Przejdź do treści

14-latka wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze… wykrywają i leczą infekcje ucha

14-letnia Leanne Fan wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze... wykrywają i leczą infekcje ucha
14-letnia Leanne Fan wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze... wykrywają i leczą infekcje ucha/ Źródło: YouTube, screen
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co roku wykrywanych jest aż 700 mln infekcji ucha środkowego. Leanne Fan, 14-latka z San Diego, która zdobyła główną nagrodę w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge, ma nadzieję, że słuchawki Finsen mogą być skuteczną i tanią opcją leczenia. Na jakiej zasadzie działa wynalezek Leanne? Wyjaśniamy.

Słuchawki, które leczą

Leanne Fan, 14-latka z San Diego, zdobyła główną nagrodę w tegorocznym konkursie 3M Young Scientist Challenge za stworzenie wyjątkowych słuchawek. Nie tylko odtwarzają muzykę, ale również są w stanie wykryć i leczyć infekcje ucha.

Leanne nazwała swój wynalazek Finsen Headphones na cześć Nielsa Finsena – naukowca, który odkrył, że światło ultrafioletowe może być stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych. Na tej samej technologii opiera się działanie słuchawek wynalezionych przez 14-latkę.

Co roku wykrywanych jest aż 700 mln infekcji ucha środkowego. Leanne ma nadzieję, że słuchawki mogą być skuteczną i tanią opcją leczenia dla tysięcy osób dotkniętych chorobą. Według niej mogą one zapobiec nawet 60 proc. zaburzeń słuchu u dzieci.

„Nawet mały pomysł może przenieść nas naprawdę daleko” – powiedziała 14-latka. „Wpadłam na pomysł, aby użyć niebieskiego światła do zabicia bakterii, a trzy lata później jestem tutaj” – zauważyła, odbierając nagrodę.

Skrzypienie styropianu, pisk kredy. Dlaczego nie cierpimy pewnych dźwięków? /fot. iStock

Przyszłość stoi przed Leanne otworem

14-latka zapytana, gdzie widzi siebie w ciągu najbliższych 15 lat, odpowiedziała, że chciałaby zostać założycielką firmy produkującej urządzenia biomedyczne.

„Chcę być w stanie zapewnić niedrogie i dostępne urządzenia medyczne ludziom, którzy ich potrzebują” – podkreśliła.

Dodała, że ma nadzieję, że uda jej się również poznać innych młodych innowatorów i dowiedzieć się, „jak oni realizują swoje marzenia”. Na pytanie o swój ulubiony wynalazek ubiegłego stulecia nastolatka odpowiedziała, że to fototerapia.

Według niej ta metoda leczenia od dziesięcioleci pozostaje w cieniu ze względu na popularność i łatwość stosowania antybiotyków. Tymczasem, jak wyjaśniła, już w 1893 roku Niels Finsen odkrył, że w przypadku osób chorych na ospę długa ekspozycja na czerwone światło utworzone przez wykluczenie fioletowego końca widma światła słonecznego zapobiega tworzeniu się śladów ropy.

Leane życzymy dalszych sukcesów i gratulujemy tak ważnego odkrycia w tak młodym wieku!

Źródło: www.primebusiness.africa

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.