Przejdź do treści

Ucho pływaka i inne problemy ucha zewnętrznego. Poznaj ich przyczyny i objawy

otolaryngolog
Ucho pływaka i inne problemy ucha zewnętrznego. Poznaj ich przyczyny i objawy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego, inaczej ucho pływaka, może być powodem powikłań a nawet operacji. Ucho zewnętrzne cierpi także z powodu alergii i niewłaściwej pielęgnacji.

Infekcja ucha zewnętrznego szczególnie  lubi utrudniać życie osobom korzystającym z basenu. Jeśli po pływaniu w uchu pozostanie wilgoć i woda, nietrudno o stan zapalny, bo takie środowisko sprzyja rozmnażaniu się bakterii i grzybów.

Stany zapalne ucha zewnętrznego są także efektem innych naszych zaniedbań. Należą do nich: nieprawidłowe osuszanie uszu po kąpieli i samodzielne usuwanie woskowiny.

Ucho pływaka (zapalenie ucha zewnętrznego) – wilgotne przyczyny infekcji

Ucho pływaka  dopada przede wszystkim tych, którzy trenują pływanie, choć przyczyn tzw. mokrego ucha może być więcej. To niekiedy efekt nadużywania słuchawek dousznych czy aparatu słuchowego. Wbrew pozorom, infekcje ucha zewnętrznego występują nie tylko w chłodnych porach roku. Grzyby i bakterie atakują też uszy osób, które latem kąpią się w brudnych zbiornikach. Nie jest również obce wracającym z tropików czy lubiącym przebywać w saunie.

 

hałas

Namnażające się pod wpływem wilgoci bakterie doskonale czują się w pozostawionych w przewodach słuchowych resztkach wody. Dlatego bardzo ważne jest właściwe osuszanie uszu po kąpieli. Kiedy robimy to niestarannie, warunki do rozwoju infekcji są idealne.

Zapalenie ucha zewnętrznego – patyczkom higienicznym mówimy NIE

Przyczyną ucha pływaka może być też woskowina, którą próbujemy czyścić przy pomocy krytykowanych przez lekarzy patyczków higienicznych. Zamiast wydobywać jej nadmiar, niejednokrotnie wpychamy ją głębiej, powiększając tylko problem i narażając się na zakażenie ucho środkowe.

Lekarze zwracają uwagę, że używane przez nas patyczki higieniczne mogą dodatkowo podrażniać naskórek przewodu słuchowego a wpychane zbyt głęboko, uszkodzić błonę bębenkową. Drażnienie ucha patyczkiem wręcz wzmaga produkcję woskowiny, zwiększa jej wysychanie, podatność na zranienia i łuszczenie skóry przewodu słuchowego.

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Zapalenie ucha zewnętrznego – silna reakcja na alergeny

Zapalenie ucha zewnętrznego może być także efektem problemu o charakterze alergicznym. Reakcja delikatnego naskórka na działanie alergenu może objawiać się dokuczliwym swędzeniem i obrzękiem. Niejednokrotnie podczas prób podrapania bolących miejsc dochodzi do przerwania tkanki i zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.

W przypadku skłonności do alergii w obrębie nosa czy krtani wystąpienie objawów alergicznych ze strony uszu jest pewne. Także same uszy mogą reagować uczuleniem na kosmetyki do kąpieli, nowe kremy, krople do uszu.  Reakcja alergiczna może także wystąpić z powodu słuchawek do uszu, roztoczy, pierza w poduszce albo wełnianej czapki.

Lauren Ridloff i Barry Keoghan

Ucho pływaka (zapalenie ucha zewnętrznego) – objawy infekcji

W przypadku zakażenia ucho zewnętrzne staje się obrzęknięte i zaczerwienione. Rozwijające się na podrażnionym naskórku grzyby i bakterie powodują swędzenie.  Z powodu obrzęku przewodów słuchowych chory ma zaburzenia słuchu a uszy bolą, szczególnie podczas jedzenia i picia. Można mieć też wrażenie zatkania i wycieku z ucha wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Wielu chorych ma gorączkę.

Ucho pływaka (zapalenie ucha zewnętrznego) – leczenie

Zapalenie ucha zewnętrznego trzeba bezwzględnie leczyć, ponieważ powikłania mogą obejmować także chrząstki, kości i nerwy, a w skrajnym przypadku spowodować niedowłady albo porażenia nerwu twarzowego.

otolaryngolog - lekarz bada nos kobiety

Konieczna jest wizyta u otolaryngologa, który zbada ucho wziernikiem i dermatologa, który pobierze wymaz, by wskazać przyczynę zakażenia i dobrać właściwe leczenie. Jeśli przyczyną infekcji będzie bakteria, konieczne będą krople  z zawartością antybiotyku. Pomocne mogą być także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w kroplach.

W przypadku zakażenia grzybami skuteczne będzie mechaniczne oczyszczanie przewodu słuchowego zewnętrznego przez lekarza i leki przeciwgrzybicze. Warto wykonać wcześniej mykogram, by je dobrać jak najskuteczniej.

Ucho pływaka może ustąpić, ale ma, niestety, tendencję do nawrotów. Dlatego bardzo ważne jest, by po wyleczeniu uszu zadbać o ich prawidłową higienę, dobrze osuszać  i unikać przeciągów. Osoby korzystające z pływalni i nurkujące powinny stosować zatyczki do uszu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.