Przejdź do treści

Miewasz odciśnięte skarpetki na nogach? „To objaw, który jest przez wiele osób bagatelizowany” – alarmuje flebolog

Kwiatki wsadzone za skarpety na nogach kobiety
Odciśnięta skarpetka na nodze może świadczyć o obrzęku/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„U części pacjentów może świadczyć o rozwijaniu się znacznie większego problemu, jakim jest obrzęk” – mówi flebolog o odcisku po skarpetkach powstającym na nogach. Łukasz Paluch wyjaśnia, jakie mogą być powody obrzęku i do jakiego lekarza należy udać się na konsultację.

O czym świadczą odciśnięte skarpetki na nogach?

Ściągasz skarpetki i widzisz wyraźnie odznaczone miejsce na skórze nogi? Jak podkreśla flebolog dr n. med. Łukasz Paluch, to objaw, którego nie należy lekceważyć. Ekspert na swoim profilu na Instagramie opublikował krótkie wideo, w którym wyjaśnił, o czym mogą świadczyć podobne odciski.

„Widoczne odciśnięcie się skarpetek na nogach jest objawem, który jest przez wiele osób bagatelizowany” – tłumaczył.

I dodał, że u wielu osób symptom ten nie jest kojarzony z żadną patologią. Najczęściej świadczy o nieodpowiednim doborze skarpet. Flebolog podkreślił jednak, że u niektórych osób może być spowodowany poważnym schorzeniem.

„U części pacjentów może świadczyć o rozwijaniu się znacznie większego problemu, jakim jest obrzęk. Przyczyn obrzęku może być bardzo wiele, jak choćby niewydolność żylna, zaburzenia hormonalne czy niewydolność serca” – dodał.

Dr Paluch wyjaśnił, że w takiej sytuacji należy zgłosić się na konsultację do flebologa, endokrynologa i ewentualnie kardiologa.

"Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet" - tak o PCS mówi dr Łukasz Paluch

Powody obrzęku nóg

Obrzęki palców rąk czy nóg to sygnał, że w tkankach gromadzi się za dużo płynu. Przyczyny mogą być różne. Jeśli opuchnięcia są symetryczne i obejmują obie kończyny, najczęściej dolne, towarzyszą im duszność, uczucie zmęczenia, szybkie lub nieregularne bicie serca, uporczywy kaszel, powiększenie obwodu brzucha, nagły przybór wagi, mogą być sygnałem zaawansowanej niewydolności serca. Czasami przyczyną powstawania obrzęków jest niewydolność prawej komory serca, która nie będąc w stanie odebrać krwi z całego organizmu, powoduje jej zastój w układzie żylnym, albo choroby układu moczowego i nerek. Z kolei przy niewydolności nerek występuje niedobór białka w organizmie, a ten objawia się obrzękami obejmującymi nie tylko kończyny, ale całe ciało: twarz, powieki, brzuch. Obrzęki pojawiają się również w niedoczynności tarczycy – w wyniku spowolnionego metabolizmu w organizmie gromadzi się woda oraz sód, a my czujemy się jak napompowani.

Nie można jednak zapominać o bardziej prozaicznych przyczynach opuchnięć: kobiety kumulują wodę w organizmie w drugiej fazie cyklu, szczególnie mocno może się to dawać we znaki paniom ze zdiagnozowanym syndromem napięcia przedmiesiączkowego. W takiej sytuacji obrzęki są symetryczne i dotyczą zarówno kończyn dolnych, jak i górnych.

Stopy i kwiatki

Dr Paluch – kim jest?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwuje 125 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.