Przejdź do treści

Naukowcy odkryli przeciwciała, które niszczą stare komórki. Dzięki temu będzie można spowolnić procesy starzenia?

Kobieta siedzi przy stole z książką
Naukowcy odkryli przeciwciała, które niszczą stare komórki. Dzięki temu będzie można spowolnić procesy starzenia?/ Pexels, fot. Rodnae Productions
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zespół naukowców opracował przeciwciała, które niszczą stare komórki, spowalniając starzenie. Ich odkrycie może być pomocne szczególnie w zahamowaniu rozwoju takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, artretyzm czy zaćma.

Przeciwciało, które działa jak „inteligentna bomba”

Naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya i Uniwersytetu w Leicester opracowali nowy proces eliminacji starych komórek z tkanek, tym samym opóźniając proces starzenia. Jak wyjaśnili w swoich badaniach, które zostały opublikowane na łamach czasopisma „Scientific Reports”, stworzyli przeciwciało działające jak „inteligentna bomba”. Niszczy ono stare komórki, dzięki czemu spowolnia proces starzenia.

„Po raz pierwszy dysponujemy opartym na przeciwciałach lekiem, który można wykorzystać do opóźnienia komórkowego starzenia się u ludzi – stwierdził kierujący pracami Salvador Macip.

Według badaczy przeciwciała te identyfikują białka znajdujące się na powierzchni starych lub starzejących się komórek. Następnie atakują rozpoznane białka, uwalniając lek, który pozwala pozbyć się konkretnych komórek, jednocześnie nie uszkadzając innych.

„Oparliśmy naszą pracę na istniejących terapiach antyrakowych, które celują w białka obecne na powierzchni komórek nowotworowych. Zastosowaliśmy je do starych komórek” – dodaje Marcip.

Medycyna regeneracyjna

Droga do zdrowego starzenia się?

To nie pierwsze badanie, która polega na testowaniu przeciwciał. Wcześniejsze prace badawcze przeprowadzone w laboratorium na modelach zwierzęcych wykazały, że usunięcie starych komórek za pomocą leków skutecznie spowolniło postęp niektórych chorób związanych z wiekiem oraz zahamowało sam proces starzenia się. Było to możliwe dzięki nowatorskim substancjom zwanym senolityki. Stosowanie ich jednak niosło za sobą skutki uboczne, ograniczając ich stosowanie u ludzi. Nowa metoda przynosi jednak rozwiązanie tego problemu.

„Tak jak typowe przeciwciała rozpoznają zarazki i chronią nas przed nimi, opracowane przez nas przeciwciała rozpoznają stare komórki. Dodatkowo dołączyliśmy do nich toksyczny ładunek, który te komórki niszczy. Działają więc podobnie do kierowanych rakiet” – tłumaczy prof. Marcip.

Wyniki badania są światełkiem w tunelu do stworzenia skutecznych metod leczenia, które spowolnią postęp chorób związanych z wiekiem, a także sam proces starzenia się. Badania mają na celu w szczególności poprawę jakości życia osób, u których zaczynają rozwijać się takie choroby jak Alzheimer, Parkinson, artretyzm, zaćma czy nawet niektóre guzy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.