Przejdź do treści

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Natalie Lacasse
Straciła zęby w wieku 19 lat. "Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham"/ TikTok @natlaxco
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przez lata byłam piętnowana i spotykałam się z założeniem, że straciłam zęby, bo o siebie nie dbam albo nadużywam różnych substancji. To naprawdę bardzo negatywnie wpłynęło na moje zdrowie psychiczne” – wyznała Natalie Lacasse. Kanadyjka przyznała, że wiele wycierpiała po utracie uzębienia. Nie ma jednak zamiaru dłużej ukrywać swojego uśmiechu.

Straciła zęby w wieku 19 lat

Ma 24 lata i od pięciu jest bezzębna. Natalie Lacasse w wieku 18 lat lat miała poważny wypadek samochodowy, w którym doznała uszkodzenia mięśni pleców. By złagodzić permanentny ból, lekarze przepisali jej silne leki przeciwbólowe. Środki farmaceutyczne doprowadziły u niej jednak do choroby wrzodowej żołądka, przez co nastolatka miesiącami wymiotowała niemal codziennie. Za każdym razem od razu myła zęby, by zachować higienę jamy ustnej. Nie wiedziała, że w ten sposób wciera w nie resztki kwasu żołądkowego, co doprowadziło do uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji utraty zębów. Lacasse przyznała, że od 12 r.ż. cierpiała także na chroniczny ból szczęki oraz zdiagnozowano u niej zespół skroniowo-żuchwowy. To także mogło przyczynić się do znacznego osłabienia zębów.

Po utracie zębów Kanadyjki nie było stać na zakup protez, więc latami starała się żyć bez nich. Niezwykle mocno odbiło się to na jej samoocenie. Jak przyznała, niektórzy zarzucali jej, że straciła zęby przez brak higieny lub zażywanie narkotyków.

„Przez lata byłam piętnowana i spotykałam się z założeniem, że straciłam zęby, bo o siebie nie dbam albo nadużywam różnych substancji. To naprawdę bardzo negatywnie wpłynęło na moje zdrowie psychiczne” – wyznała.

Lacasse czuła się zawstydzona i nieustannie zakrywała usta, kiedy mówiła lub śmiała się. Do minimum ograniczyła także kontakty towarzyskie.

„Do zeszłego roku ciągle ukrywałam swój uśmiech i zęby” – przyznała Lacasse w rozmowie z „NeedToKnow” i dodała – „Naprawdę byłam przerażona, że ktokolwiek, nawet moja własna rodzina, widzi mnie bez moich protez”.

„Wyglądają, jakby zobaczyli ducha”

Natalie udało się uzbierać wymaganą kwotę 5 tys. dolarów na protezę. Efekt wizualny nie spełnił jednak oczekiwań Kanadyjki. Ponadto proteza powoduje ból, trudno po jej założeniu się wysłowić oraz nie można z nią jeść. Bez protez dwudziestoczterolatka jednak wciąż spotyka się z dziwnymi spojrzeniami innych.

„Czasami zapominam, że to nie jest normalne i uśmiecham się do kogoś lub rozmawiam z kasjerem bez moich protez, a oni albo wyglądają, jakby zobaczyli ducha, albo nie odwracają wzroku od moich ust (…) W tej chwili nie jest to jednak dla mnie takie ważne, ponieważ bez protezy odczuwam znacznie mniejszy ból, a nie chcę odczuwać bólu tylko po to, by inni czuli się komfortowo, kiedy patrzą w moją stronę” – wyjaśniła.

Lacasse czeka teraz na rekonstrukcję szczęki i zębów. Postanowiła także podzielić się swoją historią i drogą do samoakceptacji w mediach społecznościowych, by wesprzeć tych, którzy zmagają się z podobnym problemem. Jej profil na TikToku obserwuje niemal 17 tys. osób.

„Kiedy zaczynałam proces leczenia, nie widziałam nikogo takiego jak ja, więc po prostu staram się być kimś, kogo podziwiałabym jako dziewiętnastolatka” – przyznała.

I zapewniła, nie ma zamiaru dłużej ukrywać swojego uśmiechu.

„Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham” – dodała.

@natlacxo 🔥 up 🤣 thank yall so much for all the love and support, im so proud of the lil fam thing weve got goin on here😭❤️🥰 #fyp #dentures #denturegang #learnfromme #stopsaying #whatnottodo #toothloss #toothless ♬ Funny Background – Stefani

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.