Przejdź do treści

Zatwierdzono pierwszy lek na cukrzycę typu 1. To może być przełom w leczeniu

Kobieta
Zatwierdzono pierwszy lek na cukrzycę typu 1. Będzie przełom w leczeniu?/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1 został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych. „To zasadnicza zmiana sytuacji. Uważam, że wchodzimy właśnie w nową erę leczenia cukrzycy typu 1” – powiedziała Rachel Connor z JDRF UK, fundacji wspierającej badania nad cukrzycą typu 1.

Pierwszy lek na cukrzycę typu 1 zatwierdzony

Cukrzyca typu 1 to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych wieku dziecięcego. Stanowi ona około 10 proc. wszystkich przypadków cukrzycy, a jej rozwój jest konsekwencją procesu autoimmunologicznego, niszczącego komórki beta trzustki. Objawy choroby pojawiają się najczęściej między 10. a 19. rokiem życia. Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą, wymagającą stałego leczenia. Nieleczona stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Do tej pory nie znaleziono sposobu na wyeliminowanie przyczyn cukrzycy typu 1,  jej leczenie obejmuje farmakoterapię, insulinoterapię oraz zmianę trybu życia. Teraz jednak może się to zmienić. Amerykańska Agencja Leków i Żywności zatwierdziła właśnie do użytku lek teplizumab, który przeprogramowuje układ immunologiczny chorego.

Hormonami tarczycy nie da się wyleczyć otyłości

„Po raz pierwszy jesteśmy w stanie sięgnąć do przyczyn tej choroby”

Jak informuje BBC News, teplizumab to pierwszy lek działający na przyczyny cukrzycy typu 1, oddziałujący na układ odpornościowy organizmu. Lek ten pozwoli na zahamowanie rozwoju cukrzycy typu 1. Dzięki temu chorzy będą mogli zacząć później stosować insulinę, a w konsekwencji nie będą narażać się na wystąpienie powikłań po jej stosowaniu.

„To zasadnicza zmiana sytuacji. Uważam, że wchodzimy właśnie w nową erę leczenia cukrzycy typu 1” – powiedziała Rachel Connor z JDRF UK, fundacji wspierającej badania dotyczące cukrzycy typu 1.

Choć lek opóźnia jedynie rozwój choroby, lekarze podkreślają, że terapia pomoże w utworzeniu nowych metod leczenia.

„Chorzy z tą cukrzycą przez 100 lat polegali na insulinie, a dziś po raz pierwszy jesteśmy w stanie sięgnąć do przyczyn tej choroby” – zaznaczył Chris Askew z Diabetes UK.

 

źródło: Polska Agencja Prasowa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.