Przejdź do treści

Wykryto nowe objawy mogące pomóc w szybszej diagnostyce raka trzustki

Wzmożone pragnienie jako objaw raka trzustki / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii zidentyfikowali objawy związane z rakiem trzustki. Oprócz tych wcześniej już znanych, naukowcy wskazali na powiązanie tego rodzaju nowotworu z uczuciem pragnienia i ciemnym zabarwieniem moczu.

Rak trzustki – rokowania

Pacjenci z rakiem trzustki najczęściej diagnozowani są dopiero w późnym etapie choroby. Ten rodzaj nowotworu cechuje także najniższa przeżywalność. Według danych z Wielkiej Brytanii, jedynie 7 proc. pacjentów ma szansę na pięcioletnie przeżycie. W związku z tym naukowcy od lat starają się dowiedzieć więcej na temat tego nowotworu.

Badanie specjalistów z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii

W 2021 roku specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii zajęli się badaniami, mającymi na celu lepsze zrozumienie wczesnych objawów raka trzustki. Ich zdaniem świadomość niecharakterystycznych symptomów może być jedyną szansą na wczesne rozpoznanie choroby.

Badanie opiera się na danych z elektronicznej bazy „OResearch” i pochodzi od ponad 24 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór trzustki w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2017. Specjaliści przeanalizowali objawy, których doświadczyli pacjenci przed zdiagnozowaniem raka trzustki i porównali je z objawami innych pacjentów, u których nie zdiagnozowano raka trzustki. Wyniki badań przedstawił dr Weiqi Liao, naukowiec zajmujący się danymi z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Jak wyjaśnił, zażółcenie skóry (żółtaczka) i krwawienie z żołądka lub jelit były dwoma poważnymi objawami najczęściej związanymi z rozpoznaniem gruczolakoraka przewodowego trzustki (PDAC) – najczęstszego rodzaju raka trzustki, oraz z nowotworami neuroendokrynnymi trzustki (PNEN) – rzadsza postać raka trzustki.

Specjaliści zidentyfikowali też uczucie pragnienia i ciemne zabarwienie moczu jako nieznane wcześniej objawy PDAC.

„Kiedy rak trzustki zostanie zdiagnozowany wcześniej, pacjenci mają większą szansę na przeżycie. Możliwe jest diagnozowanie pacjentów podczas wizyty u lekarza rodzinnego, ale zarówno pacjenci, jak i lekarze pierwszego kontaktu muszą być świadomi objawów związanych z rakiem trzustki” – dodał dr Liao.

Objawy raka trzustki

Badanie specjalistów z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii pomogło w rozpoznaniu 23 objawów związanych z rozpoznaniem najczęstszego rodzaju raka trzustki. Mowa tutaj o: zażółceniu skóry, krwawieniu w żołądku lub jelitach, problemach z przełykaniem, biegunce, zmianie rytmu jelit, wymiotach, niestrawności, bólu brzucha, utracie masy ciała, zaparciach, tłuszczu w stolcu, obrzęku brzucha, nudnościach, wzdęciach, zgadze, gorączce, zmęczeniu, utracie apetytu, świądzie, bólu pleców, pragnieniu i ciemnym zabarwieniu moczu.

Dziewięć objawów było związanych z PNEN, rzadszą postacią raka trzustki – zażółcenie skóry, krew w stolcu, biegunka, zmiana rytmu jelit, wymioty, niestrawność, ból brzucha i utrata masy ciała.

Specjaliści wskazują, że chociaż większość tych objawów była niecharakterystyczna dla raka trzustki, odkryto, że pacjenci, u których zdiagnozowano nowotwór trzustki, mieli większą szansę na wystąpienie niektórych objawów na rok przed diagnozą.

„Te nowe odkrycia umożliwiają nam prowadzenie dalszych prac nad zrozumieniem objawów, które mogą sugerować raka trzustki. Pomoże to lekarzom rodzinnym w podejmowaniu decyzji o tym, kogo skierować na pilne badania, zwłaszcza gdy pacjenci mają kilka pozornie niespecyficznych objawów” – dodał dr Liao.

Naukowcy dodają jednak, że na ten moment nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, które objawy były związane z wczesnym, a które z późnym stadium raka trzustki.

 

Źródło: Identifying symptoms associated with diagnosis of pancreatic exocrine and neuroendocrine neoplasms: a nested case-control study of the UK primary care population (Weiqi LiaoAshley K CliftMartina PatoneCarol CouplandArturo González-IzquierdoStephen P Pereira and Julia Hippisley-Cox,

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi”. Christina Applegate o pierwszych symptomach stwardnienia rozsianego

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Pielęgniarka miała wzdęcia i zaparcia. Nie podejrzewała, że w jej ciele rozwija się rak jelita grubego

Zgony z powodu małpiej ospy / gettyimages

Małpia ospa w Europie. Pierwsze zgony poza Afryką

Unsplash.com

Wydaje ci się, że o trzustce wiesz wszystko? Sprawdź te odpowiedzi

Zimne poty – przyczyny i objawy towarzyszące. Jak leczy się nadpotliwość?

Rogowacenie ciemne – objaw choroby czy defekt urody?

Kobieta w laboratorium

Nowatorska terapia w leczeniu agresywnego raka. Naukowcom udało się zahamować zmiany w późnym stadium choroby

Szczepionka przeciwko rakowi trzustki / istock

Koniec z przedwczesną śmiercią spowodowaną rakiem trzustki? Naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko temu nowotworowi

Szczepienia nie, wojsko tak. Jak Korea Północna walczy z koronawirusem

Nowa metoda leczenia choroby Parkinsona / istock

Polscy neurochirurdzy zoperowali mózg bez otwierania czaszki. Tak „wyłączyli” objawy Parkinsona

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Nieleczona skraca życie nawet o 10 lat. „Nie mówiłam o wszystkich objawach, bo bałam się oskarżeń o udawanie”. O życiu z akromegalią opowiada Katarzyna Marcinkowska

Hormony trzustki – insulina i glukagon. Jak działają? Normy

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

bolący brzuch

Rak trzustki – objawy, rokowania, przyczyny. Ile się żyje?

Kobieta z chorą trzustką leży skulona na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.

Ostre zapalenie trzustki – jak leczyć pojawiający się silny stan zapalny?

„To specyficzny rodzaj bólu, który odbiera ochotę do życia” – o fibromialgii mówi lek. med. Tomasz Jasiński

Prof. Maciej Kielar

Trzustka choruje po cichu. „Jeśli ktoś nie ma szczęścia, to nawet jeden grill z piwem może skończyć się ostrym zapaleniem” – mówi prof. Maciej Kielar

Torbiele trzustki – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta

Choroba Zollingera-Ellisona (ZZE) – objawy i leczenie

„Zdarza się, że pacjent opisuje objawy, które nie pasują do żadnej z chorób” – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach