ich nie wyłapie, bo nie wszystkie mogą być od razu widoczne dla sprawozdawczości NFZ, to o skierowanie mogą poprosić lekarza prowadzącego lub POZ – informuje w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Gdzie będą odbywać się szczepienia?

Dializowani pacjenci przyjmą szczepionkę w centrach dializ, onkologiczni, którzy nie są hospitalizowani w populacyjnych punktach szczepień, a ci którzy przebywają w szpitalu – na miejscu w centrach onkologii. A co z osobami po przeszczepach i tymi poddanych wentylacji mechanicznej?

„Będą umawiały się standardowo w punktach szczepień, chociaż w większości przypadków ci ostatni szczepieni będą przez zespoły wyjazdowe, bo ich stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do punktów szczepień – wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Co ważne, pacjentów zmagającymi się z chorobami przewlekłymi nie obowiązuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie koronawirusem.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Skierowania dla pacjentów grupy 1B powinny być wystawione do środy 10 marca przez Centrum e-Zdrowia(CeZ). Miała to umożliwić sprawozdawczość NFZ. Listę pacjentów ustalono po kodach chorób.

Pacjent może sprawdzić, czy otrzymał takie skierowanie, wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta przez stronę pacjent.gov.pl lub dzwoniąc do lekarza POZ lub swojego lekarza prowadzącego.

Są trzy sposoby rejestracji na szczepienia:

  • całodobowa i bezpłatna infolinia 989,
  • e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię
  • rejestracja za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.