Wirus z Ameryki Południowej dotarł do Europy. Można się nim zarazić przez kontakt z meszkami
Już 19 przypadków zakażenia pochodzącym z Amazonii wirusem Oropouche odnotowano w Europie. Chorzy pochodzą z Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydało komunikat.
Wirus Oropouche w Europie
W ostatnich miesiącach Europa zaczęła borykać się z coraz większą liczbą zakażeń pochodzącym z Amazonii wirusem Oropouche, który dotychczas był znany głównie w krajach tropikalnych, takich jak Brazylia czy Peru. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w czerwcu i lipcu udokumentowano 19 przypadków. Jak podano, 12 zakażeń dotyczy mieszkańców Hiszpanii, pięciu Włoch i dwóch Niemiec. 18 osób spośród chorych podróżowało wcześniej na Kubę, a jedna odwiedziła Brazylię.
Wirus Oropouche (OROV) należy do rodziny Orthobunyaviridae i jest przenoszony przez występujące powszechnie w obu Amerykach meszki z gatunku Culicoides paraensis i niektóre gatunki komarów. Wirus uważany jest za istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie w 2005 r. odnotowano ponad pół miliona zakażeń. W krajach europejskich do tej pory informowano o zakażeniach głównie wśród osób powracających z podróży do Ameryki Południowej czy na Karaiby. Istnieje jednak ryzyko, że globalne ocieplenie, wzmożony ruch turystyczny oraz zmiany w ekosystemach mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusów tropikalnych na nowe obszary.
„Ryzyko zakażenia wirusem OROV u obywateli podróżujących do lub zamieszkujących na obszarach epidemicznych w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach jest obecnie oceniane jako umiarkowane” – przekazało w oficjalnym komunikacie Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Objawy zakażenia Oropouche
Objawy zakażenia wirusem Oropouche zazwyczaj pojawiają się po okresie inkubacji trwającym od czterech do ośmiu dni po ukąszeniu zakażonego owada. Zakażenie objawia się chorobą zwaną gorączką Oropouche. Do najczęstszych objawów należą:
- gorączka – często jest to pierwszy i najbardziej widoczny objaw, który może trwać kilka dni,
- bóle głowy – zwykle silne, pulsujące, trudne do złagodzenia,
- bóle mięśni i stawów – podobne do objawów grypy,
- zawroty głowy,
- zmęczenie – może utrzymywać się nawet po ustąpieniu choroby,
- ból za oczami – uczucie ucisku lub bólu w okolicy oczu,
- wysypka – u niektórych pacjentów może pojawić się czerwona, plamista wysypka, która obejmuje tułów i kończyny,
- nudności i wymioty – objawy te są mniej powszechne.
W większości przypadków choroba ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie po około tygodniu. U niektórych pacjentów mogą wystąpić jednak powikłania neurologiczne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie nerwu wzrokowego czy zespół Guillaina-Barrego, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej.
„Środki ochrony osobistej w celu zmniejszenia ryzyka ukąszeń to przede wszystkim: stosowanie środków odstraszających owady, noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami oraz stosowanie moskitier nasączonych insektycydem podczas odpoczynku” — informuje ECDC w swoim komunikacie.
Obecnie nie istnieje specyficzne leczenie przeciwwirusowe dla zakażenia wirusem Oropouche. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów, takich jak gorączka i ból, oraz zapewnieniu odpowiedniej opieki pacjentom z cięższymi objawami.
Polecamy
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Ani woda, ani jedzenie nie były powodem zatrucia turystów w Tatrach. Sanepid ujawnił oficjalną przyczynę
Demi Moore zmagała się z półpaścem. „Schudłam jakieś 9 kilogramów” – przyznaje aktorka
Kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z refundowanych szczepień na krztusiec. To część ważnego pakietu
się ten artykuł?