Przejdź do treści

Wentworth Miller, gwiazdor „Skazanego na śmierć”, wyznał, że ma autyzm. „Ma to kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem”

Wentworth Miller
Wentworth Miller, gwiazdor "Skazany na śmierć", wyznał, że ma autyzm/ Photo by Mark Schafer/CBS via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wentworth Miller, znany z roli Michaela Scofielda z filmu „Skazany na śmierć” ogłosił, że jest osobą z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. 49-letni gwiazdor diagnozę otrzymał rok temu. Teraz ma w planach poszerzać świadomość społeczeństwa na temat autyzmu. „To nie jest coś, co chciałbym zmienić” – napisał. 

Wentworth Miller jest osobą z autyzmem

Wentworth Miller, który stał się ulubieńcem widzów dzięki roli w hitowym filmie „Skazany na śmierć”, ujawnił za pomocą mediów społecznościowych informację o tym, że w zeszłym roku zdiagnozowano u niego autyzm. Aktor opublikował na swoim profilu na Instagramie biały kwadrat i napisał: Jak wszystkim, życie w kwarantannie odebrało mi pewne rzeczy. Ale w ciszy/izolacji znalazłem też nieoczekiwane prezenty”. Swoją diagnozę autyzmu nazwał też „darem” i podziękował tym, którzy wspierali go podczas jego podróży.

„To nie jest coś, co chciałbym zmienić. Nie. Zrozumiałem natychmiast, że bycie autystą ma kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem. Do wszystkiego, co osiągnąłem/powiedziałem… Chcę również powiedzieć wielu, wielu osobom, którzy świadomie lub nieświadomie dali mi tę dodatkową odrobinę łaski i przestrzeni przez lata, że dzięki temu pozwoliły mi poruszać się po świecie w sposób, który sprawił dla mnie sens, nawet jeśli dla nich nie miało to sensu. Dziękuję” – wyjaśnił.

autyzm rozwija się w życiu płodowym

„Nie wiem wystarczająco dużo o autyzmie”

49-letni aktor zaznaczył, że nie wie zbyt dużo na temat autyzmu. Będzie jednak działać, by poszerzyć społeczną wiedzę na temat tego zaburzenia. Skrytykował również proces diagnostyczny dla dorosłych, nazywając go „długim, wadliwym i wymagającym aktualizacji”. Dodał, że teraz na nowo musi spojrzeć na 5 dekad swojego życia i doświadczeń. 

Jestem mężczyzną w średnim wieku. Nie pięciolatkiem. Nie wiem wystarczająco dużo o autyzmie. W tej chwili moją pracą będzie poszerzenie znajomości tematu. Ponowne przeanalizowanie pięciu dekad życia za pomocą nowego spojrzenia. Nie chcę ryzykować, że nagle stanę się głośnym, niedoinformowanym głosem w społeczności, która była historycznie omawiana. Nie chcę wyrządzić dodatkowej krzywdy. Tylko po to, by podnieść rękę i powiedzieć: „Jestem tutaj i byłem, nie zdając sobie z tego sprawy” – podsumował.

To nie pierwszy raz, kiedy Miller opowiada o swoim zdrowiu. W 2013 roku otwarcie mówił o swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym i o tym, jak próbował popełnić samobójstwo jako nastolatek.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Wentworth Miller (@wentworthmiller)

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu. Często dla określenia tego schorzenia używa się terminu autyzm dziecięcy, ale pamiętać należy, że nie odnosi się on tylko do dzieci, ale do okresu życia, w którym zaobserwowano jego pierwsze objawy – najczęściej pojawiają się one u dzieci do trzeciego roku życia. Błędne jednak jest przekonanie, jakoby autyzm dotyczył jedynie wieku dziecięcego – jest to zaburzenie trwające całe życie dotkniętego nim człowieka.

Objawy autyzmu mogą obejmować:

 • autystyczną izolację,
 • przymus stałości otoczenia,
 • niezdolność do interakcji społecznych,
 • stereotypowe, powtarzające się czynności,
 • zaburzenia mowy (echolalia – powtarzanie fragmentów właśnie zasłyszanych wypowiedzi, odwracanie zaimków)
 • całkowity brak mowy,
 • czasami łatwość zapamiętywania, także w kontekście liczb oraz dat;
 • uwielbienie schematów oraz rutyny i procedur;
 • koncentracja na wąskiej dziedzinie wiedzy;
 • brak elastyczności i spontaniczności;
 • problemy z empatią i dopasowaniem się do norm społecznych.

Zaburzenie to jest definiowane jako problem rozwojowy, jednak w żadnym wypadku nie można utożsamiać go z chorobą psychiczną. Dobrze zaznaczyć, że wciąż najczęściej mówi się o objawach ze spektrum autyzmu w starej nomenklaturze, rozdzielając zaburzenie na autyzm typowy, atypowy oraz zespół Aspergera (od czego specjaliści powoli odchodzą).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.