Jak poprawić pamięć – proste ćwiczenia i wskazówki dla każdego
Jak poprawić pamięć, aby cieszyć się sprawnym umysłem przez długie lata? Istnieją trzy proste zasady, które należy na stałe wdrożyć do codziennych czynności. Pierwsza z nich to dieta, druga aktywność fizyczna, a trzecia ćwiczenie mózgu za pomocą łamigłówek.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Wraz z wiekiem pamięć ulega stopniowemu pogorszeniu. Osoby starsze mają problemy nie tylko z zapamiętywaniem nowych informacji, ale i z przypominaniem sobie niektórych faktów z przeszłości. Istnieją techniki poprawy pamięci koncentracji pozwalające na opóźnienie lub złagodzenie objawów zaburzeń funkcji poznawczych u osób starszych. Jednak aby skutecznie poprawić swoją pamięć, nie trzeba czekać do emerytury. Każdy wiek, nawet dziecięcy, jest doskonałym czasem na pobudzenie szarych komórek i zwiększenie efektywności ich działania. Często przy problemach z pamięcią wiele osób decyduje się na przyjęcie farmakologicznych środków dostępnych bez recepty w aptece. Jednakże poprawa pamięci lekami bez wcielenia w życie planu systematycznych ćwiczeń umysłowych nie jest skuteczna.
Poprawa pamięci i koncentracji u dzieci i dorosłych
Ćwiczenia na pamięć wykonywane regularnie przez długi czas potrafią usprawnić pracę komórek nerwowych. Wszystko to możliwe jest dzięki jednej właściwości układu nerwowego, jaką jest plastyczność. Poprawianie pamięci może dotyczyć kilku jej rodzajów m.in. krótkotrwałej, długotrwałej oraz sensorycznej.
Jak poprawić pamięć krótkotrwałą?
Pamięć krótkotrwała jest kluczowym elementem codziennego życia. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj pamięci cechuje się krótkim czasem trwania. To, co zostanie zapisane w pamięci krótkotrwałej, na ogół znika z niej po kilku minutach lub godzinach, ponieważ nie jest nam potrzebne. Dzięki pamięci krótkotrwałej wykonujemy w pamięci proste obliczenia matematyczne, czy wyciągamy wnioski na podstawie własnych przemyśleń. Aby poprawić pamięć krótkotrwałą, należy systematycznie wykonywać ćwiczenia umysłowe pod postacią krzyżówek lub zagadek logicznych. Dobrą metodą jest powtarzanie na głos raz usłyszanych słów. Można to z powodzeniem robić oglądać swój ulubiony serial czy słuchając radia. Zapamiętywaniu szeregu liczb sprzyja ich grupowanie. Zamiast ciągu cyfr składających się na pin lub numer telefonu zaleca się grupowanie ich po 2. Poprawieniu koncentracji sprzyja cisza, która jest jej głównym sprzymierzeńcem. Czytanie książki, rozmowa lub pisanie w pomieszczeniu, w którym wyłączone są wszystkie odbiorniki i laptopy, pozwala na lepsze skupienie.
Jak poprawić pamięć długotrwałą?
Pamięć długotrwała potrafi magazynować informacje przez długi czas, nawet przez całe życie. Dzięki tego rodzaju pamięci magazynujemy informacje, umiejętności i wiedzę nabywaną w ciągu życia osobniczego. Poprawa pamięci długotrwałej u dzieci i dorosłych jest bardziej złożona niż ćwiczenie pamięci krótkotrwałej. Takie treningi wymagają większej cierpliwości i zaangażowania. Podczas wykonywania ćwiczeń na polepszenie pamięci ważne jest także szlifowanie umiejętności manualnych. Uczniowie oraz studenci podczas nauki mogą korzystać z technik rysowania map myśli, sieci powiązań lub schematów myślowych. Pozwala to na rozwijanie sieci neuronalnych. Dobrym pomysłem jest również angażowanie kory wzrokowej mózgu. Ucząc się nowych języków, niezależnie od wieku, można wypisywać nowe słówka na małych samoprzylepnych karteczkach i przyklejać je w różnych miejscach mieszkania. Najlepiej tych, na które patrzy się najczęściej, np. na drzwiach lodówki, lusterku lub szafce z kubkami. Usprawnienie zapamiętywania gwarantowane jest przez długi i zdrowy sen. Szacuje się, że 6–7 godzin snu to czas optymalny do całkowitej regeneracji organizmu. Ponadto we śnie zachodzi faza REM związana z procesami zapamiętywania informacji zdobytych w ciągu dnia. Naukowcy przestrzegają, aby na dwie godziny przed snem nie oglądać telewizji i nie korzystać z ekranów smartfonów i laptopów. Światło niebieskie, które emitowane jest z tych ekranów, zaburza bowiem wydzielanie melatoniny. Unikać należy również picia przed snem dużej ilości alkoholu oraz spożywania ciężkostrawnych potraw.
Poprawa pamięci a suplementy diety
Niektórzy decydują się na zażywanie suplementów diety, aby poprawić pamięć i koncentrację. Nie ulega wątpliwości, że niektóre substancje zawarte w suplementach mogą poprawiać krążenie w naczyniach mózgu lub dodawać energii komórkom nerwowym. Jednakże nie ma magicznych pastylek, których spożycie zapewni wzrost umiejętności koncentracji i poprawę zapamiętywania. Kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta bogata w witaminy B12, A oraz E, lecytynę, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Zamiast gotowych środków z apteki dodających energii, znacznie zdrowiej sięgnąć po kostkę gorzkiej czekolady czy garść włoskich orzechów.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?