Przejdź do treści

Rząd ogłosił przyśpieszenie szczepień dla kolejnych grup wiekowych. Są jednak też tacy, którzy spadną na koniec kolejki

Rząd ogłosił przyśpieszenie szczepień dla kolejnych grup wiekowych. Są jednak też tacy, którzy spadną na koniec kolejki
Rząd ogłosił przyśpieszenie szczepień dla kolejnych grup wiekowych. Są jednak też tacy, którzy spadną na koniec kolejki / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych. We wtorek 23 marca zaczynamy rejestrację osób urodzonych od 1957 r. do 1961 r. – poinformował na konferencji szef KPRM  i pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

„Musimy pójść po głęboką refleksję”

Dziś, 20 marca, mamy 26 tys. 405 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 261 osób. Padły dwa rekordy – liczby zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach w Polsce. W ciągu ostatniej doby liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła o 726 osób, do 23 tys. 293. To najwyższa liczba zajętych łóżek w jednym momencie od początku pandemii.

To ten moment, w którym wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat bezpieczeństwa naszych bliskich, bo sytuacja jest naprawdę bardzo poważna. To przyspieszenie związane jest z rozwojem mutacji brytyjskiej wirusa. Ten wirus jest skrajnie zakaźny i bardzo zjadliwy. Dlatego apeluję o rozwagę i przestrzeganie obostrzeń – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Dodał, że w naszych rękach są trzy narzędzia, które mogą nas uchronić przed czarnym scenariuszem: to szczepienia, obostrzenia i podstawowe zasady stosowania dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Przyśpieszenie szczepień

Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuacją oraz to, że wiele osób ostatnio zrezygnowało ze szczepień preparatem AstraZeneca, zapadła decyzja o przyśpieszeniu procesu szczepień i rozszerzeniu go na kolejne grupy wiekowe.

– We wtorek 23 marca zaczynamy rejestrację osób urodzonych od 1957 r. do 1961 r. – poinformował na konferencji szef KPRM  i pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Z kolei osoby, które były zapisane na szczepienie AstraZeneką, a jednak nie przyjmą swojej dawki, spadną na koniec kolejki.

– Jeśli ktoś się nie zgłosił na wyznaczony termin, to będzie musiał czekać na uruchomienie już pełnych, populacyjnych szczepień – stwierdził Dworczyk.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.