Przejdź do treści

Roztocza to poważny problem. Jak się pozbyć roztoczy z domu?

bitwa na poduszki
Roztocza to poważny problem. Jak się pozbyć roztoczy z domu? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
Psycholożka o pułapkach leczenia niepłodności
„Nie kupię nowej sukienki, bo za chwilę będę w ciąży”. Psycholożka Anna Wietrzykowska o pułapkach niepłodności
Koronawirus u zaszczepionych zatrzymuje się tylko kilka dni w... nosie!
Koronawirus u zaszczepionych zatrzymuje się tylko kilka dni w… nosie! Nowe ustalenia włoskich naukowców
„Nie jestem nikomu winna wyglądu” – mówi Maja Staśko, wyjaśniając zjawisko przemocy psychicznej w sieci
Zdjęcie rentgenowskie mózgu
Śmiertelna choroba mózgu wśród pracownic laboratorium. Wstrzymano badania nad prionami

Pewnie teraz się zaśmiałaś, ale problem jest całkiem poważny – nawet 3 miliony Polaków zmaga się z reakcjami uczuleniowymi wywołanymi przez roztocza kurzu domowego, które bytują na pościeli, materacach łóżek i różnych tapicerowanych powierzchniach. To może dotyczyć Ciebie, twojej dziewczyny lub chłopaka albo waszego dziecka. W związku z tym, stawiamy pytanie dobre na weekend: jak się pozbyć roztoczy z domu?

Dotychczas odkryto blisko 30 tysięcy gatunków roztoczy, czyli mikroskopijnych pajęczaków zamieszkujących wszystkie strefy klimatyczne. Wiele z nich powoduje uczulenia u ludzi, w Polsce takie reakcje wywołują przede wszystkim przedstawiciele rodziny Pyroglyphidae: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae oraz Euroglyphus maynei. Uważa się, że są one jedną z głównych przyczyn astmy i alergicznego nieżytu nosa.

W ostatnich latach obserwuje się systematyczny wzrost uczulenia na te pajęczaki. – Problem uczulenia na kurz domowy jest bardzo poważny, około 3 milionów Polaków zmaga się z alergią na roztocza – wyjaśnia lek. Izabela Bondyra, alergolog Grupy LUX MED.

W naszej strefie klimatycznej największą aktywność roztoczy notuje się od lipca do końca października. – To okres, kiedy osoby uczulone na roztocza kurzu domowego znacznie silniej odczuwają objawy alergii. Dzieje się tak, ponieważ roztocza, z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, mają najlepsze warunki do rozmnażania się. W okresie zimowym ich liczba spada, ponieważ w wyniku ogrzewania i rzadkiego wietrzenia w mieszkaniach panuje niska wilgotność powietrza – tłumaczy Izabela Bondyra.

Roztocza najlepiej rozwijają się domach drewnianych, nie posiadających centralnego ogrzewania. Duże znaczenie ma również ich położenie – z powodu większej wilgotności populacje pajęczaków szczególnie szybko powiększają się w budynkach stojących wśród drzew, blisko rzek i jezior. Dlatego trzykrotnie więcej roztoczy stwierdza się w domach na wsi niż w mieście.

 

Dwie kobiety wznoszące toast winkiem

Objawy uczulenia na roztocza

Roztocza zamieszkują zazwyczaj tapicerowane powierzchnie i materace łóżek, znajdują się w pościeli oraz materiałach, w których zbiera się kurz (np. koc zawiera nawet 50 razy większe zagęszczenie szkodliwych pajęczaków niż zakurzona podłoga). – Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Szacuje się, że ok. 150 miligramów ludzkiego naskórka jest w stanie wyżywić aż 3 tys. roztoczy – informuje Izabela Bondyra.

Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Szacuje się, że ok. 150 miligramów ludzkiego naskórka jest w stanie wyżywić aż 3 tys. roztoczy

Izabela Bondyra / lekarz alergolog

Leczenie alergii

Uczulenie na roztocza i związane z nim dolegliwości można łagodzić na kilka sposobów. Przede wszystkim farmakologicznie, stosując objawowe preparaty przeciwalergiczne, które zwykle działają dość szybko i skutecznie, jednak nie mają bezpośredniego wpływu na nadwrażliwości układu odpornościowego, czyli pierwotną przyczynę problemu. To sprawia, że po odstawieniu leku dolegliwości często powracają.

Niekiedy dobre wyniki w leczeniu uczulenia przynosi immunoterapia swoista, która trwa kilka lat i polega na wstrzykiwaniu podskórnym lub podawaniu podjęzykowym preparatów zawierających alergeny wywołujące dolegliwości, co sprawia, że chory stopniowo staje się niewrażliwy na szkodliwe działanie roztoczy kurzu domowego. Jednak kluczową rolę odgrywa unikanie szkodliwych pajęczaków. – Zmniejszenie narażenia na kurz redukuje objawy alergii, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość i higienę w naszych domach – podkreśla lek. Izabela Bondyra, alergolog Grupy LUX MED.

kaszel

Należy przynajmniej raz w tygodniu odkurzać mieszkanie, najlepiej wydajnymi odkurzaczami typu HEPA, wyposażonymi w specjalne filtry, które zatrzymują roztocza i ich resztki. Warto jednak pamiętać, że pajęczaki wyposażone są w odnóża z przyssawkami, dlatego często trudno je usunąć. Skuteczniejszym rozwiązaniem bywa po prostu zrezygnowanie z dywanów o długim włosiu, kap, zasłon czy chodników, ewentualnie regularne ich pranie w temperaturze powyżej 60 stopni.

Roztocza najlepiej rozwijają się w łóżkach, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność, i gdzie mają także łatwy dostęp do pożywienia, czyli złuszczonego naskórka. Po stwierdzeniu uczulenia na pajęczaki powinno się wymienić materac na nowy, wykonany z materiału o wysokiej przepuszczalności powietrza i wilgoci (np. włosia końskiego, bawełny czy pianki poliestrowej). Należy też kupić nową kołdrę i poduszkę lub uprać dotychczasowe. Na pościel i materac warto też założyć poszewkę antyroztoczową. Pościel, najlepiej wykonaną z bawełny, należy prać co tydzień w temperaturze co najmniej 60 st.

 

Kobieta podpiera się łokciami i myśłi na podłodze w łazience. Wszędzie jest rozrzucone pranie.

Sposoby na pozbycie się roztoczy

Nie można zapominać o regularnym (kilkukrotnym w ciągu dnia) i intensywnym wietrzeniu pomieszczeń. Panująca w nich temperatura nie powinna przekraczać 18-20 stopni. Optymalna wilgotność w mieszaniu osoby uczulonej na roztocza to 45-55 proc.

Gładkie powierzchnie nie służą roztoczom, ale także na nich gromadzi się kurz. Dlatego należy polerować je i czyścić wilgotnymi szmatkami, sprawdzą się też specjalistyczne pasty oraz inne tego typu preparaty.

Pajęczaki często gromadzą się również na dziecięcych zabawkach, najczęściej pluszowych przytulankach, które później przyczyniają się do wywoływania dolegliwości alergicznych. Problemom uda się zapobiec, jeśli 1-2 razy w tygodniu maskotki umieści się w workach foliowych i na kilka godzin włoży do zamrażalnika. Jednak alergeny można z nich całkowicie usunąć dopiero za pomocą prania.

Niekiedy trzeba też zrezygnować z kwiatów doniczkowych, przynajmniej w sypialni. Rośliny zwiększają bowiem wilgotność powietrza, zaś ziemia, w której rosną bywa rezerwuarem dla pleśni. Rozwojowi roztoczy sprzyjają czasem także nawilżacze powietrza. Osoby z alergią na nie powinny też wpuszczać do sypialni zwierząt domowych, będących roznosicielami pajęczaków.

Czasem zalecane jest stosowanie akarycydów, szczególnie polecane są preparaty nie tylko roztoczobójcze, ale także eliminujące alergeny kurzu mieszkaniowego przez ich sklejanie z podłożem i zmniejszanie tym samym lotności.

 

 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Jak pomóc osobie, która ma wstrząs anafilaktyczny? Lek. Łukasz Durajski przedstawia zalecenia Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

leki a alkohol

Przyjmujesz leki na alergię i zamierzasz wypić lampkę wina? Sprawdź, co uważa na ten temat alergolog

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka

Para młodych ludzi / Freestocks, Unsplash

Uczulenie na spermę partnera może zdarzyć się każdej z nas. Co robić w takiej sytuacji?

Co wiesz na temat alergii? Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Skonsultuj z Farmaceutą”

Czy wiosna szkodzi zdrowiu? Sprawdź, jakie dolegliwości mogą się wraz z nią pojawić, i jak sobie z nimi poradzić

Wiosna, choć piękna, jest prawdziwą zmorą dla alergików. Zobacz, jakie drzewa pylą w marcu

dziewczyna na balkonie

Im więcej pyłków w powietrzu, tym więcej zakażeń koronawirusem – dowiedli badacze

Krakowscy naukowcy rozwiali wątpliwości. Odpowiedzieli na pytanie, czy alergia na smog rzeczywiście istnieje

Czy alergia na smog rzeczywiście istnieje? Krakowscy naukowcy odpowiedzieli na pytanie i rozwiali wątpliwości

Ślinienie podczas snu – przyczyny, skutki, zapobieganie

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię

Maleinian feniraminy – działanie, zastosowanie, skutki uboczne

Wyprysk potnicowy – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Wyprysk kontaktowy – przyczyny, objawy, profilaktyka, leczenie

Aspergiloza – co to, rodzaje, objawy, diagnoza i leczenie

Wiesz, że telefon może być źródłem kontaktowego zapalenie skóry i wywołać alergię? Wszystko przez metal, który zawiera

Wiesz, że telefon może być źródłem kontaktowego zapalenia skóry i wywołać alergię? Wszystko przez metal, który zawiera

Nużyca – źródła zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie

Jak absolutnie nie diagnozować alergii? Wyjaśnia Mama Alergolog

Jak absolutnie nie diagnozować alergii? Wyjaśnia Mama Alergolog

Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka – jak wygląda? Czy gryzie? Jak ją zwalczać?

azjatyckie jedzenie

Anafilaksja (wstrząs anafilaktyczny) – objawy i leczenie

Dłoń

Mama Alergolog: nikiel jest jednym z najczęstszych haptenów uczulających polską populację

Masz alergię na pleśń? Wiemy, jak z nią walczyć

Leczenie alergii. Sprawdź, jak sobie pomóc

Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego. Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego. Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?