Przejdź do treści

Patomorfologia – czym jest ta dziedzina nauki i co bada?

Patomorfologia - Laborantka podczas badania mikroskopowego.
zinkevych/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Patomorfologia jest gałęzią medycyny zajmującą się badaniami nad zmianami morfologicznymi zarówno tkanek, jak i narządów. Podczas badań dochodzi do rozpoznania i klasyfikacji zmian patomorfologicznych.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Patomorfologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki łączącą w sobie wiedzę z wielu gałęzi medycyny, m.in. anatomii, patologii oraz onkologii. Dziedzina ta jest także punktem wyjścia nie tylko w rozpoznaniu i leczeniu chorób, ale i określaniu przyczyny zgonu. Specjalizacja, jaką jest patomorfologia, zajmuje się wyszukiwaniem poważnych zmian w wyglądzie komórek, tkanek i narządów zmieniającym się w zależności od występowania określonych schorzeń.

Czym zajmuje się patomorfologia?

Rozwój patomorfologii na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci sprawił, że obecnie jest to dziedzina mocno wspierana przez sektor technologiczny. Kilka dekad temu praca w obszarze patomorfologii opierała się na odpowiednim przygotowaniu materiału biologicznego (co oznaczało jego wybarwienie) i ocenie jego zmian pod powiększeniem mikroskopu. Obecnie jednak patomorfolog ma do dyspozycji nowoczesne rozwiązania diagnostyczno- technologiczne, do których zalicza się:

  • mikroskopię cyfrową połączoną z analizą obrazu – za pomocą takiej techniki specjalista może szybciej i dokładniej ocenić stan tkanek i narządów;
  • biopsję cienko- i gruboigłową – materiał biologiczny, który wzbudza podejrzenie pod kątem chorobowym, pobiera się za pomocą specjalistycznych igieł. Stosuje się je najczęściej w wykrywaniu nowotworów;
  • histochemię oraz cytochemię;
  • technologię biologii molekularnej i biotechnologii – dzięki innowacyjnym metodom można szybciej wyekstrahować interesujące patomorfologa próbki materiału biologicznego, a następnie poddać je szczegółowym badaniom na poziomie molekularnym.

Powstaje zatem pytanie, czy w przyszłości nowoczesne technologie będą w stanie całkowicie zastąpić specjalistę patomorfologa? Nadal jest to kwestia bardzo sporna i wywołująca różne komentarze. Sceptycy powtarzają, że człowiek w odróżnieniu od maszyny jest w stanie wyłapać błędy powstające np. na poziomie oprogramowania urządzeń.

Testy na alergię / istock

Na co zwraca uwagę patomorfolog?

Praca patomorfologa obejmuje nie tylko ocenę budowy tkanek i komórek. Specjalista ocenia materiał także w odniesieniu do obecności na powierzchni komórek antygenów i receptorów. Aby zwizualizować ich lokalizację, wykorzystuje się przeciwciała monoklonalne, czyli metody immunohistochemiczne. Wyniki badań trafiają następnie do lekarza specjalisty, np. onkologa, który ustala przebieg leczenia oraz dawkowanie.

Co wykrywa patomorfologia?

Bazując na wynikach i ocenie tkankowej patomorfologa, lekarz jest w stanie w wiarygodny sposób postawić diagnozę. Indywidualnie dobiera także metodę leczenia, informuje pacjenta o rokowaniach choroby oraz o tym, czego może się spodziewać w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Najważniejszymi i najczęstszymi chorobami wykrywanymi dzięki patomorfologii są stany przednowotworowe i nowotworowe, torbiele i guzy, zapalenia o podłożu auto-agresywnym, różnicowanie chorób szpiku, niewydolność nerek lub wątroby, endometrioza, choroby neurodegeneracyjne, serca i układu krążenia oraz schorzenia tarczycy i trzustki.

Zobacz także

Patomorfologia w badaniach post mortem

Dziedzina, jaką jest patomorfologia, jest także niezbędna podczas wykonywania sekcji zwłok. Weryfikuje się wówczas informacje o rozpoznaniu przyczyny zgonu i ocenie zmian, które na tę okoliczność zaszły w organizmie. Procedura polega na dokonaniu oględzin zewnętrznych, a następnie wewnętrznych. Lekarz otwiera jamy ciała i szuka morfologicznych wykładników zarówno procesu chorobowego, jak i skutków urazów mechanicznych lub chemicznych. Podczas wykonywania sekcji patomorfolog może pobrać wybrane tkanki i wysłać je na szczegółowe badania histopatologiczne, toksykologiczne lub biochemiczne.

Sytuacja patomorfologów w Polsce

Jak wynika z ostatnich badań, liczba patomorfologów w Polsce jest wciąż zbyt niska. Szczególnie źle wygląda sytuacja w placówkach medycznych i szpitalach. W państwowych szpitalach wciąż jest za mało czynnych zawodowo specjalistów z tej dziedziny, ponieważ częściej wybierają oni placówki naukowe lub ośrodki akademickie. Niestety ma to swoje negatywne strony. Jeśli do szpitala w mniejszym mieście zgłosi się pacjent z podejrzeniem poważnej choroby nowotworowej, np. rakiem trzustki (rokującym niekorzystnie), to jego próbka musi zostać przetransportowana do większego miasta w celu dalszych badań. Ma to ogromne znaczenie ze względu na wydłużenie czasu rozpoznania i podjęcia ewentualnego leczenia.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór