Przejdź do treści

Terapia egzystencjalna

Terapia egzystencjalna
Terapia egzystencjalna. Ilustracja: Magdalena Pankiewicz | www.magdalenapankiewicz.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wzięła się z filozofii egzystencjalnej. Jej przedstawiciele – pisarz Jean-Paul Sartre, filozofowie Martin Heidegger i Carl Jaspers – utrzymywali, że człowiek jest „skazany na wolność”. Za swoje samodzielne wybory życiowe ponosi całkowitą odpowiedzialność.

Jaka jednak jest cena za tę swobodę? Samotność i pustka. Lęk i „beznadzieja istnienia”. Egzystencjalizm na grunt psychoanalizy przenieśli europejscy psychiatrzy, rozczarowani ortodoksyjną psychoanalizą. Ich zdaniem ta ostatnia, koncentrując się na samym problemie, potrafiła jedynie zaostrzyć stan pacjenta.

Terapia egzystencjalna – główne założenia

Według psychologów egzystencjalnych musimy zaakceptować wszystkie wydarzenia, które się nam przytrafiają. Są one nieodzowne, a naszym zadaniem nie jest walka z nimi, lecz nauka, jak z nimi żyć. W tradycji psychologii egzystencjalnej problemy pacjenta nie są uznawane za dysfunkcję w sferze emocjonalnej – nie są chorobą. Są oceniane raczej jako próba poradzenia sobie z problemami o naturze filozoficznej: pacjent, zmagając się ze smutkiem czy depresją, poszukuje celu i sensu życia.

Terapia egzystencjalna – dla kogo?

Psychoterapia egzystencjalna może pomóc tym, którzy czują się wyobcowani ze świata i otoczenia, nie czują przynależności do wspólnoty, jak społeczeństwo i reszta ludzkości. Nie widzą, by ich życie miało jakąkolwiek wartość, nie czują radości ani satysfakcji ze swoich dokonań. Będzie pomocna także dla osób z zaburzeniami nastroju, które wynikają z trudności czy braku sukcesów w życiu. Podejście to może pomóc również osobom doświadczającym trudności w relacjach z bliskimi lub otoczeniem, w lękach, nerwicach, w sytuacjach kryzysowych w pracy i życiu osobistym. Może też rozwiązać część problemów osób uzależnionych, podejmujących decyzję o abstynencji. Terapia pokaże im drogę do wolności od nałogu i pomoże dostrzec pełnię życiowych możliwości. Terapię egzystencjalną stosuje się także w leczeniu psychoz i schizofrenii.

Pomaga nie tylko w ramach terapii, ale także w edukacji, doradztwie duszpasterskim, profilaktyce i coachingu.

Terapia egzystencjalna – cele i efekty

Celem terapii egzystencjalnej nie jest rozwiązanie problemów czy konfliktów życiowych pacjenta. Od prowadzącego należy spodziewa się bardziej filozoficznego i emocjonalnego oświecenia niż obszernej i autorytatywnej diagnozy. Podczas terapii pacjent uczy się radzić sobie z egzystencjalnym strachem, precyzyjnie formułować i osiągać życiowe cele.

Terapia egzystencjalna – ograniczenia

Ma ograniczone zastosowanie w przypadku klientów o niższym poziomie intelektu i mających trudności z werbalizowaniem myśli. Słabo sprawdza się też u pacjentów przeżywających ciężkie kryzysy, którzy potrzebują konkretnych rozwiązań i wyraźnego ukierunkowania. Nie jest wskazana dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi.

Terapia egzystencjalna bywa krytykowana za jej sztuczną, nieprecyzyjną nomenklaturę. Język tej psychologii jest często poetycki, koturnowy. Pojawia się też zarzut, że psychologowie egzystencjalni stare prawdy ubierają w nową frazeologię, posługując się nowym językiem, opisują znane pojęcia.

Terapia egzystencjalna – metoda

Terapeuta nie bada przeszłości klienta, lecz skupia się na możliwościach, jakie są w jego zasięgu. Przeszłe doświadczenia mogą służyć pacjentowi jako drogowskaz do pokonania trudności i doświadczenia pełni życia. Technika terapeutyczna jest drugorzędna. Terapeuta może „pożyczać” techniki z innych podejść. Diagnoza nie jest istotna – terapeuci egzystencjalni odrzucają obowiązujące klasyfikacje, ponieważ etykietują i izolują dotknięte chorobą osoby.

Terapia egzystencjalna – czas

Analiza egzystencjalna jest najczęściej krótkoterminowa: cykl spotkań obejmuje do 30 godzin. Tzw. osobowa analiza egzystencjalna, jako głębsza forma psychoterapii, zajmuje 50 godzin lub więcej, a w przypadku poważnych zaburzeń osobowości nawet kilka lat.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

Nie wypada? A właśnie że wypada!

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Nadczynność tarczycy – objawy psychiczne, depresja, nerwowość

Test Rorschacha – czym jest? Kiedy się go wykorzystuje?

„Nie można mieć zbyt wysokiego poczucia własnej wartości. Dokładnie tak, jak nie można być zbyt zdrową osobą” – mówi psycholożka, psychoterapeutka Aleksandra Bończewska

Białe małżeństwo – co to? Jakie są przyczyny takiego związku?

Inteligencja emocjonalna – czym jest i jak ją rozwijać?

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

Ustawienia rodzinne Berta Hellingera

Czym są ustawienia Hellingera? Dlaczego wzbudzają kontrowersje?

„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?