3 min.
„’Ucho pływaka’ to rodzaj zapalenia, któremu sprzyjają wakacyjne, wodne szaleństwa” – ostrzega pediatra Ewa Miśko-Wąsowska

"'Ucho pływaka' to rodzaj zapalenia, któremu sprzyjają wakacyjne, wodne szaleństwa" - ostrzega pediatra Ewa Miśko-Wąsowska/ iStock
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
„W tym przypadku stan zapalny dotyczy skóry przewodu słuchowego, czyli ucha zewnętrznego, powodują go bakterie” – wyjaśnia rozwój infekcji zwanej „uchem pływaka” na sowim profilu na Instagramie pediatra Ewa Miśko-Wąsowska. Ekspertka tłumaczy, czym objawia się to schorzenie oraz radzi, jak sobie z nim poradzić.
Spis treści
„Ucho pływaka” – kiedy powstaje?
Infekcja ucha zewnętrznego, czyli inaczej „ucho pływaka„, najczęściej dotyka osoby, które lubią korzystać z basenu lub innych wodnych akwenów. Jeśli po pływaniu w uchu pozostanie wilgoć i woda, może rozwinąć się stan zapalny, ponieważ jest to środowisko sprzyjające rozmnażaniu się bakterii i grzybów. Problem ten wzięła na tapet pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.
„’Ucho pływaka’ to rodzaj zapalenia ucha, któremu sprzyja wilgoć i ciepło, zatem w sam raz wakacyjne, wodne szaleństwa. W tym przypadku stan zapalny dotyczy skóry przewodu słuchowego, czyli ucha zewnętrznego, powodują go bakterie” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie.
Ekspertka dodaje także, że infekcji sprzyjają również pocenie się, zalegająca woskowina, miejscowe urazy powstające podczas nieodpowiedniego czyszczenia uszu (np. „patyczkami” z watką), alergie. Niekiedy powodem zakażenia może być też efekt nadużywania słuchawek dousznych czy aparatu słuchowego.
Jak się objawia „ucho pływaka”?
W jaki sposób objawia się „ucho pływaka”? Specjalistka wymienia:
- ostry ból ucha (wyjątkowo bolesny jest zwłaszcza dotyk w okolicę małżowiny usznej);
- uczucie pełności, przytkania w uchu.
Może towarzyszyć:
- osłabienie słuchu,
- wyciek wydzieliny z ucha,
- nieznacznego stopnia gorączka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak leczyć „ucho pływaka”?
Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może być powodem powikłań a nawet operacji, dlatego warto zareagować już przy pierwszych objawach. Jak wyjaśnia Miśko-Wąsowska, w leczeniu stosuje się krople z antybiotykiem i czasami z dodatkiem sterydów. Konieczna jest w tym celu wizyta u otolaryngologa, który zbada ucho wziernikiem i dermatologa, który pobierze wymaz, by wskazać przyczynę zakażenia i dobrać właściwe leczenie. Pomocne mogą być także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w kroplach.
Ważne jest także, by zapobiegać zapaleniu, zanim do niego dojdzie. W jaki sposób można się zabezpieczyć przed „uchem pływaka”? Pediatra wymienia:
- jeżeli w uchu zalega woskowina, wskazana jest konsultacja laryngologiczna, aby bezpiecznie ją usunąć;
- suszenie uszu suszarką;
- stosowanie przed kąpielą i po, a także na noc specjalnych kropli zakwaszających (warto uwzględnić je w apteczce wakacyjnej),
- unikanie urazów przewodu słuchowego (nie stosujemy popularnych patyczków do czyszczenia uszu),
- jeżeli trenujesz pływanie, można stosować specjalne zatyczki do uszu.
Ewa Miśko-Wąsowska
Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalizację z pediatrii uzyskała w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM, gdzie przez kilka lat pracowała na stanowisku rezydenta. W tym okresie była sekretarzem specjalistycznego czasopisma „Pediatria Współczesna” i brała udział w badaniach naukowych prowadzonych w Klinice.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022