Przejdź do treści

„Trzustka to mały śpiący tygrys. Kiedy go obudzimy, może doprowadzić do katastrofy” – mówi prof. Mikołaj Spodaryk

Zdjęcie: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com
„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa

Przyczyn patologii trzustki i jej chorób może być wiele. Są to ostre i przewlekłe stany zapalne, które mogą być wywołane czynnikami dietetycznymi czy kamicą przewodów żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Jeżeli popatrzymy na anatomię, przewody żółciowe i trzustkowe uchodzą w tym samym miejscu w dwunastnicy, w tzw. bańce Vatera zabezpieczone zwieraczem Oddiego. Wystarczy stan zapalny albo kamyki w przewodzie żółciowym, by żółć chlapnęła nie do dwunastnicy, a do przewodu trzustkowego i odbezpieczyła proces samostrawienia trzustki wywołując nieodwracalne zmiany. Dlatego jeśli ktoś ma stwierdzoną kamicę żółciową, do tego w wywiadzie mówi o dolegliwościach mogących wskazywać na przebycie łagodnego zapalenia trzustki, należy zoperować i wyrzucić woreczek, by nie doszło do gorszego nieszczęścia.

Innymi, rzadziej spotykanymi przyczynami chorób trzustki mogą być hiperlipidemia i nadczynność przytarczyc.  Pewna grupa zachorowań spowodowana jest urazami, szczególnie rowerowymi. Kiedy kierownica roweru uderza w nadbrzusze, idealnie celuje w trzustkę a obtłuczona trzustka reaguje stanem zapalnym. Zapalenie trzustki u dzieci może zostać wywołane świnką, stan zapalny mogą też wywołać wirusy, np. wirus ospy. Kolejna grupa to infekcje pasożytnicze, na szczęście nie w naszej strefie klimatycznej. Przyczyną chorób trzustki mogą być także wady budowy trzustki i dróg żółciowych, nowotwory w otoczeniu trzustki, wreszcie samej trzustki. Są też choroby uwarunkowane genetyczne, najczęstsza z chorób genetycznych objawiających się w dzieciństwie to mukowiscydoza, gdzie istotą choroby jest m.in. niewydolność enzymatyczna trzustki wywołana gęstym śluzem blokującym przewody trzustkowe. Powoduje to upośledzenie trawienia i wchłaniania a przez to zaburzenia odżywiania.

Jakie badania analityczne diagnozują stan naszej trzustki?

To diastazy, a więc stężenie amylazy w surowicy i w moczu. To są enzymy, które są wydalane przy uszkodzonej trzustce. W przypadku stanu zapalnego enzymy te wydalane są do wnętrza organizmu i do krwi, stąd ich podwyższone stężenie we krwi i w moczu, bo enzymy te przesączane są przez nerki.