Przejdź do treści

Perlak ucha – czy jest niebezpieczny? Przyczyny i objawy guza w uchu środkowym

Kobieta cierpiąca na perlaka trzyma się za ucho
Fot. Monthira / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Perlak ucha może skutkować znacznym niedosłuchem, a nawet głuchotą. Przyczyną jest między innymi uszkodzenie błony bębenkowej. Operacja to niezbędny element leczenia. Dzięki niej można zapobiec powikłaniom.

Perlak ucha to zmiana pojawiająca się wyłącznie w uchu środkowym. Trudno dokładnie określić przyczyny perlaka ucha. Zdarza się, że perlak jest już obecny przy urodzeniu, rozwija się jako powikłanie perforacji błony bębenkowe lub w innych sytuacjach klinicznych. Może pojawić się także u dorosłych. Głównym objawem jest upośledzenie słuchu. Konieczne jest  chirurgiczne usunięcie zmiany. Nie ma innej metody leczenia. Objawy obejmują wypływanie ropnej wydzieliny z kanału słuchowego.

Co to jest perlak w uchu?

Perlak ucha to guz zlokalizowany w uchu środkowym. Jak sama nazwa wskazuje ma kolor perlisty i kulisty kształt. Czy perlak to nowotwór? Nowotwór to zmiana wynikająca z nieprawidłowego podziału komórek. Perlaka nie można określić nowotworem, gdyż jest zbudowany z komórek nabłonkowych prawidłowych, lecz zlokalizowanych niewłaściwie. Przyczyny powstawania perlaka ucha nie zostały do końca poznane. Wyróżnia się jednak sytuacje sprzyjające ich pojawieniu się. To przede wszystkim wady twarzoczaszki, urazy, uszkodzenia błony bębenkowej. Bardzo często chorzy z perlakiem przyznają się, że do uszkodzenia błony bębenkowej doszło na skutek czyszczenia ucha środkowego patyczkiem higienicznym, co oczywiście jest bezwzględnie zabronione. Perlak lub uszkodzenie błony bębenkowej może być również jatrogenne podczas zabiegów laryngologicznych. Perlak powoduje perlakowate zapalenie ucha środkowego.

zatkane uszy - kobieta zatyka uszy palcami

Objawy perlaka ucha

Perlak w uchu to kulisty, perłowy twór stale powiększający się, lecz ten rozrost następuje bardzo powoli. Stopniowo, wraz z powiększaniem się zmiany, dochodzi do pojawienia się objawów klinicznych. Powiększający się perlak wypełnia ucho środkowe i stopniowo upośledza słuch, doprowadzając nawet do znacznego niedosłuchu czy głuchoty. Kolejnym objawem jest wydzielina z ucha, najczęściej o charakterze ropnym. Może mieć ona różny charakter i zmieniać się wraz z biegiem czasu. Zdarzają się również inne symptomy jak bóle i zawroty głowy, szumy uszne, uczucie rozpierania w uchu, wrażenie obecności ciała obcego, gniecenie w uchu.

Diagnostyka perlaka

Objawy perlaka stanowią  podstawę rozpoznania. Diagnostykę przeprowadza otolaryngolog począwszy od oceny objawów klinicznych, przez wywiad lekarski, na badaniu laryngologicznym kończąc.  Podstawowym badaniem w diagnostyce perlaka jest otoskopia, czyli wziernikowanie ucha. Wykonać można również inne badania diagnostyczne, na przykład tomografię komputerową głowy. Pozwala ona na dokładną ocenę rozmiarów perlaka. Jeśli guz się rozrasta, może uszkodzić okoliczne tkanki. Tomografia komputerowa pozwala na wykluczenie tego typu uszkodzeń.

Zobacz także

Operacja perlaka jako metoda leczenia

Jedyną skuteczną formą leczenia perlaka jest operacja. Stosowanie leków obejmuje przede wszystkim miejscowe leczenie stanu zapalnego ucha, ponieważ nie ma żadnych środków farmakologicznych, które pozwoliłyby na nieoperacyjne pozbycie się perlaka. Operacja ma różny zakres. Czasem obejmuje jedynie perlaka, inny razem konieczne jest rozszerzenie zabiegu w przypadku uszkodzenia przez perlaka struktur sąsiadujących. Operację wykonuje się nieraz dwuetapowo. Leczy się również niedosłuch będącego powikłaniem perlaka.

Perlak w uchu – czy jest niebezpieczny?

Perlak to nie jest rak ani nowotwór. Jednak perlak może być groźny ze względu na powikłania, jakie powoduje. Już sam niedosłuch czy nawet głuchota to poważne powikłanie. Im dłużej perlak istnieje, tym bardziej się rozrasta, uszkadzając sąsiadujące struktury począwszy od kosteczek słuchowych. Perlak jest przyczyną stanu zapalnego w uchu środkowym, który również może rozszerzyć się na sąsiadujące struktury. Istnieje więc ryzyko zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych, zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej, a nawet porażenia nerwu twarzowego. Nie wolno więc zwlekać z wizytą u laryngologa. Czasami zdarza się, że perlak zaczyna obejmować tkanki sąsiadujące i otolaryngolog przy operacji nie jest w stanie wyciąć guza w całości, co niestety istotnie zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Im mniej perlaka daje się usunąć, tym większe ryzyko nawrotu guza. Konieczne są więc regularne wizyty u lekarza.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”