Przejdź do treści

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

Kobieta
WHO alarmuje: Do 2030 r. depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie/ Pexels, fot. Jenny Uhling
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że chorych na depresję drastycznie przybywa z każdym rokiem. Jak alarmuje, do 2030 r. będzie to najczęściej diagnozowana choroba wśród całej populacji. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce przez ostatnie dziesięć lat sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła niemal o 60 proc.

Do 2030 r. depresja najczęściej występującą chorobą na świecie

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego i zwraca uwagę na to, jak poważną chorobą jest depresja. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), z chorobą tą zmaga się 280 mln ludzi na świecie, czyli ok. 3,8 proc. populacji. Depresja może dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku, płci czy statusu danej osoby. WHO informuje, że choruje na nią 5 proc. dorosłych i 5,7 proc. osób po 60 r.ż. Coraz częściej z kryzysem psychicznym mierzą się również dzieci i nastolatki. Depresja jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi w wieku 15-29 lat, którzy z powodu choroby odbierają sobie życie.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, któremu towarzyszy stały spadek nastroju. Chorym świat rozpada się na kawałki. Nie potrafią go poukładać i żyć tak jak inni, zdrowi ludzie. Nic ich nie cieszy, stale się czegoś boją lub wręcz nic nie czują. Osoba chorująca na depresję ma zaniżoną samoocenę i czuje się niepotrzebna. Według danych WHO depresja była drugą najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie w 2020 r. Jak ostrzega organizacja, do 2030 r. będzie najczęściej występującym schorzeniem w każdej grupie wiekowej.

Depresja coraz częściej dotyka najmłodszych

Warto pamiętać, że początki depresji mogą być ledwie zauważalne i łączone ze stresem, szybkim tempem życia czy smutnym wydarzeniem. Najczęściej bliscy chorego dostrzegają, że coś dzieje się z nim nie tak, dopiero wtedy, kiedy pojawia się silna depresja. Symptomy depresji z czasem mogą nasilić do tego stopnia, że chory będzie próbował popełnić samobójstwo. WHO ocenia, że każdego roku ponad 700 tys. osób na całym świecie odbiera sobie życie. Niepokoi w szczególności drastyczny wzrost prób samobójczych wśród nieletnich. Jak wynika z raportu Fundacji GrowSpace, w 2022 r. w Polsce próbę taką podjęło 2031 dzieci i młodzieży. Śmiercią zakończyło się 150 z nich.

Dane te pokazują niechlubny rekord (…) W stosunku do danych z 2020 roku (niewiele ponad 800 prób) to wzrost o 150 procent” – mówił w styczniu br. Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Według danych najmłodsze osoby targające się na swoje życie miały od 7 do 12 lat. Z kliniczną depresją jednak zmagają się także młodsze dzieci. Zgodnie z danymi Forum Przeciw Depresji w ubiegłym roku w naszym kraju cierpiało na tę chorobę 1 proc. dzieci przedszkolnych powyżej drugiego i trzeciego roku życia. W grupie w wieku 6-12 lat depresję zdiagnozowano u 2 proc. dzieci, a w przypadku starszych nastolatków – u 20 proc. z nich.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2021 r. refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło 1,5 mln osób. Był to wzrost o 59 proc. w porównaniu do 2013 r. Fundusz podał również, że w ubiegłym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako chorobą główną lub współistniejącą. Problem depresji może dotykać jednak znacznie szerszej grupy osób. Wielu chorych doświadczających kryzysu psychicznego nie korzysta z pomocy specjalistów. Niektórzy nie łączą również depresji ze swoimi objawami, zrzucając wszelkie symptomy na stres lub leczą się prywatnie.

Źródło: PAP


Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: