Włochy: Prawie cztery tysiące lekarzy i pielęgniarek zawieszonych z powodu niezaszczepienia się przeciw COVID-19
2,2 tys. lekarzy i 3,8 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy zawieszono w ich obowiązkach – ogłosiły izby tych grup zawodowych. To skutek nowych zasad włoskiego rządu.
Zawieszenie obowiązków
Jak podaje Krajowa Federacja Izb Lekarskich, łącznie zawieszono 2178 lekarzy. Dotychczas po tej decyzji zaszczepiło się 522 z nich, czyli prawie co czwarty.
Obecnie liczba zawieszonych lekarzy wynosi ponad 1650.
„Zawiadomienie o zawieszeniu okazuje się skutecznym bodźcem skłaniającym do zaszczepienia” – powiedział prezes federacji Filippo Anelli.
Zdaniem prezesa federacji, do której należy 468 tys. lekarzy, zaszczepienie się jest obowiązkiem etycznym lekarza.
„Przypominamy po raz kolejny, że zaszczepienie się jest dla lekarza nie tylko prawem, ale także obowiązkiem etycznym” – dodał.
Zawieszonych zostało też 3800 pielęgniarek i pielęgniarzy, co daje 0,85 proc. całego personelu.
Green Pass we Włoszech
Przypomnijmy. Zgodnie z rozporządzeniem włoskiego rządu, które obowiązuje od piątku 15 października 2021 r., pracownik, który wejdzie do miejsca pracy bez przepustki covidowej, może zostać ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Z kolei pracodawcy za brak kontroli grozi kara od 400 do 1000 euro. To najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w całej Europie.
Włosi nazwali dzień wprowadzenia regulacji „czarnym piątkiem”, ponieważ spowodował chaos w komunikacji i w wielu usługach oraz utrudnienia w produkcji. Tego dnia padł też rekord dzienny wykonanych badań – ponad pół miliona. Przed aptekami we Włoszech w weekend ustawiały się długie kolejki do testów na obecność koronawirusa. Badały się głównie niezaszczepione osoby, które potrzebowały negatywnego wyniku szybkiego testu, by z tzw. Green Pass, by móc wejść do pracy.
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?