Przejdź do treści

Wstydliwy problem w każdym domu. Do lipca możesz się przygotować

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chcesz skutecznie popracować nad mięśniami brzucha? Kasia Bigos prezentuje najlepsze ćwiczenia
Szparag daje radę!
Sezon na szparagi! Wypróbuj 3 smaczne i niezwykle proste przepisy ze szparagami w roli głównej
Co się dzieje z naszą skórą, gdy się stresujemy? O wpływie stresu na cerę pisze kosmetolog Joanna Skrzypczak
Skrzepy krwi w trakcie okresu – kiedy warto wybrać się do lekarza?
Sprite walczy z nienawiścią w Internecie. „Z miłością do hejterów” – właśnie tak powinny wyglądać reklamy!

Pewnie teraz się zaśmiałaś, ale problem jest całkiem poważny – nawet 3 miliony Polaków zmaga się z reakcjami uczuleniowymi wywołanymi przez roztocza kurzu domowego, które bytują na pościeli, materacach łóżek i różnych tapicerowanych powierzchniach. To może dotyczyć Ciebie, twojej dziewczyny lub chłopaka albo waszego dziecka. W związku z tym, stawiamy pytanie dobre na weekend: jak się pozbyć roztoczy z domu?

Dotychczas odkryto blisko 30 tysięcy gatunków roztoczy, czyli mikroskopijnych pajęczaków zamieszkujących wszystkie strefy klimatyczne. Wiele z nich powoduje uczulenia u ludzi, w Polsce takie reakcje wywołują przede wszystkim przedstawiciele rodziny Pyroglyphidae: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae oraz Euroglyphus maynei. Uważa się, że są one jedną z głównych przyczyn astmy i alergicznego nieżytu nosa.

źródło: Istock

W ostatnich latach obserwuje się systematyczny wzrost uczulenia na te pajęczaki. – Problem uczulenia na kurz domowy jest bardzo poważny, około 3 milionów Polaków zmaga się z alergią na roztocza – wyjaśnia lek. Izabela Bondyra, alergolog Grupy LUX MED.

W naszej strefie klimatycznej największą aktywność roztoczy notuje się od lipca do końca października. – To okres, kiedy osoby uczulone na roztocza kurzu domowego znacznie silniej odczuwają objawy alergii. Dzieje się tak, ponieważ roztocza, z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, mają najlepsze warunki do rozmnażania się. W okresie zimowym ich liczba spada, ponieważ w wyniku ogrzewania i rzadkiego wietrzenia w mieszkaniach panuje niska wilgotność powietrza – tłumaczy Izabela Bondyra.

Roztocza najlepiej rozwijają się domach drewnianych, nie posiadających centralnego ogrzewania. Duże znaczenie ma również ich położenie – z powodu większej wilgotności populacje pajęczaków szczególnie szybko powiększają się w budynkach stojących wśród drzew, blisko rzek i jezior. Dlatego trzykrotnie więcej roztoczy stwierdza się w domach na wsi niż w mieście.

 

Dwie kobiety wznoszące toast winkiem

Objawy uczulenia na roztocza

Roztocza zamieszkują zazwyczaj tapicerowane powierzchnie i materace łóżek, znajdują się w pościeli oraz materiałach, w których zbiera się kurz (np. koc zawiera nawet 50 razy większe zagęszczenie szkodliwych pajęczaków niż zakurzona podłoga). – Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Szacuje się, że ok. 150 miligramów ludzkiego naskórka jest w stanie wyżywić aż 3 tys. roztoczy – informuje Izabela Bondyra.

Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Szacuje się, że ok. 150 miligramów ludzkiego naskórka jest w stanie wyżywić aż 3 tys. roztoczy

Izabela Bondyra / lekarz alergolog

Leczenie alergii

Uczulenie na roztocza i związane z nim dolegliwości można łagodzić na kilka sposobów. Przede wszystkim farmakologicznie, stosując objawowe preparaty przeciwalergiczne, które zwykle działają dość szybko i skutecznie, jednak nie mają bezpośredniego wpływu na nadwrażliwości układu odpornościowego, czyli pierwotną przyczynę problemu. To sprawia, że po odstawieniu leku dolegliwości często powracają.

Niekiedy dobre wyniki w leczeniu uczulenia przynosi immunoterapia swoista, która trwa kilka lat i polega na wstrzykiwaniu podskórnym lub podawaniu podjęzykowym preparatów zawierających alergeny wywołujące dolegliwości, co sprawia, że chory stopniowo staje się niewrażliwy na szkodliwe działanie roztoczy kurzu domowego. Jednak kluczową rolę odgrywa unikanie szkodliwych pajęczaków. – Zmniejszenie narażenia na kurz redukuje objawy alergii, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość i higienę w naszych domach – podkreśla lek. Izabela Bondyra, alergolog Grupy LUX MED.

kaszel

Należy przynajmniej raz w tygodniu odkurzać mieszkanie, najlepiej wydajnymi odkurzaczami typu HEPA, wyposażonymi w specjalne filtry, które zatrzymują roztocza i ich resztki. Warto jednak pamiętać, że pajęczaki wyposażone są w odnóża z przyssawkami, dlatego często trudno je usunąć. Skuteczniejszym rozwiązaniem bywa po prostu zrezygnowanie z dywanów o długim włosiu, kap, zasłon czy chodników, ewentualnie regularne ich pranie w temperaturze powyżej 60 stopni.

źródło: Istock

Roztocza najlepiej rozwijają się w łóżkach, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność, i gdzie mają także łatwy dostęp do pożywienia, czyli złuszczonego naskórka. Po stwierdzeniu uczulenia na pajęczaki powinno się wymienić materac na nowy, wykonany z materiału o wysokiej przepuszczalności powietrza i wilgoci (np. włosia końskiego, bawełny czy pianki poliestrowej). Należy też kupić nową kołdrę i poduszkę lub uprać dotychczasowe. Na pościel i materac warto też założyć poszewkę antyroztoczową. Pościel, najlepiej wykonaną z bawełny, należy prać co tydzień w temperaturze co najmniej 60 st.

 

Kobieta podpiera się łokciami i myśłi na podłodze w łazience. Wszędzie jest rozrzucone pranie.

Sposoby na pozbycie się roztoczy

Nie można zapominać o regularnym (kilkukrotnym w ciągu dnia) i intensywnym wietrzeniu pomieszczeń. Panująca w nich temperatura nie powinna przekraczać 18-20 stopni. Optymalna wilgotność w mieszaniu osoby uczulonej na roztocza to 45-55 proc.

Gładkie powierzchnie nie służą roztoczom, ale także na nich gromadzi się kurz. Dlatego należy polerować je i czyścić wilgotnymi szmatkami, sprawdzą się też specjalistyczne pasty oraz inne tego typu preparaty.

Pajęczaki często gromadzą się również na dziecięcych zabawkach, najczęściej pluszowych przytulankach, które później przyczyniają się do wywoływania dolegliwości alergicznych. Problemom uda się zapobiec, jeśli 1-2 razy w tygodniu maskotki umieści się w workach foliowych i na kilka godzin włoży do zamrażalnika. Jednak alergeny można z nich całkowicie usunąć dopiero za pomocą prania.

źródło: Istock

Niekiedy trzeba też zrezygnować z kwiatów doniczkowych, przynajmniej w sypialni. Rośliny zwiększają bowiem wilgotność powietrza, zaś ziemia, w której rosną bywa rezerwuarem dla pleśni. Rozwojowi roztoczy sprzyjają czasem także nawilżacze powietrza. Osoby z alergią na nie powinny też wpuszczać do sypialni zwierząt domowych, będących roznosicielami pajęczaków.

Czasem zalecane jest stosowanie akarycydów, szczególnie polecane są preparaty nie tylko roztoczobójcze, ale także eliminujące alergeny kurzu mieszkaniowego przez ich sklejanie z podłożem i zmniejszanie tym samym lotności.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Niezbędnik rodziców alergika. Wykryj szybko i sprawnie, na co twoje dziecko jest uczulone

Jad owadów – jak rozpoznać uczulenie?

Ukąsił cię owad? Czy wiesz, jak rozpoznać uczulenie?

W kolorowych kółeczkach zostały wymienione najpopularniejsze alergeny

Jakie są najczęstsze alergeny wziewne i pokarmowe? Jakie wywołują objawy?

lekarka

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Jak zminimalizować ilość kurzu w domu

Chyba powoli czas na wiosenne porządki. Dlatego spieszymy z radą, jak zminimalizować ilość kurzu w domu

Kobieta z atopią podczas badania dermatologicznego.

Atopowe zapalenie skóry – objawy, przyczyny i leczenie. Pielęgnacja skóry atopowej.

śpiące dziecko

Skaza białkowa u niemowlaka – w jaki sposób się objawia? Jak jej skutecznie zapobiegać?

Kobieta kicha i trzyma chusteczke przy nosie. Ubrana w sweter i czapkę, ma krótkie włosy. Za nią widać pierwsze objawy wiosny.

Wiosna, choć piękna, jest prawdziwą zmorą dla alergików. Zobacz, jakie drzewa pylą w marcu

alergia i antygeny 3D

Badanie IgE całkowitego – dowiedz się, jakie są wskazania do wykonania oraz jak interpretować wyniki pomiaru

kobieta stojąca na przeciwko słońca

Uczulenie na słońce – jak się przed nim skutecznie chronić?

kobieta trzyma na ramieniu szarego kota

Jak wygląda uczulenie na kota? Objawy i leczenie reakcji alergicznej zawartej w kociej sierści

Twoje oczy często łzawią? Sprawdź, co może być przyczyną!

Dwie sklepowe półki, na każdej z nich roi się od kosmetyków róznego rodzaju

Salicylany – jak się bronić przed alergią na nie? Których produktów unikać?

Część kobiecej twarzy, cała w krostach i wysypce.

Sposoby na uczulenie na twarzy. Jak łagodzić alergię domowymi sposobami?

Kobieta w czerwonej bluzce jest u alergologa, który nakłuwa jej rękę i robi badanie

Diagnostyka alergii – testy alergiczne z krwi. Jak się do nich przygotować?

uczulenie na nikiel - kobieta drapiąca dłoń

Uczulenie na nikiel – czego należy unikać? Objawy i sposoby leczenia alergii

uczulenie na hybrydę - kobieta maluje paznokcie

Uczulenie na lakier hybrydowy – jak się objawia i jak je leczyć? Czy są lakiery, które nie uczulają?

Dziewczyna przeżywająca wstrząs anflikatyczny

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny? Jakie są jego objawy i jak wygląda pierwsza pomoc i leczenie?

Dwie kobiety wznoszące toast winkiem

Po lampce wina oblewasz się rumieńcem i kichasz? Alergolog wyjaśnia, o czym świadczą te objawy

wysypka

Skaza białkowa u dorosłych – objawy, leczenie, przyczyny. Jaką dietę stosować?

kaszel

Jak złagodzić objawy kaszlu alergicznego? Jak się go pozbyć na dłużej?

Czerwona gwiazda betlejemska w czerwonej doniczce stoi na stole przykrytym wikliną, w tle drewaniana ściana

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię

Kobieta stoi na dworze, za nią śnieg. Jest owinięta wełnianym szalem, na ręcę ma grubą rękawiczkę i trzyma kubek z napojem. Kadr do połowy ciała.

Wełna i jej zdrowotne właściwości

Kobieta w kawiarni siedzi, podpierając brodę łokciami i myśli, patrząc w jeden punkt

Cienie po oczami – oto 7 powodów