3 min.
Władze Austrii wprowadziły lockdown dla osób, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19

Władze Austrii wprowadziły lockdown dla osób, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19 / fot. Akos Stiller, Getty Images
Austria zdecydowała się na bardzo poważne konsekwencje dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Właśnie wszedł w życie przepis, zgodnie z którym obowiązuje je ogólnokrajowy lockdown. Wynika to z coraz bardziej pogarszającej się sytuacji pandemicznej. „Trzeba podejmować odważne i zdeterminowane działania” – podkreśla minister zdrowia Austrii Wolfgang Mueckstein.
Lockdown dla niezaszczepionych
Do tej pory w niektórych krajach znane były już przepisy mówiące o tym, że osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 nie mogą wejść do restauracji, kina czy teatru. Austria idzie jednak o krok dalej. Rozporządzenie, które obowiązuje od nocy z 14 na 15 listopada, zakazuje mieszkańcom, którzy nie przyjęli szczepionki, wychodzenia z domów i mieszkań.
Przepis dotyczy wszystkich osób powyżej 12. roku życia, które nie okażą świadectwa szczepienia albo zaświadczenia o przebytej w ciągu ostatnich 180 dni infekcji . Według szacunków Agencji AP może być to nawet ok. 2 mln osób.
„Trzeba podejmować odważne i zdeterminowane działania. Lockdown jest środkiem natychmiastowym. Ale jeśli tempo zachorowań się utrzyma, konieczne będzie podejmowanie kolejnych środków, także lokalnie” – podkreśla minister zdrowia Austrii Wolfgang Mueckstein.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Drastyczny środek”
Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg wprowadzenie nowego rozporządzenia uzasadnia tym, że „liczba nowych infekcji jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej”. Przyznał, że jest to „drastyczny środek”, ale zastrzegł, że w razie potrzeby przepis można zmienić.
Na razie od zakazu obowiązuje tylko kilka wyjątków. Wyjście z domu przez osoby niezaszczepione bądź takie, które nie przeszły ostatnio COVID-19 jest dozwolone w przypadku:
- wizyty w punkcie szczepień, wizyty u lekarza i ośrodkach zdrowia;
- uczęszczanie na zajęcia w szkole albo na uniwersytecie;
- zaspokajania „swoich podstawowych potrzeb religijnych” w miejscach kultu.
Koronawirus w Austrii
Lockdown dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 to już kolejne obostrzenie, którym są objęte osoby bez szczepionki. Przepis, który wszedł w życie 8 listopada, sprawił, że takie osoby praktycznie zostały już wyłączone z miejsc publicznych. Wynika z niego, że do kina, teatru, na koncerty, do fryzjer, do studia fitness czy na imprezy sportowe można chodzić tylko i wyłącznie po przyjęciu szczepionki.
Choć więc może niezaszczepieni Austriacy dostali już „przedsmak” lockdownu, to nowy przepis dla wielu z nich jest trudny do zaakceptowania. Władze Austrii nie planują wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Możliwe jednak, że taki nakaz zostanie wprowadzony dla medyków.
Ostatniej doby w Austrii odnotowano 11 552 przypadków zarażeń koronawirusem i 11 zgonów z powodu COVID-19. Od połowy października, kiedy zakażeń wirusem SARS-CoV-2 było ok. 2 tys. dziennie, liczba ta zaczęła gwałtownie rosnąć. W sumie w tym liczącym ok. 9 mln mieszkańców kraju jest już 960 tys. zarażeń koronawirusem i 11 706 zgonów.
Źródło: PAP/ RMF24
Zobacz także

Lek. Bartosz Fiałek: Osoby niezaszczepione z wyboru przeciwko COVID-19 powinny zapłacić za leczenie molnupiravirem

„Panika sznyclowa” i długie kolejki do szczepień. Powód? Nowe obostrzenia sanitarne w Austrii

Włochy: Prawie cztery tysiące lekarzy i pielęgniarek zawieszonych z powodu niezaszczepienia się przeciw COVID-19
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023