Ewa Wojciechowska Naukowcy odkryli przeciwciała, które niszczą stare komórki. Dzięki temu będzie można spowolnić procesy starzenia? Zespół naukowców opracował przeciwciała, które niszczą stare komórki, spowalniając starzenie. Ich odkrycie może być pomocne szczególnie w zahamowaniu rozwoju takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, artretyzm czy zaćma. 24.10.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Nie można 'zagłodzić raka’. Można natomiast zagłodzić zdrowe komórki”. Ewelina Grochowska wyjaśnia, czy dietą da się pokonać nowotwór – Często słyszymy od pacjentów, że wyeliminowali cukier czy białko, bo te „żywią raka”– opowiada Ewelina Grochowska, dietetyczka Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Czy jest w tym… 09.08.2021 9 min.
Ewelina Kaczmarczyk Komórki abortowanych płodów w szczepionkach? Stanowcza wypowiedź lek. Bartosza Fiałka Coraz więcej biskupów apeluje, by unikać szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Chodzi o wykorzystywanie komórek macierzystych w produkcji szczepionki. Co mówi o tym nauka? Tłumaczy lek. Bartosz Fiałek. 25.03.2021 3 min.
Przemysław Ćwik Sposób na długie życie? Zabić komórki „zombie” Pigułka długowieczności to wciąż fantastyka, ale nabiera coraz bardziej realnych kształtów. A to dzięki związkom chemicznym, które wymiatają z naszego organizmu stare komórki. 06.03.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Neuron – budowa, funkcje i choroby komórki nerwowej Neuron, inaczej komórka nerwowa, to najmniejszy element układu nerwowego. Liczne neurony znajdujące się w mózgu człowieka tworzą specjalną sieć, która umożliwia odbieranie i przekazywanie informacji do różnych części ciała.… 02.02.2021 5 min.
Lena Helman Komórki glejowe – czym są, rodzaje i funkcje Komórkami glejowymi dawniej nazywano wszystkie rodzaje komórek należące do ośrodkowego układu nerwowego, które nie były neuronami. W ostatnich latach definicja tego terminu została poszerzona o wszystkie komórki nieneuronalne,… 29.01.2021 5 min.
Nina Harbuz Patrycja Olszańska: „Mój partner śmieje się, że przyjdzie dzień, kiedy zapukają do moich drzwi te wszystkie dzieci poczęte z mojej komórki jajowej” - Kobiety, które się do mnie zgłosiły w sprawie dawstwa, czuły chyba ode mnie spokój. Czuły, że nie przybiegnę do nich po kilku latach i nie powiem: „oddajcie mi moje dziecko”. Słyszałam, że właśnie takich sytuacji… 24.12.2020 10 min.
Agnieszka Michalak Komórki pamięci immunologicznej a szczepienia. Czy komórki pamięci mogą się „zresetować”? Komórki pamięci immunologicznej są to długożyjące komórki układu immunologicznego, których zadaniem jest zapamiętywanie antygenów, powodujących infekcję i szybka reakcja w przypadku ponownego zakażenia. 31.07.2020 4 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Żaden inny narząd tak mocno, jak narząd bakteryjny, nie wpływa na funkcjonowanie każdej komórki w naszym organizmie” – mówi doktor nauk biologicznych Patrycja Szachta 17.09.2019 13 min.
Julia Krupińska Komórki macierzyste – co o nich wiesz? 2014 rok w medycynie z pewnością przyniesie nowe zastosowania komórek macierzystych. Ale czym konkretnie są komórki macierzyste i skąd się biorą? Każdy coś o nich słyszał, ale wiele osób nie potrafi prawidłowo odpowiedzieć na… 07.01.2014 3 min.