Żylaki

Do najczęściej diagnozowanych należą żylaki odbytu oraz żylaki kończyn dolnych. Rzadziej obserwuje się żylaki przełyku, macicy oraz powrózka nasiennego. Warto wiedzieć, jak zlikwidować żylaki, kiedy tabletki, maść czy krem na żylaki nie przynoszą efektu.

Żylaki należą do schorzeń cywilizacyjnych, które charakteryzują się nadmiernym rozszerzeniem żył, co może prowadzić do pęknięcia ścianek żył i owrzodzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jak leczyć żylaki w ciąży i po porodzie. A przede wszystkim, jak ich uniknąć. Żylaki stanowią problem nie tylko ze względów estetycznych, mogą prowadzić do powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Aby wybrać najskuteczniejsze sposoby na żylaki, trzeba wiedzieć, co jest ich przyczyną i jakie są ich objawy.

Żylaki odbytu – objawy, stopnie

Żylaki odbytu, zwane powszechnie hemoroidami lub guzkami krwawniczymi, dzielimy na dwie kategorie, tj. żylaki odbytu wewnętrzne oraz zewnętrzne. W zależności od lokalizacji żylaków, choroba hemoroidalna różnie się objawia. Wewnętrzne żylaki odbytu przejawiają się niebolesnym krwawieniem z odbytu. Natomiast zewnętrzne żylaki odbytu dają niewiele objawów, chyba że dojdzie do zakrzepu, wtedy może pojawić się silny ból i obrzęk w okolicy odbytu. Najwięcej problemów sprawiają krwawiące żylaki odbytu, jednak krwawienie zwykle nie jest na tyle silne, aby mogło zagrażać życiu czy prowadzić do anemii. W przypadku wewnętrznych żylaków odbytu wyróżnia się czterostopniową klasyfikację, opartą na stopniu, w jakim hemoroidy wypadają z odbytu.

Żylaki odbytu – przyczyny

Przyczyny rozwoju żylaków odbytu są związane z zaburzeniami w wypróżnianiu się, małą aktywnością fizyczną, podeszłym wiekiem oraz złymi nawykami żywieniowymi. Na ryzyko rozwinięcia żylaków odbytu negatywnie wpływają nadwaga, otyłość, siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia są obciążenia genetyczne.

Żylaki odbytu – leczenie

Na żylaki odbytu zalecane jest leczenie farmakologiczne, zachowawcze lub zabiegowe. Dieta powinna być bogata w błonnik. Należy przyjmować zwiększoną ilość płynów. Dostępne są środki farmakologiczne do stosowania miejscowego, np. czopki, maść lub krem na żylaki odbytu z substancjami o działaniu przeciwświądowym, miejscowo-znieczulającym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Tabletki na żylaki odbytu z diosminą lub hesperydyną uszczelniają ścianki naczyń żylnych, zmniejszają ich przepuszczalność oraz kruchość, a także wspomagają prawidłowy przepływ krwi w naczyniach żylnych.

Spośród metod zabiegowych stosowane są podwiązanie gumką, skleroterapia oraz techniki kauteryzacyjne. Pierwsza metoda polega na założeniu gumki na wewnętrzny żylak odbytu w celu odcięcia dopływu krwi i obumarcia (odpadnięcia) żylaka. Skleroterapia dąży do skurczenia się żylaków na skutek wstrzyknięcia do ich wnętrza środka uszkadzającego śródbłonek naczyń krwionośnych. Prowadzi to do rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Kauteryzacja ma na celu zahamowanie krwawienia z naczyń krwionośnych wskutek przyłożenia czynnika zewnętrznego (np. promieniowania podczerwonego).

Żylaki nóg – objawy

Żylaki na nogach, czy też żylaki na stopach, są częstą przyczyną obrzęków, dolegliwości bólowych oraz uczucia ciężkości nóg. Wśród objawów żylaków kończyn dolnych wymienia się również nocne skurcze łydek, swędzenie skóry w pobliżu żylaków oraz uczucie mrowienia i drętwienia. Pogłębiające się żylaki na łydkach są powodem chromania żylnego (nasilonych dolegliwości bólowych podczas chodzenia) oraz pojawienia się pajączków naczyniowych.

Żylaki nóg – przyczyny

Żylaki kończyn dolnych są wynikiem zwiększonego ciśnienia hydrostatycznego w świetle naczyń żylnych, które jest spowodowane zaburzeniem drożności w powierzchownych naczyniach. Żylaki nóg często są uwarunkowane genetycznie, niemniej jednak siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, zwiększona masa ciała czy przebyta terapia hormonalna są udokumentowanymi czynnikami sprzyjającymi ich rozwojowi.

Żylaki nóg – leczenie

W leczeniu żylaków kończyn dolnych stosuje się podejście farmakologiczne, chirurgiczne oraz zachowawcze. Żel na żylaki zawierający heparynę nie tylko działa przeciwzakrzepowo, ale także zmniejsza obrzęk i stan zapalny. Kiedy ani żel, ani ziołowa maść na żylaki nóg nie pomagają, warto rozważyć podanie leku doustnego. Popularne są tabletki na żylaki zawierające diosminę lub hesperydynę. Leki na żylaki nóg zwykle dostępne są bez recepty.

Najprostsze domowe sposoby na żylaki nóg polegają na gimnastyce nóg, w tym na unoszeniu kończyn dolnych powyżej linii serca. Polecane są także uciskowe podkolanówki, rajstopy oraz pończochy na żylaki, nie tylko jako forma leczenia, ale i profilaktyki. Ćwiczenia na żylaki, w tym masaże kończyn dolnych, również pełnią rolę wspomagającą leczenie. Natomiast spośród zabiegowych metod leczenia stosuje się klasyczny zabieg chirurgiczny, skleroterapię oraz laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych.

Żylaki w ciąży – co na żylaki?

Żylaki w ciąży to problem wielu przyszłych mam. Szacuje się, że dolegliwości związane z żylakami dotykają nawet 40% kobiet w ciąży. Żylaki w ciąży nie powinny być bagatelizowane, gdyż mogą prowadzić do powikłań w postaci zakrzepowego zapalenia żyły. Szczególny nacisk powinno się kłaść na profilaktykę żylaków, zwłaszcza gdy w rodzinie odnotowano przypadki schorzeń żył. Leczenie ma przede wszystkim charakter zachowawczy. Leki na żylaki można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Są to zwykle preparaty pochodzenia roślinnego, podawane miejscowo, np. maść na żylaki z wyciągiem z kasztanowca. Należy zaznaczyć, że kobiety w ciąży rzadko wymagają interwencji chirurgicznej, zwykle żylaki odbytu po porodzie same ustępują.

Zobacz także: Żylaki przełyku

Najnowsze