Przejdź do treści

Władze Austrii wprowadziły lockdown dla osób, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19

Władze Austrii wprowadziły lockdown dla osób, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19
Władze Austrii wprowadziły lockdown dla osób, które się nie zaszczepiły przeciw COVID-19 / fot. Akos Stiller, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Austria zdecydowała się na bardzo poważne konsekwencje dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19. Właśnie wszedł w życie przepis, zgodnie z którym obowiązuje je ogólnokrajowy lockdown. Wynika to z coraz bardziej pogarszającej się sytuacji pandemicznej. „Trzeba podejmować odważne i zdeterminowane działania” – podkreśla minister zdrowia Austrii Wolfgang Mueckstein.

Lockdown dla niezaszczepionych

Do tej pory w niektórych krajach znane były już przepisy mówiące o tym, że osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 nie mogą wejść do restauracji, kina czy teatru. Austria idzie jednak o krok dalej. Rozporządzenie, które obowiązuje od nocy z 14 na 15 listopada, zakazuje mieszkańcom, którzy nie przyjęli szczepionki, wychodzenia z domów i mieszkań.

Przepis dotyczy wszystkich osób powyżej 12. roku życia, które nie okażą świadectwa szczepienia albo zaświadczenia o przebytej w ciągu ostatnich 180 dni infekcji . Według szacunków Agencji AP może być to nawet ok. 2 mln osób.

„Trzeba podejmować odważne i zdeterminowane działania. Lockdown jest środkiem natychmiastowym. Ale jeśli tempo zachorowań się utrzyma, konieczne będzie podejmowanie kolejnych środków, także lokalnie” – podkreśla minister zdrowia Austrii Wolfgang Mueckstein.

„Drastyczny środek”

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg wprowadzenie nowego rozporządzenia uzasadnia tym, że „liczba nowych infekcji jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej”. Przyznał, że jest to „drastyczny środek”, ale zastrzegł, że w razie potrzeby przepis można zmienić.

Na razie od zakazu obowiązuje tylko kilka wyjątków. Wyjście z domu przez osoby niezaszczepione bądź takie, które nie przeszły ostatnio COVID-19 jest dozwolone w przypadku:

  • wizyty w punkcie szczepień, wizyty u lekarza i ośrodkach zdrowia;
  • uczęszczanie na zajęcia w szkole albo na uniwersytecie;
  • zaspokajania „swoich podstawowych potrzeb religijnych” w miejscach kultu.

Koronawirus w Austrii

Lockdown dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 to już kolejne obostrzenie, którym są objęte osoby bez szczepionki. Przepis, który wszedł w życie 8 listopada, sprawił, że takie osoby praktycznie zostały już wyłączone z miejsc publicznych. Wynika z niego, że do kina, teatru, na koncerty, do fryzjer, do studia fitness czy na imprezy sportowe można chodzić tylko i wyłącznie po przyjęciu szczepionki.

Choć więc może niezaszczepieni Austriacy dostali już „przedsmak” lockdownu, to nowy przepis dla wielu z nich jest trudny do zaakceptowania. Władze Austrii nie planują wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Możliwe jednak, że taki nakaz zostanie wprowadzony dla medyków.

Ostatniej doby w Austrii odnotowano 11 552 przypadków zarażeń koronawirusem i 11 zgonów z powodu COVID-19. Od połowy października, kiedy zakażeń wirusem SARS-CoV-2 było ok. 2 tys. dziennie, liczba ta zaczęła gwałtownie rosnąć. W sumie w tym liczącym ok. 9 mln mieszkańców kraju jest już 960 tys. zarażeń koronawirusem i 11 706 zgonów.

 

Źródło: PAP/ RMF24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.