Przejdź do treści

„To nie są tylko żylaki na nogach. To nie jest tylko problem estetyczny!” – grzmi 27-letnia Weronika

Nogi kobiety
27-latka apeluje do młodych osób, by nie wstydziły się żylaków i badały je/ fot. Instagram @werkathurnerka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wiele młodych osób je ma, a kojarzone są tylko z osobami starszymi. Wiele młodych osób z tym problemem nie zgłasza się do lekarza. Wstydzą się tego, wypierają i chowają” – podkreśla Weronika Smuczyńska. 27-latka znana w sieci jako „werkathurnerka” pokazała żylaki i zaapelowała, by nie bać się szukać przyczyny ich powstawania.

„To nie są TYLKO żylaki na nogach”

Ryzyko pojawienia się żylaków kończyn dolnych wzrasta wraz z wiekiem. Przede wszystkim z tym schorzeniem zmagają się osoby po 50. roku życia, ale żylaki występują też u młodych dorosłych. Flebolog Łukasz Paluch, znany w sieci jako Doktor Paluch, na swoim profilu na Instagramie za przykład podaje historię 27-letniej Weroniki.

„Mimo młodego wieku i sportowej sylwetki miała bardzo duże żylaki na nogach. Patrząc na tak monstrualnego żylaka, wiele osób może myśleć, że pacjentka zaniedbała problem i nie chciała go wcześniej usunąć. Nie jest to prawdą, ponieważ pacjentka regularnie korzystała z wizyt flebologicznych, a wzrost żylaka nasilił się monstrualnie po ostatniej ciąży” – wyjaśnił specjalista.

Weronika Smuczyńska na co dzień na profilu @werkathurnerka na Instagramie pokazuje, jak wygląda życie z niewydolnością żylną. 27-latka podkreśla, że jedną z konsekwencji tego schorzenia są u niej żylaki na nogach. Jak widzimy na opublikowanym przez nią wideo, są one sporych rozmiarów.

„Temat ważny, ponieważ wiele młodych osób je ma, a kojarzone są tylko z osobami starszymi. Wiele młodych osób z tym problemem nie zgłasza się do lekarza. Wstydzą się tego, wypierają i chowają” – podkreśliła.

Jak dodała, pierwsze żylaki pojawiły się u niej jednak znacznie wcześniej. Kiedy po raz pierwszy zgłosiła się do ich usunięcia miała 21 lat. Podkreśliła, że żaden z lekarzy nie potrafił jej niestety podać przyczyny ich powstawania.

„To, co tu widzicie, było oglądane przez wielu lekarzy specjalistów. Kilka razy spotkałam się z ochoczym zaproszeniem na zabieg. Bo fajne, bo efektowne. Bo to wyzwanie. A czy mogę zrobić zdjęcie? I w sumie to by było na tyle, bo żaden z tych lekarzy nie chciał poszukać PRZYCZYNY takiego stanu” – wyjaśniła.

Wspomniała, że jest pod opieką flebologa, który ją zdiagnozował i zaplanował dalsze leczenie.

„To nie są TYLKO żylaki na nogach. To nie jest TYLKO problem estetyczny! Bez postawienia odpowiedniej diagnozy nie da się zaplanować leczenia” – podsumowała Weronika.

27-latka zwróciła się do internautów z ważnym apelem:

„Bardzo chciałabym, aby łatka żylaków nie była przypinana tylko starszym osobom. Niech świadomość o tym poważnym problemie rośnie. Nie wstydźcie się i ich nie chowajcie! Zapiszcie się do lekarza! Szukajcie przyczyny i walczcie o swoje zdrowie”.

Jaki filtr do opalania dla osoby z żylakami jest najlepszy? Odpowiadają flebolog i dermatolog

Czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych? 

Żylaki kończyn dolnych (ICD-10: I83) definiowane są jako trwale rozszerzone żyły powierzchowne. Przyczyną ich powstawania są uszkodzenia zastawek żylnych i zaburzenia ich działania. W konsekwencji krew wstecznie cofa się z układu głębokiego do powierzchownego, powstaje nadciśnienie żylne i zastój żylny. Zachodzące zmiany prowadzą do poszerzenia żył.

Żylaki stanowią najczęstszą postać przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ, ang. chronic venous disease). Widoczne są jako kręte wybrzuszenia (o średnicy powyżej 4 mm) lub wrzecionowate wydłużenia o kolorze niebieskim, fioletowym lub czerwonym, przez co znacząco odznaczają się od jednolitego koloru skóry. Można je wyczuć palpacyjnie, ponieważ tworzą zgrubienia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.