Przejdź do treści

Tropikalne noce zabiorą nam sen i dobre samopoczucie? Sprawdź, jakie mogą mieć skutki dla twojego zdrowia

Wysokie temperatury, również w nocy, mogą sprawdzić, że trudno będzie nam funkcjonować podczas dnia\ źródło:Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bóle głowy, bóle stawów oraz ogóle pogorszenie samopoczucia – takie dolegliwości mogą wystąpić u wielu z nas. To efekt tzw. tropikalnych nocy, które pojawiają się niemal w całym kraju. Niestety najgorsze jeszcze przed nami.

IMGW ostrzega

Nawet najwięksi amatorzy wysokich temperatur mogą poczuć się zmęczeni. Przez Polskę przetacza się fala upałów. Wydawać by się mogło, że skoro w dzień termometr pokazuje duże wartości, to noce przyniosą nam chłód, a co za tym idzie, wytchnienie i ulgę. Nic bardziej mylnego. Ostatnio mamy bowiem do czynienia z tropikalnymi nocami, które sprawiają, że nie możemy się zregenerować.

Noc tropikalna to taka, w trakcie której temperatura w Europie Środkowej nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie jest to nowe zjawisko, natomiast przed laty bardzo rzadko spotykane. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w Warszawie w latach 1951-2010 było ich siedemnaście.

Takie noce są dużym obciążeniem dla organizmu i utrudniają funkcjonowanie. W dzień będziemy nie tylko niewyspani, ale także rozdrażnieni. Możemy cierpieć na bóle głowy oraz stawów. Trudniej będzie nam się skoncentrować w pracy.

„Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, zregenerować się”- tłumaczy Grzegorz Walijewski, meteorolog i rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w rozmowie z PAP.

W weekend upały zelżą i przyniosą nam ulgę. Wtedy też będziemy mogli pożegnać się z tropikalnymi nocami.

Tropikalna noc. Jak zadbać o dobry sen?

Na kilka godzin przed pójściem spać należy zjeść lekki posiłek, np. warzywa. Pamiętajmy, żeby nie obciążać i tak już zmęczonego upałami organizmu trawieniem ciężkich i tłustych potraw. Dbajmy też o nawodnienie. Najpóźniej na 2-4 godziny przed snem wypijmy większe ilości wody. Przed pójściem spać trzeba też przewietrzyć sypialnię. Najlepiej pozostawić otwarte okno na całą noc. Przed położeniem się spać, weźmy letni prysznic. Możemy spać nago lub w pidżamie wykonanej np. z satyny. Ten materiał zapewni nam wygodę i komfort.

Jeśli będziemy korzystać z wentylatora, pamiętajmy, żeby skierować go na ścianę: to sprawi, że strumień powietrza będzie się od niej odbijał i schładzał całe pomieszczenie.

 

źródło: TwojaPogoda.pl, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.