Alzheimer

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starszych osób, które przekroczyły już 60. rok życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zwykle proces ten następuje powoli, jednak alzheimer znacznie go przyśpiesza, prowadząc do stanu, w którym połowa wszystkich neuronów umiera w przeciągu 7–12 lat.

C: Objawy alzheimera to przede wszystkim następująca stopniowo utrata pamięci oraz zanik pewnych zdolności poznawczych. Nierzadko alzheimer występuje w rodzinie. Nazwę przypadłość ta zawdzięcza naukowcowi, Aloisowi Alzheimerowi. To on dokonał jej pierwszego opisu w 1906 r. Choroba Alzheimera występuje w dwóch odmianach: rodzinnej oraz sporadycznej.

Objawy alzheimera – jak rozpoznać chorobę?

Choroba Alzheimera nie daje w każdym przypadku jednolitych objawów. Jest to schorzenie zróżnicowane, które ma różny obraz kliniczny w zależności od nasilenia objawów. Alzheimer polega przede wszystkim na uszkodzeniu kory mózgowej, a co za tym idzie, upośledzeniu wyższych funkcji nerwowych, czyli przede wszystkim pamięci, mowy, abstrakcyjnego myślenia. Objawy choroby Alzheimera to także problemy ze składaniem słów w logiczny ciąg wypowiedzi. Osoby cierpiące na alzheimera nie potrafią również często przypomnieć sobie znaczenia konkretnych wyrazów, a niekiedy mylą je z innymi. Mają ponadto trudności z orientacją w przestrzeni, a także w czasie.

Pierwsze objawy alzheimera to kłopoty z podjęciem decyzji, niezależnie od tego, czy wymaga ona dłuższego zastanowienia, czy też nie. Chorym towarzyszą wahania nastroju, które nie są uzasadnione sytuacją. Co więcej, swoje rzeczy potrafią odkładać w bardzo dziwne miejsca, a ich normalne funkcjonowanie staje się z czasem niemożliwe.

Choroba Alzheimera – przyczyny występowania

Przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana, choć wyróżnia się pewne czynniki ryzyka tego schorzenia, jak stres, inne choroby ośrodkowego układu nerwowego, cukrzyca, starszy wiek, predyspozycje rodzinne. Głównym mechanizmem schorzenia jest odkładanie się dwóch różnych białek w obrębie mózgu: beta-amyloidu oraz białka tau. Beta-amyloid przyjmuje formę blaszek, które osadzają się w przestrzeni międzykomórkowej neuronów. Białko tau z kolei magazynuje się w samych komórkach nerwowych, przez co nie mogą normalnie funkcjonować. To właśnie przez białko tau dochodzi do stopniowego obumierania neuronów.

Istnieje również szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia alzheimera. Najczęściej problem dotyczy osób powyżej 65. roku życia, zdecydowanie częściej na tę chorobę zapadają kobiety. Przyczyną choroby Alzheimera może być również poważny uraz głowy, jakiego starszy człowiek doznał wcześniej. Nie należy zapominać o kontrolowaniu poziomu cholesterolu we krwi (jego wysoki poziom może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera).

Alzheimer – czy dziedziczenie jest istotne?

Alzheimer rzeczywiście objawia się w dwóch postaciach, dziedzicznej oraz sporadycznej. Druga z nich dotyczy osób, które przekroczyły 65 lat. Chorzy z tej grupy stanowią około 98% wszystkich przypadków. Wśród pacjentów zdarzają się jednak młodzi czy też bardzo młodzi (nawet siedemnastoletni). Wówczas mówi się o wczesnej postaci alzheimera. W tej grupie chorych zdarzają się osoby, u których choroba Alzheimera jest dziedziczna. Wówczas jednak cały proces chorobowy przebiega znacznie szybciej i w zdecydowanie ostrzejszej postaci.

Zobacz także: Alzheimer – dziedziczenie genów po rodzicach. Czy jest na to sposób?

Na czym polega leczenie alzheimera?

Wiedza na temat leczenia alzheimera jest obecnie stosunkowo niewielka. Lekarz może skierować chorego na terapię farmakologiczną. W tym celu przepisuje leki pozwalające na zmniejszenie częstotliwości występowania zaburzeń psychicznych, które nierzadko towarzyszą chorobie Alzheimera. Wśród nich powinno się zwrócić uwagę na rozmaite zachowania psychotyczne, lęki oraz depresję.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą również wziąć udział w specjalnej terapii, która pozwoli im na normalne funkcjonowanie w życiu społecznym. Objawy choroby Alzheimera, takie jak zapominanie, można znacznie ograniczyć, jeśli opracuje się metodę wykonywania zapisków. Pomaga także posługiwanie się prostymi zdaniami i wykorzystywanie najbardziej podstawowych słów.

W przypadku alzheimera bardzo ważne jest, by osobę chorą otoczyć opieką. Przede wszystkim trzeba w odpowiedni sposób przygotować jej otoczenie, m.in. dostosowując oświetlenie poszczególnych pomieszczeń tak, by chory nie miał problemu z rozpoznawaniem przychodzących osób. Warto też zadbać o to, by osoba chorująca na alzheimera nie mogła samodzielnie się oddalać. Powinno się też dbać o jej aktywność – organizować wspólne spacery czy dowolne zajęcia w grupie.

Niewykluczone, że w najbliższym czasie leczenie alzheimera osiągnie znacznie wyższy poziom. Wspomina się bowiem o lekach, które znacznie zahamują proces odkładania się beta-amyloidu, jednak to na razie jedynie zapowiedź działania, jakie w przyszłości będzie mógł podjąć lekarz. Wówczas cały proces leczenia nie będzie polegać wyłącznie na łagodzeniu objawów choroby, ale powstrzyma jej dalsze postępowanie.

Najnowsze