Przejdź do treści

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii
„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii problem otyłości jest coraz poważniejszy. Szacuje się, że może dotyczyć nawet co czwartej osoby dorosłej. W konsekwencji mogą zmagać się oni również z chorobami serca i cukrzyca typu 2. Pomóc ma nowy lek przyjmowany w formie zastrzyku.

Zastrzyk na pohamowanie apetytu

Wegovy – to nazwa nowego leku, który niedawno został dopuszczony do użycia w Wielkiej Brytanii jako środek przeciw otyłości. Jego substancją czynną jest semaglutyd, a preparat jest podawany w formie tzw. pena, z którego pacjent raz w tygodniu wstrzykuje substancje w brzuch, ramię lub udo.

Efekt? Mniejszy apetyt, a długofalowo, jak sugerują badania, nawet 15 proc. masy ciała mniej. Co bardzo istotne, Wegovy zmniejsza również o ponad połowę ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Udowodnił to zespół kierowany przez doktora Timothy’ego Garveya w dwóch badaniach, w których naukowcy sprawdzili skuteczność leku.

Średnia utrata masy ciała wynosząca 15 proc. jest wystarczająca, by zapobiec szerokiemu wachlarzowi powikłań otyłości, które obniżają jakość życia i źle wpływają na zdrowie” – powiedział dr Garvey cytowany przez „Daily Mail”.

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia leku w Unii Europejskiej, w tym również w Polsce? Na razie nie ma żadnych informacji na ten temat. Substancja czynna, która się w nim znajduje, co prawda jest dostępna w dwóch preparatach dopuszczonych do użytku w Polsce – jednak nie z przeznaczeniem leczenia otyłości, a cukrzycy typu II. Preparatem dopuszczonym do użytku w naszym kraju dla osób otyłych i z nadwagą powyżej 12. roku życia jest liraglutyd.

Kiedy mówimy o otyłości?

Otyłość to stan patologicznego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, który zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2 i chorób kardiologicznych.

Stosując wskaźnik BMI (Body Mass Index) można oszacować, czy masa ciała jest prawidłowa. Jak obliczyć BMI? Współczynnik BMI oblicza się za pomocą wzoru, dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Można też skorzystać z kalkulatora BMI, który sam wykonuje obliczenia BMI na podstawie wprowadzonych danych. Zakres wartości BMI jest następujący: 

  • mniej niż 16 – wygłodzenie 
  • 16 – 16.99 – wychudzenie 
  • 17 – 18.49 – niedowaga 
  • 18.5 – 24.99 – prawidłowa masa ciała 
  • 25 – 29.99 – nadwaga 
  • 30 – 34.99 – otyłość I. stopnia 
  • 35 – 39.99 – otyłość II. stopnia 
  • powyżej 40 – otyłość III. stopnia 

Leczenie otyłości

Wiele osób zastanawia się, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej, trzewnej czy uogólnionej. Niestety leczenie otyłości wymaga czasu i samodyscypliny. Podstawą terapii jest zmniejszenie masy ciała, najlepiej pod kontrolą dietetyka i lekarza. Na odchudzanie niezmiennie najlepsza jest dieta. Stosowana dieta powinna być pełnowartościowa, a produkty znajdujące się w jadłospisie zgodne z preferencjami pacjenta. Zaleca się dietę ubogoenergetyczną o wysokiej zawartości błonnika i z ograniczeniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Osoby otyłe powinny zwiększyć swoją aktywność fizyczną poprzez częste marsze, chodzenie na basen i wykonywanie ćwiczeń statycznych. Ze względu na znaczne obciążenie układu szkieletowo-mięśniowego, niezalecane jest np. bieganie. Leczenie operacyjne polegające na przeprowadzeniu zabiegu bariatrycznego stosuje się tylko w ciężkich postaciach otyłości. 

 

Źródła: „Daily Mail”, „The Telegraph”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.